Bez pendolina. Dráhy nasadily na trasu Ostrava–Praha starší vagony, části pasažérů se to nelíbí

Nahrávám video
Události v regionech: InterCity Ostravan místo pendolina
Zdroj: ČT24

Od 10. prosince, kdy se měnily jízdní řády, vozí cestující v sedm i v devět hodin ráno na trase Ostrava–Praha spoj InterCity Ostravan místo dosud nasazovaného pendolina. České dráhy vlaky vyměnily mimo jiné i kvůli poškození jedné z těchto souprav při loňské havárii v Bohumíně. Části pasažérů se ale cestování staršími vagony nezamlouvá.

Stejný je čas i nástupiště, ale pro cestující na nádraží ve Svinově přijíždí jiný vlak. Místo pendolina Ostravan. Na změnu si zvyká i Lucie Červenková, která dojíždí do Olomouce do školy. „Tenhle vlak má výhodu v tom, že je o něco levnější než pendolino, ale zároveň v něm není bistro, chybí ten servis, který je v pendolinu,“ popisuje mladá žena. Jedním dechem ale dodává, že jí osobně je vlastně jedno, jakým vlakem cestuje.

Nižší cenu za starší vlak ale neuvítali všichni cestující. „Není tam stabilní připojení, tím pádem tam nelze pracovat. Kvalita vozu a sedadel je neporovnatelná s pendolinem,“ zní jeden z kritických komentářů na Facebooku.

Pendolina se ale na ranní spoje vrátí nejdřív v roce 2025. O jedno přišly České dráhy po loňské nehodě v Bohumíně. Další vlak teď zároveň zůstává v dílnách kvůli instalaci nového zabezpečovacího systému.

Nové soupravy v létě

„Denně tak plánujeme provoz maximálně pro čtyři jednotky pendolino, které jsou k dispozici, a tomu odpovídá úprava rozsahu provozu. Nadále platí standardní přepravní podmínky pro odškodnění cestujících, pokud nejsou k dispozici příslušné služby nebo není zařazen příslušný vůz,“ upozorňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. V létě plánuje národní dopravce zároveň na linku nasadit nové soupravy ComfortJet.

Spoje mezi Ostravou a Prahou přitom patří dlouhodobě mezi nejvytíženější. Například podle společnosti RegioJet se obsazenost jejich vlaků na této trase letos pohybuje okolo 90 procent. Zájem o jízdenky dlouhodobě stoupá i podle Leo Expressu. Oba dopravci změny ve složení souprav neplánují.

„Vytíženost spojů se odvíjí od času a dne odjezdu. Tradičně nejvyšší zájem zaznamenáváme před víkendem, proto cestujícím doporučujeme včasný nákup,“ nabádá mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Především teď před Vánoci dopravci obecně doporučují jízdenky nakoupit co nejdřív – většina spojů je už totiž vyprodaná teď.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
19:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
před 3 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
10:48Aktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoSrážek chodců s tramvajemi v Praze ubývá

Nejméně srážek tramvají s chodci za deset let hlásí pražský dopravní podnik. Ve srovnání s lety před pandemií covidu jde o třetinový pokles. Z více než sedmdesáti loňských nehod skončila většina lehkým zraněním, dvě ale smrtí. Dopravní podnik se jim snaží předcházet školením řidičů i osvětou. Právě proto zveřejnil videa střetů. Nejrizikovější úsek v Praze začíná na I. P. Pavlova. Podle koordinátora BESIP pro Středočeský kraj Ondřeje Žabenského může za většinu nehod spěch a nepozornost. „Dneska vidíme sluchátka v uších, zraky upřené do mobilu,“ pronesl.
před 16 hhodinami

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
včera v 08:00

Úhyn ryb v Dyji se bez omezení fosforu bude opakovat, varuje studie

Úhyn ryb v řece Dyji se podle hlavního autora studie, kterou pro Povodí Moravy zpracovala Mendelova univerzita, může opakovat. Výzkumníci volají po větší regulaci fosforu. Látku v České republice vypouštějí především čistírny odpadních vod a navzdory existujícím technologiím ji některá menší zařízení nemusejí vůbec zadržovat.
včera v 07:00

Obce raději kupují zchátralé nemovitosti, obávají se vzniku problémových ubytoven

Města a obce vykupují nemovitosti, aby zabránily jejich přeměně na soukromé sociální ubytovny. Za pořízení a následné rekonstrukce tak vydávají desítky milionů korun. Často jde o hotely, ale odkupují také budovy pošty nebo bývalé obchodní domy.
28. 2. 2026

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
28. 2. 2026
Načítání...