TÉMA

Pieta

„Všude hořelo,“ vzpomíná Němka na bombardování Drážďan

V německých Drážďanech si připomněli osmdesáté výročí od spojeneckého bombardování. Právě saská metropole se stala symbolem letecké zkázy druhé světové války. Třídenní americko-britské nálety zápalnými pumami srovnaly se zemí klíčovou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. V troskách zahynulo až pětadvacet tisíc lidí.
14. 2. 2025|

Před 80 lety dopadly bomby i na Tachov, Plzeň nebo Cheb

Při bombardování 14. února škody neutrpěla jen Praha, menší skupiny letounů, které směřovaly na Drážďany, toho dne útočily ještě na Plzeň, Duchcov nebo Záluží u Mostu. Bomby dopadly i na Karlovy Vary, Cheb a Tachov. Bombardování Tachova si vyžádalo jedenapadesát obětí.
14. 2. 2025|

„Historie by se mohla opakovat.“ V Praze uctili oběti bombardování z února 1945

Přesně před 80 lety bombardovali Spojenci Prahu. V poledne 14. února 1945 na ni zaútočilo více než 60 amerických letounů B-17. Za méně než pět minut na metropoli svrhly přes 150 tun bomb, které zabily na sedm set civilistů a dalších asi dvanáct set lidí zranily. Při příležitosti uctění památky těchto obětí ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek zmínil, že podobné události je důležité připomínat.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025|

Máme tendenci zapomínat rysy, které vedou k tragickým událostem, míní Pavel

Lidstvo má poměrně špatnou reputaci ve schopnosti poučit se z historie, má tendenci rysy a jevy vedoucí k tragickým událostem zapomínat, prohlásil prezident Petr Pavel při vzpomínkovém setkání při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti na Pražském hradě. Součástí setkání byla vedle hudebních vystoupení také modlitba českého vrchního rabína Karola Sidona či vystoupení bývalé vězeňkyně nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Hany Sternlichtové, která přicestovala z Izraele.
28. 1. 2025Aktualizováno28. 1. 2025|

Bez naděje se člověk neobešel, popisuje přeživší holocaustu

Hrůzy nacistického terezínského ghetta mě naučily, jakou hodnotu má kamarádství, zmínila v rozhovoru s ČT na Mezinárodní den památky obětí holocaustu jeho přeživší Michaela Vidláková. Sama se tehdy nejvíce bála toho, že by přišla o rodiče, které od ní nacisté při příjezdu do Terezína oddělili. „Všichni, kteří přežili, cítí takovou povinnost mluvit za ty, kteří nepřežili,“ popsala pamětnice.
27. 1. 2025Aktualizováno27. 1. 2025|

S tragédií na fakultě se po roce vyrovnávají studenti i záchranáři

Obavy, strach, smutek, ale třeba i naštvání. Takové jsou pocity, které lidé v souvislosti s loňskou tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zmiňují nejčastěji. A někteří i popisují cesty, jak se s ní vypořádali. Jak to, že se svět nezastavil, se ptá mimo jiné stejnojmenný dokument režisérky a scenáristky Markéty Oddfish Nešlehové.
21. 12. 2024|

Naučili jsme se naslouchat, říká vedení filozofické fakulty rok od tragédie

V den prvního výročí tragického útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) se sešli zástupci školy i s rodinami pozůstalých a některými ze zraněných na pietních akcích. Bilancujeme, čím jsme si za uplynulý rok prošli, řekla děkanka fakulty Eva Lehečková. Nejkrásnější věc byla podle ní podpora komunity fakulty, univerzity i celé České republiky. Rok od tragédie na fakultě připomínaly také tichá vzpomínka, benefiční koncert a mše.
21. 12. 2024Aktualizováno21. 12. 2024|

Před rokem došlo k tragédii na pražské filozofické fakultě

Střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) na náměstí Jana Palacha na Starém Městě je nejtragičtějším podobným případem v historii České republiky. Pachatel na místě dne 21. prosince 2023 zabil třináct lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Sebevraždu po činu spáchal i střelec. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně.
21. 12. 2024|

Pieta připomněla osmdesát let od operace Tungsten

V pražském Suchdole si připomněli osmdesát let od začátku operace Tungsten. Jejím cílem bylo mimo jiné udržovat spojení mezi protektorátem a československou exilovou vládou v Londýně. Účastníci piety současně uctili památku generálmajora Rudolfa Pernického, který výsadku vyslanému z Anglie velel.
19. 12. 2024|

Havlovy myšlenky jsou aktuálnější než kdy jindy, řekl Pavel

Prvního českého prezidenta Václava Havla, který zemřel před třinácti lety, připomene koncert v Národním technickém muzeu nebo projekce archivních filmových záběrů v Knihovně Václava Havla. Češi ale od rána chodí zapalovat svíčky i na Hrádečku, kde měl chalupu, nebo k rodinné hrobce Havlových, kde je pochován. Jeho památku uctili i ústavní činitelé. Prezident Petr Pavel uvedl, že Havlovy nadčasové vize přetrvávají a jsou aktuálnější než kdy jindy.
18. 12. 2024|

Ostrava si připomíná pět let od tragické střelby v nemocnici

Obyvatelé Ostravy si připomínají událost, která se stala před pěti lety v tamní fakultní nemocnici. Dvaačtyřicetiletý muž tehdy začal bez varování střílet v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Na místě zemřelo šest lidí, další žena podlehla zraněním o dva dny později. Dva lidé byli vážně zraněni. Pachatel činu asi tři hodiny po útoku spáchal sebevraždu.
10. 12. 2024Aktualizováno10. 12. 2024|

„Dost bylo Fica.“ Na Slovensku se na výročí 17. listopadu konal protest

Slovenská společnost by se měla vrátit k vzájemnému porozumění a respektu, což byly hodnoty doby společenských změn v roce 1989, řekl slovenský prezident Peter Pellegrini na pietní vzpomínce na oběti komunistického režimu u příležitosti svátku Dne boje za svobodu a demokracii. Demonstrující v centru Bratislavy na shromáždění opozice k listopadu 1989 dali najevo nesouhlas s vládou Roberta Fica (Smer).
17. 11. 2024Aktualizováno17. 11. 2024|

Před Hlávkovou kolejí se připomněla důležitost dialogu

Lidé po celém Česku si v neděli připomínají 35. výročí sametové revoluce, s čímž je spojena řada pietních akcí. Datum je ale také spjato s rokem 1939, kdy probíhaly velké studentské protesty proti německé okupaci, které si navíc vyžádaly i oběti na životech. Pietním aktem u Hlávkovy koleje si lidé připomněli 85 let ode dne, kdy nacisté v okupovaném protektorátu Čechy a Morava uzavřeli všechny vysoké školy.
17. 11. 2024Aktualizováno17. 11. 2024|

Lidstvo se ze světových válek nepoučilo, řekla Černochová ke dni veteránů

Lidstvo se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nepoučilo z první ani z druhé světové války. Na světě je stále dost těch, kteří ve své touze po moci a chuti ovládat jiné rozpoutávají konflikty, v nichž umírají nevinní lidé i lidé v uniformách, řekla u příležitosti Dne válečných veteránů na pražském Vítkově. Válečné hrdiny si tam při slavnostním nástupu připomněli zástupci armády, politici i veřejnost. Veterány uctili lidé i na Moravském náměstí v Brně.
11. 11. 2024Aktualizováno11. 11. 2024|

Pieta na Vítkově připomněla výročí vzniku Československa

Češi si v pondělí připomněli 106. výročí vzniku samostatného Československa. Prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala (ODS) položili věnce u památníku na Vítkově. Pavel také jmenoval nové generály a na Pražském hradě večer předal státní vyznamenání. Pietní akce a slavnostní ceremoniály se uskutečnily i v dalších městech.
28. 10. 2024Aktualizováno28. 10. 2024|

Válka přinesla „nepředstavitelné utrpení“, řekl kancléř Scholz k výročí útoku

Uplynul rok od nejhoršího teroristického útoku v dějinách Izraele. Světoví politici, představitelé židovských organizací i běžní lidé a rodiny obětí si připomínají výročí útoku, při němž zemřelo 1200 lidí a dalších zhruba 250 bylo uneseno do Pásma Gazy, kde se od té doby válčí. Pietní akce i protesty proti izraelské ofenzivě v Gaze se v pondělí konají na různých místech světa. K ročnímu výročí se vyjádřili představitelé řady států. Americký prezident Joe Biden Izrael ubezpečil o neutuchající podpoře, zatímco teroristická organizace Hamás, stejně jako libanonský Hizballáh zdůraznily, že proti Izraeli budou bojovat i nadále.
7. 10. 2024Aktualizováno7. 10. 2024|

Před 79 lety spadly jaderné bomby na Hirošimu a Nagasaki

Japonsko si tento týden připomíná sedmdesáté deváté výročí svržení atomových bomb na města Hirošimu a Nagasaki během druhé světové války. Jaderné výbuchy zabily v srpnu 1945 více než 215 tisíc lidí. Tisíce dalších pak zemřely na zranění a nemoci z ozáření.
9. 8. 2024|

Pietu za oběti stalinského masakru v Rusku provázelo napětí

Navzdory nepřízni úřadů se i letos konala v Rusku vzpomínková akce na jeden z největších masakrů z dob stalinského teroru. U hromadných hrobů v Sandarmochu v Karélii se ve třetím roce od zahájení velké ruské invaze na Ukrajinu sešly stovky lidí. V letech 1937 až 1938 tu sovětská tajná služba zastřelila víc než šest tisíc politických vězňů včetně několika Čechoslováků. Kvůli válce na Ukrajině panovalo mezi účastníky piety napětí.
5. 8. 2024|

„Odcházím bez nenávisti k vám.“ Před 74 lety komunisté zavraždili Miladu Horákovou

Milada Horáková byla jedinou ženou, kterou komunisté v Československu odsoudili a zavraždili v politickém procesu. Život právničky, národněsocialistické poslankyně a bojovnice za ženská práva ukončila po vykonstruovaném procesu šibenice ráno 27. června roku 1950. Výročí smrti Milady Horákové se připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Vzpomínkové akce se konají v Praze, Plzni, Kutné Hoře i v Terezíně.
27. 6. 2024|

Pieta v Ležákách připomněla 82 let od vyhlazení obce nacisty

V místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku si v neděli lidé připomněli obec, která byla vyhlazena nacisty. Němci ji před 82 lety vypálili a obyvatele vyvraždili. Pietního setkání se zúčastnil mimo jiné prezident Petr Pavel, zástupci Senátu, Poslanecké sněmovny i některých ministerstev. Na místo přijeli také velvyslanci z Mexika, Japonska nebo Kanady.
23. 6. 2024Aktualizováno23. 6. 2024|

Pietní akt připomněl výročí vyhlazení Lidic

V Lidicích se uskutečnila pietní vzpomínka k 82. výročí vyhlazení obce. Nacisté Lidice vyhladili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, posloužit to mělo i jako varování před opakováním podobných akcí. Oběťmi tragédie se stalo 340 obyvatel.
15. 6. 2024Aktualizováno15. 6. 2024|

Filozofická fakulta zřídila pietní prostory v místnostech, v nichž se loni střílelo

Uctít čtrnáct obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bude od pátku možné přímo v budově na náměstí Jana Palacha v centru Prahy. Vedení školy vytvořilo ve čtvrtém patře, kde se tragédie odehrála, dočasná pietní místa, a to ve dvou místnostech a spojovací chodbě. Vedení fakulty do nich pět měsíců po tragické události instalovalo kovové studánky, kameny, květiny a piano tak, aby návštěvníkům byly k dispozici pro vyjádření soustrasti a vzpomínek na ty, které ztratili. Pietní místa budou otevřená do konce roku.
23. 5. 2024|

Svoboda nikdy není zadarmo, obrana země je věcí celé společnosti, řekl Pavel na Vítkově

Na mnoha místech Česka si ve středu lidé připomínají 79. výročí konce druhé světové války. Prezident Petr Pavel během dopoledního pietního aktu na pražském Vítkově zdůraznil, že bezpečí a svoboda nikdy nejsou zadarmo a někdy si vyžádají i tu nejvyšší oběť. Miliony vojáků padly, aby další generace mohly prožít život v míru, prohlásila hlava státu. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že všichni, kdo zlehčují hrozbu ze strany Ruska, dělají špatnou službu Česku. V poledne na Pražském hradě prezident jmenoval generály.
8. 5. 2024Aktualizováno8. 5. 2024|

Lidé si připomněli vypálení Ploštiny nacisty. Osada padla před 79 lety

V Ploštině na Zlínsku si lidé v pátek připomněli vypálení tamní pasekářské osady. Nacisté ji zlikvidovali přesně před 79 lety, tedy 19. dubna 1945. Za napomáhání odboji přišlo tehdy v plamenech o život 24 lidí. Památník v Ploštině prošel rekonstrukcí za 150 milionů korun a vstoupil do druhé návštěvnické sezony.
19. 4. 2024|
Načítání...