Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.

„Čtením jmen navracíme obětem jejich tváře, příběhy a důstojnost. Připomínáme, že za statistikami genocidy stáli konkrétní lidé,“ sdělil ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Akce se každoročně koná v Den památky obětí holocaustu a hrdinství – Jom ha-šoa. Letošní počet zapojených měst je podle pořadatelů nejvyšší za uplynulé ročníky.

Kupříkladu v Praze se čtení jmen konalo na Mariánském náměstí od čtrnácti do sedmnácti hodin. V Brně se pak akce konala v totožném čase na Moravském náměstí a v Plzni v tomtéž hodinovém rozmezí ve Smetanových sadech. Kompletní seznam měst a časů čtení najdou lidé na webu akce. V podstatě kdokoliv z veřejnosti mohl přijít na jedno z těchto míst a organizátoři mu předali krátký sezam s několika oběťmi, přiblížil odpoledne redaktor ČT Marek Martinovský s tím, že následně každý, kdo o to měl zájem, se mohl zapojit do veřejného čtení.

3 minuty
Studio ČT24: Připomenutí památky obětí holocaustu
Zdroj: ČT24

Na pražském Mariánském náměstí podle Martinovského mělo zaznít celkem asi dvacet tisíc jmen. „Seznamy se v průběhu let nepatrně mění. Ať už když třeba badatelé zjistí, že některá z domnělých obětí nakonec přežila nacistický teror, ale zároveň se ozývají lidé, kteří najdou v rodinných archivech informace o tom, že některý jejich známý či příbuzný se stal taktéž obětí nacistického teroru,“ popsal s tím, že akce se zúčastnili i velvyslanci či zástupci velvyslanectví některých států.

Akce se konala i v Brně. „My si připomínáme památku více než deseti tisíc spoluobčanů židovského původu, kteří byli transportováni, většinou přes Terezín, dále do koncentračních táborů, z nichž tam více než devadesát procent zemřelo a zpátky do Brna už se nevrátili,“ uvedl předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek.

Na českém území za druhé světové války zřídili nacisté například sběrný tábor pro Židy v Terezíně v roce 1941. Tamním ghettem prošlo na 155 tisíc lidí, převážně Židů z českého území a dalších zemí Evropy, a 118 tisíc z nich zahynulo. Část lidí zemřela přímo v Terezíně (zhruba 35 tisíc) kvůli tristním životním podmínkám a část nacisté poslali do vyhlazovacích táborů, například do komplexu táborů u Osvětimi v Polsku, kde zemřelo celkem asi 1,1 milionu lidí.

Právě v Terezíně si každý rok připomínají stovku jmen obětí. Připomínat jejich osudy čtením jmen budou ještě v roce 2340.

3 minuty
Události v regionech: Připomínka obětí holocaustu v Terezíně
Zdroj: ČT24

Pietní akce ve světě

Oběti holocaustu si připomínají i na dalších místech. V bývalém koncentračním táboře v Osvětimi se od třinácti hodin konal Pochod živých, na kterém se každoročně scházejí tisíce lidí z celého světa. K pochodu se připojil i polský prezident Andrzej Duda se svým izraelským protějškem Jicchakem Herzogem. Oba zdůraznili, že je důležité si hrůzy holocaustu připomínat.

Památku šesti milionů Židů zavražděných nacisty si ve čtvrtek připomínají také v Izraeli, kde se ráno rozezněly sirény. Lidé se zastavili tam, kde právě byli, řidiči vystoupili z aut a postáli se skloněnou hlavou. Během dne se v zemi koná i celá řada dalších pietních akcí.

Termín holocaust se používá pro systematické vyvražďování lidí nacisty za druhé světové války, především Židů. Dalším terčem nacistů byli Romové a také Slované, homosexuálové, lidé s handicapem či političtí odpůrci režimu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 5 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 11 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 14 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 17 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 18 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 19 hhodinami
Načítání...