Průzkum: Více zaměstnavatelů bude propouštět než nabírat

Čeští zaměstnavatelé plánují ve třetím čtvrtletí roku více nabírat nové zaměstnance, ale ještě větší počet jich bude propouštět. Celkově jsou pesimističtější než na začátku krize v roce 2009. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku. Průzkum se uskutečnil v dubnu v době opatření v souvislosti se šířením nákazy koronavirem.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu deset procent zaměstnavatelů, naopak 14 procent očekává snižování jejich počtu. Na 68 procent oslovených firem uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí minus čtyři procenta. V předchozím čtvrtletí to bylo plus pět procent. 

„V důsledku epidemie se ekonomika na tři měsíce zmrazila. Začalo se sice propouštět, což se projevilo na mírném nárůstu zaměstnanosti, ale většina firem spíše vyčkávala s využitím státních programů na zachování zaměstnanosti. Nyní se teprve ukáže, v jakém stavu budou jejich trhy po skončení nouzového stavu. Na trhu práce nyní nastanou velké přesuny mezi firmami a jednotlivými sektory,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Část firem podle ní nabírá nové zaměstnance, aby nahradila zahraniční zdroje pracovníků. Některé firmy nenajdou v Česku za zahraniční specialisty, řemeslníky, techniky a mechaniky náhradu a musí posouvat dodací lhůty svých výrobků a služeb, jako se děje například ve stavebnictví.

Zaměstnavatelé malých společností a mikropodniků hlásí nejslabší náborové plány s čistým indexem trhu práce minus pět procent. Střední podniky vykazují index minus tři procenta a zaměstnavatelé ve velkých podnicích hlásí minus dvě procenta.

Nejméně se bude nabírat v oblasti stravování a ubytování

Nejslabší náborové plány hlásí odvětví ubytování a stravování s pesimistickým indexem minus 19 procent (deset procent nabírá a 29 procent propouští). Slabé náborové aktivity dále hlásí finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s indexem minus osm procent a zpracovatelský průmysl s minus šesti procenty.

Utlumené náborové aktivity má velkoobchod a maloobchod s minus dvěma procenty a stavebnictví s nulou. Zaměstnavatelé v ostatní výrobě mají jediný plusový index tři procenta.

Nejpesimističtější je region Praha s indexem minus 15 procent. Stagnující trh práce očekávají zaměstnavatelé v Čechách s minus dvěma procenty. Morava hlásí plus tři procenta. V porovnání s předchozím čtvrtletím všechny tři regiony hlásí zhoršení náborového prostředí. Největší propad vykazuje Praha o 22 procentních bodů. Index v Čechách oslabil o pět procentních bodů a na Moravě o tři procentní body.

Zaměstnavatelé ve 35 ze 43 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí snižovat počet pracovních sil, aktivní náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v sedmi zemích a stagnující trh práce v jedné.

Nejsilnější trh práce očekávají zaměstnavatelé v Japonsku, Indii, Číně, USA a na Tchaj-wanu, zatímco nejslabší náborové aktivity hlásí Singapur, Kostarika, Kolumbie, Peru a Jižní Afrika.