Bez naděje se člověk neobešel, popisuje přeživší holocaustu

11 minut
Přeživší holocaustu Michaela Vidláková
Zdroj: ČT24

Hrůzy nacistického terezínského ghetta mě naučily, jakou hodnotu má kamarádství, zmínila v rozhovoru s ČT na Mezinárodní den památky obětí holocaustu jeho přeživší Michaela Vidláková. Sama se tehdy nejvíce bála toho, že by přišla o rodiče, které od ní nacisté při příjezdu do Terezína oddělili. „Všichni, kteří přežili, cítí takovou povinnost mluvit za ty, kteří nepřežili,“ popsala pamětnice.

Vidláková do terezínského ghetta dorazila spolu s rodiči, když jí bylo šest let. Dobu předtím si vybavuje jen útržkovitě. „Já si třeba pamatuju, jak jsem byla smutná, když z mého života najednou zmizela moje milovaná česká chůva. Protože na ni jednak rodiče neměli, ale hlavně nesměli zaměstnávat nežidovského člověka,“ vzpomíná.

„Pamatuju si taky třeba, že bylo léto a já nesměla do parku, na brouzdaliště, na pískoviště stavět tunely s dětmi,“ uvedla. Nacistické zákazy později od sebe oddělily i přátele, kdy se museli židé přestat stýkat s lidmi jiného vyznání. „Najednou mě neznali, neodpovídali mi, i když jsme si třeba chtěli jenom hrát na dvorku,“ řekla Vidláková.

3 minuty
Události: Vzpomínky na oběti masového vyvražďování
Zdroj: ČT24

V Terezíně ji nacisté od rodičů oddělili a umožňovali jim se vídat jen omezeně. Proto se Vidláková naučila pomáhat si hlavně s ostatními židovskými dětmi. „Hodně nás vedli k tomu, že musíme být kamarádi, musíme být spolu, držet spolu,“ zmínila. I díky tomu prý nejsou všechny její vzpomínky na dobu v Terezíně negativní. „Pro mě to byla škola života. Je tam samozřejmě hodně smutného, ale je tam i hodně optimismu, naděje, kamarádství,“ řekla.

Právě bez naděje se člověk na tomto místě neobešel, uvedla dále Vidláková. „To bylo to první, co jsem si přinesla s sebou už z domova: že bude jednou po válce a zase bude dobře. Naděje se musel člověk držet zuby nehty,“ prohlásila. „Trvale jsem trpěla strachem, aby mi neodvezli rodiče beze mě nebo mě bez nich. Nikdo nevěděl, kam ty transporty jedou,“ zmínila také pamětnice s tím, že právě strach z toho, že by o rodiče přišla, byl ten největší.

„Sdělit nesdělitelné“

Vidláková vyzdvihla důležitost toho mluvit o svých zkušenostech s mladou generací. „Snažím se jim sdělit to nesdělitelné. Ať si zkusí představit, jak je člověku, když je mu sedm a půl let a přijde k němu starý, vyhladovělý člověk a prosí o trošku polévky. Že se prostě těm smutným očím nedá odříct. Ať si zkusí představit, jaké to je se každou chvilku loučit s někým, koho má člověk rád,“ dodala.

„Důležité je hlavně to, aby si uvědomili, že je nutno vzpomínat, ale ještě důležitější je něco udělat proto, aby se tyhle věci už neděly,“ prohlásila přeživší.

Terezínem prošel pietní průvod

Památku obětí holocaustu si lidé v Terezíně na Litoměřicku v pondělí připomněli průvodem se svíčkami. Tichý průvod vyšel od pamětní desky u vlečky, po které odjížděly desetitisíce nedobrovolných obyvatel ghetta na svou často poslední cestu do vyhlazovacího tábora, k židovskému hřbitovu, kde řečníci v projevech vyzvali k zastavení antisemitismu.

Průvod světel v Terezíně
Zdroj: ČTK/Ondřej Hájek

Den památky obětí holokaustu v Terezíně zakončilo vystoupení Dismanova rozhlasového dětského souboru v kinosále Muzea ghetta s představením pod názvem ...a bolelo nebe, které vzniklo jako koláž textů z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně, dopisů a zápisků do památníčků.

Vidláková při projevu varovala, že antisemitismus v současnosti znovu narůstá. „Iracionální nenávist, které říkáme antisemitismus, ta neskončila s holocaustem, právě dnes to vidíme o to více, jak v celém světě zvedá hlavu tato nenávist. Udělejte něco, aby jednou tento antisemitismus skončil,“ zdůraznila.

8 minut
Události: Osvětim jako jeden ze symbolů holocaustu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Chladné počasí zůstane i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 33 mminutami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 1 hhodinou

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 1 hhodinou

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
před 1 hhodinou

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 2 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 10 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 12 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...