V katedrále v Nagasaki se poprvé po 80 letech rozezněly dva zvony

3 minuty
Události: Připomínka obětí atomové bomby v Nagasaki
Zdroj: ČT24

Na obou věžích katedrály Neposkvrněného početí v Nagasaki se přesně 80 let od svržení americké atomové bomby na toto japonské město znovu rozezněly dva zvony. Po jaderném útoku se v troskách kostela podařilo najít jen jeden, druhý lidé znovu uslyšeli až v sobotu.

Okamžik, kdy město zasáhla plutoniová bomba a způsobila podobnou zkázu jako o tři dny dříve uranová puma v Hirošimě, si lidé připomněli minutou ticha. Starosta Nagasaki Širó Suzuki vyzval svět k okamžitému zastavení ozbrojených konfliktů, píše agentura AFP. „Osmdesát let uplynulo a kdo by si býval byl dokázal představit, že svět dopadne takto? Krize, která by mohla ohrozit přežití lidstva, se vznáší nad každým z nás, kdo žijeme na této planetě,“ upozornil Suzuki.

Každoroční ceremonie u Památníku míru v Hirošimě se zúčastnili zástupci 95 zemí, včetně jaderných supervelmocí Spojených států a Ruska, podotkla agentura Reuters.

„Jsem pevně přesvědčen, že se taková tragédie nesmí nikdy opakovat,“ řekl agentuře Reuters čtrnáctiletý Daiji Kawanaka z Ósaky a dodal, že výročí vyvolává diskuse o míru i mezi jeho mladými vrstevníky. „Můžeme se jen zavázat, že sami podnikneme kroky směrem k míru.“

Celkový počet obětí se v Nagasaki odhaduje na 75 tisíc až osmdesát tisíc, což je přibližně třetina toho, kolik lidí zemřelo v Hirošimě. Většina obyvatel obou měst přitom podlehla komplikacím způsobeným ozářením. Japonsko 15. srpna 1945 kapitulovalo a druhá světová válka skončila. AFP píše, že historici léta vedou debaty o tom, zda útoky na Hirošimu a na Nagasaki v důsledku nezachránily životy, které by jinak byly zmařeny při pokračování konfliktu.

Takové úvahy ale mají jen malý význam pro přeživší, z nichž se mnozí potýkají s fyzickými i psychologickými traumaty i stigmatem, které často lidi označované jako hibakuša provázelo.

Přeživší usilují o zákaz jaderných zbraní

Agentura AP píše, že přeživších z obou měst je 99 130, což je asi čtvrtina oproti původnímu počtu, a jejich průměrný věk přesahuje 86 let. Obávají se, že vzpomínky na to, co zažili, mizí, protože ti, kdo jsou ještě naživu, byli v době útoku příliš malí na to, aby si na útok mohli skutečně vzpomínat. Doufají, že jejich úsilí o zákaz jaderných zbraní se chopí mladší generace, říká Teruko Jokojamová, která je členkou organizace podporující přeživší. Snaží se dokumentovat jejich životy. Její dvě sestry zemřely kvůli nemoci spojované s ozářením.

Loňským držitelem Nobelovy ceny za mír je japonská organizace Nihon Hidankjó, která sdružuje přeživší jaderných útoků na Hirošimu a Nagasaki a která usiluje o svět bez jaderných zbraní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 45 mminutami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 2 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinci jednali s Američany, pokračovat mají i v sobotu

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace by se měly sejít i v sobotu.
před 4 hhodinami

Izraelský útok v Pásmu Gazy zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 5 hhodinami

Pákistánský expremiér Chán dostal další trest vězení

Soud v Pákistánu v sobotu poslal bývalého premiéra Imrana Chána a jeho manželku Bušru Bibiovou každého na sedmnáct let do vězení. Shledal je vinnými z podvodu se státními dary, které dostali od saúdskoarabské vlády. Manželé už jsou ve vězení kvůli korupci.
před 6 hhodinami
Načítání...