Uherský Brod si připomněl oběti střelby před budovou bývalé restaurace, kde před deseti lety jeden z místních obyvatel zastřelil osm lidí. Masová vražda vedla ke zpřísnění zákonů o držení zbraní a zřízení prvosledových hlídek. Útok patří k nejtragičtějším případům střelby v moderní české historii.
Útok v Uherském Brodě změnil policii i zákony
Třiašedesátiletý muž 24. února 2015 po poledni vstoupil do uherskobrodské restaurace Družba a beze slova začal střílet po hostech i personálu. Připravil o život sedm mužů, jednu ženu a nakonec zastřelil i sebe. V době útoku bylo v restauraci až třicet lidí.
„Začal střílet všechny lidi, všechny kolem mě. On mě prostě netrefil, já jsem spadl pod stůl, a jak přebíjel, tak jsem kolem něho proběhl,“ vzpomíná jeden z přeživších. Až téměř dvě hodiny po střelbě vpadla do restaurace zásahová jednotka.
Podle vyšetřovatelů padlo nejméně 44 výstřelů. Útočník, který si místo vybral náhodně, byl dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář. Pravděpodobným motivem jeho činu byly osobní problémy.
Přeživší Petr Gabriel si na útok i teď občas vzpomene. Nynější čtyřicátník měl štěstí, že útok psychicky nemocného muže přečkal schovaný na toaletě. „Měl jsem i během toho tendence, že bych utekl, ale i to jsem si uvědomoval, že jsem nevěděl, jak vypadá, jestli je jeden, nebo kolik,“ uvedl svědek.
„Lidi, kterých se to týká, a těch není málo, si určitě vzpomenou, to bezesporu. Ale je to událost, kdy vzpomínání není radostné. Ale když to řeknu tak, jak to je, život jde dál,“ podotkl Gabriel. K neštěstí se však už příliš vracet nechce. „Už toho bylo řečeno hodně,“ uvedl otec tří dětí.
Tichá pieta
Památku obětí připomíná pietní místo poblíž bývalé restaurace vytvořené na základě návrhu architekta Petra Brožka. Přes vyvýšený travnatý ovál vede plechová cesta spojující přechod pro chodce s budovou. Do zvýšeného terénu vytváří zářez, který symbolizuje jizvu a výraznou ztrátu.
Lidé každoročně k místu nosí květiny a zapalují svíčky. Letošní tichá vzpomínková akce k uctění památky obětí vražedné střelby se uskutečnila v neděli odpoledne.
Místo Družby jsou teď v budově kanceláře a obchody. „Za tu dobu deseti let se místo kompletně změnilo. Přesto si myslím, že každý, kdo kolem projede, si na nešťastnou událost vždycky rozpomene,“ uvedl starosta Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL).
Pomalá reakce policie
Po útoku se objevily pochybnosti o postupu policistů proti střelci, podle některých kritiků mohl razantnější zásah zachránit část životů. Generální inspekce bezpečnostních zdrojů, která vyšetřovala postup policistů při zásahu, nicméně v srpnu 2015 konstatovala, že se při zásahu žádného trestného činu nedopustili, našla však několik pochybení, která zákrok proti ozbrojenému pachateli mohla zpomalit.
V reakci na střelbu pak vznikly po celé republice prvosledové hlídky a zkvalitnil se výcvik policistů, pro které se zároveň nakoupila balistická ochrana.
Tvrdší legislativa
O něco se zpřísnil také zákon o zbraních. Každý lékař, který získá podezření, že se u pacienta objevily okolnosti vylučující nebo omezující zdravotní způsobilost, si může u policie ověřit, zda tento člověk není držitelem zbrojního průkazu.
Policie také může od roku 2016 zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí, například kvůli podezření, že se jeho zdravotní stav změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí.
Další zpřísnění zbraňové legislativy přišlo po ještě tragičtějším případu z prosince 2023, kdy čtyřiadvacetiletý student pražské filozofické fakulty zabil čtrnáct lidí a pak i sám sebe.