Svobodu je třeba bránit společně, řekl Vystrčil na pietě k Pražskému povstání

Zástupci vlády, parlamentu, hlavního města, policie a armády připomněli u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě začátek Pražského povstání proti nacistickým okupantům v květnu 1945. Položením věnců uctili památku padlých. Jedinou cestou k uchování svobody a demokracie je jejich společná obrana, řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Povstání vypuklo před osmdesáti lety ráno 5. května.

Podle Vystrčila by pondělní setkání mělo vést k zamyšlení, jestli lidé své zkušenosti dokážou promítnout ve správné kroky v současnosti, aby měli dobrou budoucnost. Vlastenectví je nejen láska k národu a ochota bojovat za svou zem, ale také nesobectví, tolerance a úcta k menšinám, které v Česku žijí, k vlastenectví nepatří nenávist a zášť, řekl. „Proto, prosím, nebuďme sobci, buďme vlastenci,“ vyzval.

V boji za svobodu je třeba být jednotní, uvedl dále předseda Senátu. Připomněl, že proti nacistům a za svobodu v roce 1945 společně s Čechy bojovali nejen Rusové a Američané, ale také Ukrajinci, Kazaši, Gruzínci, Rumuni nebo Belgičané. „Jediná možnost, jak uchovat svobodu a demokracii, je, že svobodný svět se spojí a bude svobodu a demokracii bránit společně,“ řekl. Také dnes je podle něj nebezpečí společné. „Pokud chceme obstát, tak bychom měli jít ve stopách těch, které si tady dnes připomínáme,“ dodal.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) řekla, že Pražské povstání bylo završením odbojové činnosti v protektorátu Čechy a Morava. Účastníci povstání podle ní bojovali za kolektivní duši národa, které utrpěla šrámy za nacistické okupace. „Pomohlo nám vrátit sebeúctu v našich vlastních očích i respekt a uznání v očích západních spojenců,“ uvedla o povstání. Povstalci podle Pekarové Adamové bojovali za stejné hodnoty, za které dnes a denně bojují ukrajinští vojáci proti ruské okupační armádě.

Nahrávám video

Boj za svobodu a lidskou důstojnost nezná hranice času a státu, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který na pietním aktu zastupoval vládu. „Pokud někdo někde na zemi bojuje za svobodu a právo na sebeurčení vlastního národa, je to i náš osobní boj a máme se ho zastat, ať už je to kdekoli, na Ukrajině nebo v jakémkoli jiném podobném konfliktu,“ dodal. Setkání zakončila čestná salva a státní hymna.

„Role policistů a četníků byla zásadní po celou dobu protinacistického odboje. Téměř sedm set z nich za tuto činnost zaplatilo životem,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Klíčovou roli podle něj sehráli také při bojích o rozhlas, kde se ve spolupráci se zaměstnanci připravovali na ozbrojený střet, zajišťovali zbraně, plánovali postup a vytvářeli úderné skupiny.

„Do Pražského povstání se zapojilo přes 4300 policistů a stovky četníků, šedesát z nich padlo. Jsem hrdý na to, že naši předchůdci nebyli kolaboranti, ale lidé, kteří bojovali a umírali za svobodu české země,“ dodal Vondrášek.

Nahrávám video

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že den, který si společnost připomíná, je podle něj mozaikou lidské statečnosti, odvahy a schopnosti postavit se totalitě, a to i za cenu zranění nebo smrti. Podle něj nestačí jen chválit minulost, ale je třeba žít stejně hrdinně i dnes.

Český rozhlas Radiožurnál v pondělí první hodiny Pražského povstání připomněl také zpravodajskou historickou rekonstrukcí, která od rána předcházela pietnímu aktu. Její název Voláme všechny Čechy! odkazoval k výzvě, kterou rozhlas ve vysílání 5. května 1945 svolával lidi na pomoc do bojů o budovu na Vinohradské třídě.

Nahrávám video

Nový pomník generála Kutlvašra

V pražských Nuslích také odhalili nový pomník, který bude připomínat památku generála Karla Kutlvašra. Ten se do dějin zapsal jako vojenský velitel Pražského povstání a přispěl k dojednání kapitulace německých vojsk. Dílo má podobu praporu a nese na sobě heslo generála Kutlvašra „bez rizika se nic neudělá“. Autor díla Ondřej Tichý uvedl, že pomník zrcadlí hodnoty, které Kutlvašr zastával, a to noblesu, odvahu, rozhodnost, empatii a rozvážnost při extrémních situacích.

„Dnešním dnem jsme konečně splatili velký dluh hrdinovi Pražského povstání,“ uvedl v pondělí při slavnostním odhalení pomníku Michal Hroza (TOP 09), bývalý místostarosta Prahy 4, nyní pražský radní a iniciátor projektu výstavby pomníku. Památník má podle něj sloužit jako vzor, aby lidé mohli vzhlížet k někomu, kdo se svým životem naložil dobře. „Abychom se i my mohli snažit s ním naložit dobře. Je to připomínka toho, že svoboda se neděje samozřejmě, ale je nutné pro ni hodně obětovat,“ dodal Hroza.

Pomník mohou lidé najít v areálu Nuselského pivovaru, kde si po propuštění z vězení Kutlvašr musel k malému důchodu přivydělávat jako noční hlídač. „Byl to pravý vlastenec, který snil o svobodném státě Čechů a Slováků,“ řekla v pondělí ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Nahrávám video

Význam a hrdinství generála uctil také náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Kutlvašr podle Řehky představoval hodnoty, na které se snaží armáda navazovat i v dnešní době. Jmenoval například odvahu, čest, lásku k vlasti a odvahu bránit vlast a nasadit život, když je to potřeba. Řehka také připomněl současnou bezpečnostní situaci, která je podle něj nejhorší od dob studené války. „Je důležité si připomínat, že svoboda není zadarmo a zlu je třeba se postavit,“ řekl Řehka.

Při Pražském povstání zahynulo podle různých údajů zhruba tři tisíce lidí. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránili mnohonásobně většímu krveprolití a vyvolali rychlejší příchod Rudé armády. Dnem nejtěžších bojů byl 7. květen, kdy v kritických chvílích přišla Praze nečekaná pomoc od Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, složené z bývalých rudoarmějců, kteří v německém zajetí vstoupili do nacistických služeb. Velitele povstání generála Karla Kutlvašra po komunistickém puči odsoudili na doživotí, perzekvováni byli také další představitelé povstalců.

Akce pořádají i další města

Také další města si připomínají události posledních dní války. V Plzni pokračují tradiční Slavnosti svobody oslavující osvobození města americkou armádou. Na programu jsou mimo jiné pietní akt na náměstí Míru a na soutoku Radbuzy a Mže živé rozhlasové vysílání Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří.

V Písku se koná akce Slavnosti svobody. Na programu je mimo jiné přejezd historických vojenských vozidel po Kamenném mostě, vystavení letounu Spitfire nebo odhalení pamětní desky. V Jablonci nad Nisou bude u památníku obětí války pietní akt a v zahradě Domu dětí a mládeže Vikýř se otevře stezka k ukončení války, přístupná do 9. května. Ve Znojmě zase chystají u rotundy zahájení venkovní výstavy s osmdesáti snímky z historie Znojma s názvem Znojmo/Znaim 1918–1945 k výročí konce druhé světové války.

Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem. Ve čtvrtek si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V České televizi a Českém rozhlase se stávkuje kvůli financování

V České televizi (ČT) a Českém rozhlase (ČRo) probíhá v pondělí výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost. Stávka se projeví po celý den ve vysílání všech stanic s výjimkou dětských kanálů Déčko a Radio Junior.
00:28Aktualizovánopřed 31 mminutami

Státní zástupce obžaloval pekárnu pod Agrofertem a dva lidi kvůli dotacím na inovační linku

Státní zástupce Adam Bašný podal v pondělí obžalobu na společnost Pekárna Zelená louka, která spadá pod koncern Agrofert, a dva lidi kvůli evropské dotaci 100 milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Bašný to řekl serveru iRozhlas.cz. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze. Holding Agrofert v minulosti uvedl, že firma postupovala v souladu se zákonem. Stejnou reakci holding poskytl na dotaz ČTK. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) v pondělí uvedl, že obžalovaní jsou obviněni z předložení nepravdivých údajů a zatajení podstatných informací.
před 41 mminutami

Soud poslal do vězení advokátku Sukovou a její dceru za zpronevěru desítek milionů korun

Soud v pondělí poslal advokátku Hanu Sukovou a její dceru Pavlu Marešovou na sedm, respektive na 5,5 roku do vězení za zpronevěru peněz z advokátních úschov. Zároveň oběma zakázal činnost v advokacii na deset let. Podle nepravomocného verdiktu zpronevěřily ženy klientům celkem přes 161 milionů korun, policie peníze nedohledala.
před 1 hhodinou

Soud zprostil FAU a další v kauze čtvrtmiliardového krácení daní

Olomoucký krajský soud v kauze údajného čtvrtmiliardového krácení daní při obchodech s palivy zprostil třináct obžalovaných lidí, opavskou firmu FAU, která byla v minulosti součástí holdingu Agrofert, a vyškovskou Verami International Company obžaloby. Podle obžaloby firmy při nákupu pohonných hmot využily obchodních společností pro řetězové obchodování se zbožím, čímž se vyhnuly zaplacení daně. Podle soudu se skutek stal, ale nepodařilo se prokázat, že jej spáchali obžalovaní. Ti vinu po celou dobu procesu popírali.
10:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dělníci u hlavního nádraží v Brně našli leteckou pumu, stovky lidí se evakuovaly

Na více než dvě hodiny v pondělí omezil dění v centru Brna v okolí takzvané Malé Ameriky u brněnského hlavního nádraží nález letecké pumy. Policie okolí uzavřela. Stovky lidí se musely evakuovat, provoz na nádraží a na železničním koridoru byl přerušený, odklonem jezdila i městská hromadná doprava. Pyrotechnik munici zneškodnil před 13:00. Vyplývá to z vyjádření policie, strážníků a dalších.
11:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda nepočítá s účastí prezidenta na summitu NATO v Ankaře

Vláda nepočítá s účastí prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře. Po jednání kabinetu to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že Česko zastoupí delegace, kterou povede předseda vlády, tedy Babiš, a doplní ji ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Důvody rozhodnutí jsou podle Babiše čistě praktické. Kabinet probral mimo jiné také výhled vývoje veřejných financí do roku 2030.
02:37Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoMáme silná a nezávislá média, řekla Mračková Vildumetzová. Červíček: Je úkolem to uhájit

„Myslím, že mámě silná a nezávislá média. V tuhle chvíli se bavíme pouze o financování veřejnoprávních médií,“ řekla v Duelu ČT24 moderovaném Danielem Takáčem senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) s tím, že i po vládou plánované změně financování taková dle ní zůstanou. „Mění se financování tak, jako je to v jiných státech, (…) my to jako hnutí ANO měli v programu, programové prohlášení naplňujeme,“ dodala. „Chci silná a nezávislá veřejnoprávní média a myslím, že to je úkolem nejen pro politiky, ale i pro celou společnost, abychom byli schopni toto si uhájit,“ uvedl senátor Martin Červíček (ODS). „Pokud to (financování veřejnoprávních médií) někdo chce měnit, tak by se měl bavit o nějaké koncepční a systémové změně,“ sdělil také a doplnil, že by všemu měla předcházet odborná diskuse.
před 6 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne rozebrali půl roku Babišovy vlády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali půl roku kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) a vládní plán na změnu ve financování České televize a Českého rozhlasu a škrty v rozpočtu obou veřejnoprávních médií. Tématem bylo také memorandum o porozumění mezi USA a Íránem a vývoj blízkovýchodního konfliktu nebo vládou plánované zpřísnění podmínek prodeje kratomu v tuzemsku. Pozvání přijali komentátor a zástupce šéfredaktora Hospodářských novin Petr Honzejk, komentátor z MF Dnes Miroslav Korecký, komička a kurátorka Tereza Bonaventurová, publicista z Občanského institutu Roman Joch a kněz Zbigniew Czendlik. Pořadem provázela Jana Fabianová.
před 6 hhodinami
Načítání...