Útok v Uherském Brodě změnil policii i zákony

3 minuty
Události: Deset let od střelby v Uherském Brodě
Zdroj: ČT24

Uherský Brod si připomněl oběti střelby před budovou bývalé restaurace, kde před deseti lety jeden z místních obyvatel zastřelil osm lidí. Masová vražda vedla ke zpřísnění zákonů o držení zbraní a zřízení prvosledových hlídek. Útok patří k nejtragičtějším případům střelby v moderní české historii.

Třiašedesátiletý muž 24. února 2015 po poledni vstoupil do uherskobrodské restaurace Družba a beze slova začal střílet po hostech i personálu. Připravil o život sedm mužů, jednu ženu a nakonec zastřelil i sebe. V době útoku bylo v restauraci až třicet lidí.

„Začal střílet všechny lidi, všechny kolem mě. On mě prostě netrefil, já jsem spadl pod stůl, a jak přebíjel, tak jsem kolem něho proběhl,“ vzpomíná jeden z přeživších. Až téměř dvě hodiny po střelbě vpadla do restaurace zásahová jednotka.

Podle vyšetřovatelů padlo nejméně 44 výstřelů. Útočník, který si místo vybral náhodně, byl dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář. Pravděpodobným motivem jeho činu byly osobní problémy.

Přeživší Petr Gabriel si na útok i teď občas vzpomene. Nynější čtyřicátník měl štěstí, že útok psychicky nemocného muže přečkal schovaný na toaletě. „Měl jsem i během toho tendence, že bych utekl, ale i to jsem si uvědomoval, že jsem nevěděl, jak vypadá, jestli je jeden, nebo kolik,“ uvedl svědek.

„Lidi, kterých se to týká, a těch není málo, si určitě vzpomenou, to bezesporu. Ale je to událost, kdy vzpomínání není radostné. Ale když to řeknu tak, jak to je, život jde dál,“ podotkl Gabriel. K neštěstí se však už příliš vracet nechce. „Už toho bylo řečeno hodně,“ uvedl otec tří dětí.

Tichá pieta

Památku obětí připomíná pietní místo poblíž bývalé restaurace vytvořené na základě návrhu architekta Petra Brožka. Přes vyvýšený travnatý ovál vede plechová cesta spojující přechod pro chodce s budovou. Do zvýšeného terénu vytváří zářez, který symbolizuje jizvu a výraznou ztrátu.

Pieta v Uherském Brodě
Zdroj: ČTK/Dalibor Glück

Lidé každoročně k místu nosí květiny a zapalují svíčky. Letošní tichá vzpomínková akce k uctění památky obětí vražedné střelby se uskutečnila v neděli odpoledne.

Místo Družby jsou teď v budově kanceláře a obchody. „Za tu dobu deseti let se místo kompletně změnilo. Přesto si myslím, že každý, kdo kolem projede, si na nešťastnou událost vždycky rozpomene,“ uvedl starosta Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL).

Pomalá reakce policie

Po útoku se objevily pochybnosti o postupu policistů proti střelci, podle některých kritiků mohl razantnější zásah zachránit část životů. Generální inspekce bezpečnostních zdrojů, která vyšetřovala postup policistů při zásahu, nicméně v srpnu 2015 konstatovala, že se při zásahu žádného trestného činu nedopustili, našla však několik pochybení, která zákrok proti ozbrojenému pachateli mohla zpomalit.

V reakci na střelbu pak vznikly po celé republice prvosledové hlídky a zkvalitnil se výcvik policistů, pro které se zároveň nakoupila balistická ochrana.

Tvrdší legislativa

O něco se zpřísnil také zákon o zbraních. Každý lékař, který získá podezření, že se u pacienta objevily okolnosti vylučující nebo omezující zdravotní způsobilost, si může u policie ověřit, zda tento člověk není držitelem zbrojního průkazu.

Policie také může od roku 2016 zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí, například kvůli podezření, že se jeho zdravotní stav změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí.

Další zpřísnění zbraňové legislativy přišlo po ještě tragičtějším případu z prosince 2023, kdy čtyřiadvacetiletý student pražské filozofické fakulty zabil čtrnáct lidí a pak i sám sebe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 7 mminutami

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 21 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 4 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 5 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...