Testy v Česku v pondělí odhalily 126 nakažených koronavirem, podobně jako v sobotu

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. V pondělí bylo však kvůli státnímu svátku volno a ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se obvykle tolik netestuje. Na sto tisíc obyvatel stále připadá za poslední týden víc než devět nakažených, což je nejvíc od poloviny června. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,2, ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie. Ministerstvo zdravotnictví zatím ale žádné zpřísňování opatření nechystá, a to ani regionálně, jak potvrdil České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

  • 21:53

    Vietnam o další dva týdny prodlouží opatření, která byla přijata s cílem zastavit šíření koronaviru v hospodářské metropoli Ho Či Minově Městě a v dalších 18 městech a provinciích na jihu země. Přísná omezení pohybu měla původně skončit v neděli 1. srpna.

  • 18:44
    Česko

    Lékař Vlastimil Voráček, který měl jako první z členů české výpravy po příletu na OH pozitivní test na covid, po opuštění izolace už z Tokia odletěl.

  • 18:36
    Česko

    Vyšetřování průběhu charterového letu na OH, po němž byli někteří členové výpravy pozitivní na covid, neodhalilo podle ČOV žádné systémové pochybení.

Z pondělních případů připadá třetina na Prahu, 25 nakažených eviduje ministerstvo zdravotnictví ve Středočeském a 18 v Plzeňském kraji. V dalších krajích testy v pondělí potvrdily méně než deset případů koronaviru, ve Zlínském kraji hygienici už dva dny nezaznamenali žádného nově nakaženého.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, aktuálně kleslo na 1,2 z pondělních 1,3. Stále ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní, k pondělku mírně kleslo na 9,1 z nedělních 9,3. Snížilo se ve většině krajů včetně Prahy, kde ale týdenní incidence zůstala nad 30, tedy nejvyšší ze všech regionů. Víc než deset nakažených na sto tisíc obyvatel za poslední týden je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejnižší je incidence na hodnotě 2,2 v Ústeckém kraji. 

Vláda v minulosti s ohledem na hodnotu incidenčního čísla upravovala protiepidemická opatření. Teď  však – navzdory zhoršujícím se číslům – žádné další zpřísnění nechystá, potvrdil ČT ministr zdravotnictví Vojtěch. „Nárůsty jsou minimální, stejně tak nedochází prakticky k žádnému příjmu do nemocnic, naopak pacienti jsou propouštěni. Takže já si nemyslím, že v tuto chvíli je nutné dělat nějaká restriktivní opatření na národní úrovni. Ale to, co chceme, co jsme připravili a co bude platit od pátku, je více kontrolovat importy ze zahraničí, více kontrolovat návrat zaměstnanců z dovolených,“ zdůraznil.

Vláda  totiž naposledy minulý týden ve čtvrtek zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do Česka ze zahraničí. Změny zaváděné kvůli obavám z nakažlivější varianty delta budou platit od pátku 9. července.

Ministerstvo chce také podpořit zájem o očkování tím, že umožní vakcinaci bez registrace. Očkovací centra v Praze na hlavním nádraží a v obchodním centru na Chodově, která k tomu budou určená, plánuje resort zdravotnictví otevřít 12. července.

„Určitě je to nějaký pilot, který teď chceme vyzkoušet. Pokud by se osvědčil, pokud by zájem skutečně byl, a já pevně věřím, že bude, tak pak bychom taková očkovací místa nebo týmy chtěli realizovat i v jiných regionech,“ uvedl ministr.

Dávku očkování proti covidu v pondělí dostalo 31 969 lidí, celkem už jich zdravotníci rozdali víc než 8,56 milionu. Denní počty očkovaných jsou v posledních dnech nejnižší od konce května, vliv ale může mít prodloužený víkend, ve kterém lidé termín nechtěli, protože odjeli mimo města. Dokončené očkování má v Česku 3,53 milionu lidí, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo víc než pět milionů zájemců. Většina vakcín je dvoudávková.

Testů na koronavirus od soboty do pondělí postupně ubývalo. Metodou PCR bylo první víkendový den provedeno víc než 37 500 testů, v neděli zhruba 12 300 a v pondělí necelých 11 500. Podobně se snížil počet antigenních testů ze sobotních téměř 38 tisíc na pondělních zhruba 28 tisíc. Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, tak vyskočila k 2,5 procenta. Dosud se přitom téměř tři týdny držela pod procentem. Obdobně se po řadě týdnů dostal nad desetinu procenta podíl pozitivních u preventivních testů.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u víc než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se zhruba 98 procent z nich. S nemocí covid dosud zemřelo 30 312 nakažených, poslední tři dny jsou bez úmrtí. Nemocnice k pondělku pečovaly o 30 lidí s covidem, počet se za týden snížil o polovinu. Ve vážném stavu jsou tři pacienti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejsou informace, že by hrozilo další nebezpečí, řekl k požáru v Pardubicích Metnar

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání krizového štábu svého resortu, které svolal kvůli požáru v areálu firmy v Pardubicích, v pátek odpoledne řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí a že příslušné orgány ještě později vyhodnotí, zda nezvýšit stupeň ohrožení terorismem. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby.
12:57Aktualizovánopřed 2 mminutami

K zapálení haly v Pardubicích se přihlásila konkrétní skupina

Požárem haly v Pardubicích se začala zabývat centrála proti terorismu, prověřuje podezření na teroristický útok. K zapálení se přihlásila konkrétní skupina. Ta se podle prohlášení na internetu označuje za mezinárodní organizaci a svůj čin dává do souvislosti s válkou v Gaze. V hale se měly vyrábět drony ve spolupráci s izraelskou firmou. Skladovací hala vzplála časně ráno a oheň se rozšířil na vedlejší administrativní budovu. Kolem osmé hodiny se dohašovala skrytá ohniska. Podle mluvčího hasičů Miroslava Poláka nikdo nebyl zraněn.
07:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za účast v bojích na Donbase uložil soud podmínku a obecně prospěšné práce

Soud v pátek uložil Miloši Ouřeckému tříletý podmíněný trest s dohledem probačního úředníka a povinnost odpracovat sto hodin obecně prospěšných prací za to, že pomáhal jako dobrovolník Ruskem koordinovaným silám na Donbase. Uznal ho vinným z trestného činu účasti na teroristické skupině, muž se přiznal. V hlavní větvi kauzy viní obžaloba proruskou domobraneckou skupinu Českoslovenští vojáci v záloze za mír (ČVZM) z toho, že Ouřeckého na Ukrajinu vyslala s cílem, aby jí po návratu předal nabyté bojové zkušenosti pro případné ústavní, hospodářské a politické změny v Česku. ČVZM vinu odmítají.
před 3 hhodinami

Prezident podepsal státní rozpočet, v sobotu vstoupí v účinnost

Prezident Petr Pavel podepsal státní rozpočet na letošní rok se schváleným schodkem 310 miliard korun. Podepsaný rozpočet vyšel ještě v pátek ve Sbírce zákonů a v sobotu začne platit. Skončí tak rozpočtové provizorium, v němž stát od začátku roku hospodaří. Loni byl plánovaný deficit 241 miliard korun, rozpočet nakonec skončil ve schodku 290,7 miliardy korun.
09:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Králíček skončí jako zmocněnec pro digitalizaci a strategickou bezpečnost

Poslanec Robert Králíček (ANO) oznámil, že po zhruba dvou měsících končí jako vládní zmocněnec pro digitalizaci a strategickou bezpečnost. Ačkoliv se oběma oblastem věnuje dlouhodobě, šíře agendy mu podle něj neumožňuje práci skloubit s výkonem mandátu poslance a funkcí místopředsedy poslaneckého klubu ANO. Tématům se bude nadále věnovat ve sněmovně. Podle zdrojů Ekonomického deníku o jeho konci rozhodl premiér Andrej Babiš (ANO).
před 4 hhodinami

Otevřela se zmodernizovaná stranice metra B Českomoravská

Cestující pražské MHD mohou od pátečního dopoledne znovu využívat stanici linky metra B Českomoravská. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po rekonstrukci, která trvala přes 14 měsíců. Město usilovalo o její zprovoznění před začátkem mistrovství světa v krasobruslení, které se koná v přilehlé O2 areně od 24. do 29. března.
před 4 hhodinami

Energetici doporučují pracovat z domu, jezdit MHD a nelétat

Podpora veřejné dopravy, snížení rychlostních limitů na dálnicích alespoň o deset kilometrů v hodině, vyhýbání se letecké dopravě, práce z domova, pokud je to možné, podpora spolujízdy či podpora vaření na elektřině. To jsou příklady doporučení pro vlády, podniky a domácnosti, která představila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Jejich cílem je zmírnit ekonomické dopady současné energetické krize způsobené válkou na Blízkém východě.
před 6 hhodinami

VideoV debatě o změnách pravomocí prezidenta mluví politici o naschválech

Sněmovní ústavně-právní výbor schválil návrh, který má prezidenta republiky připravit o pravomoc pověřovat a odvolávat vedoucí stálých misí u mezinárodních organizací. Místopředseda výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD), který je autorem návrhu, tvrdí, že jde o princip, ne o konkrétní postavy. Prohlásil také, že „jsme zažili z jeho (prezidentovy) strany mnoho různých naschválů“ či snah jít na hranu nebo za ni. Vnímá to jako zpřesnění pravomocí při kontrasignaci. Místopředseda téhož výboru Karel Dvořák (STAN) vnímá návrh naopak jako „naschvál vládní koalice vůči prezidentovi“. Má prý několik úskalí – vnímá ho procesně jako přílepek, který dle něj není v souladu s ústavou, boří to i ústavní zvyklosti. Debatou v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 6 hhodinami
Načítání...