Lídři kandidátek v pražských komunálních volbách debatovali o dostupném bydlení

Nahrávám video
Předvolební debata z Prahy – druhá část
Zdroj: ČT24

Lídři kandidátek v Praze diskutovali v druhé části debaty ČT před komunálními volbami o tom, jak vyřešit problém nedostupného bydlení. Své návrhy představili za ANO Patrik Nacher, za Piráty Zdeněk Hřib, za Prahu sobě Jan Čižinský, za Solidaritu (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) Anna Šabatová, za SPD, Trikolóru, Hnutí PES a nezávislé společně pro Prahu Milan Urban, za SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda a za STAN Petr Hlaváček.

Pro obyvatele metropole je největším problémem bydlení, myslí si to 94 procent respondentů předvolebního průzkumu společnosti Kantar pro ČT. V očích Pražanů jsou byty každý rok dražší a nedostupnější. Průměrná cena nového bytu se v hlavním městě pohybuje kolem 150 tisíc korun za metr čtvereční, což je oproti loňsku o sedmnáct procent víc.

„Je iluzí tvrdit někomu, že z pozice primátora hne trhem s vlastnickým bydlením,“ tvrdí lídr kandidátky Praha sobě Jan Čižinský. Výzvou pro město a městské části ale podle něj je, aby stavěly nájemní byty. Sám proto chce zvýšit počet městských bytů, aby město mohlo začít ovlivňovat ceny nájmů.

Petr Hlaváček z kandidátky STAN říká, že se zasadil o prosazení pravidel pro developery nebo o vznik Pražské developerské společnosti. „Není pravda, že se nic neodehrálo. Odehrála se změna přístupu ve městě a v příštím volebním období budou vidět konkrétní stavby: na Palmovce, na Nových Dvorech a dalších územích,“ slibuje.

Lídr kandidátky Pirátů a současný primátor Zdeněk Hřib tvrdí, že na magistrátu zarazili prodeje městských bytů a opravují je „rekordním tempem“. „Také jsme založili například městskou nájemní agenturu,“ vyjmenovává Hřib. Nutná je podle něj i masivní výstavba městských bytů. Město ale musí získávat pozemky, kde je možné stavět.

Hlavní problémy města – nedostupnost a ceny bydlení
Zdroj: ČT24

„Co město může v nějakém horizontu a také není možné slibovat, že to bude za pár měsíců nebo pár let, zamezit skokovému nárůstu (cen) tím, že se na trh dostane větší množství bytů,“ myslí si lídr kandidátky ANO Patrik Nacher. Problém v Praze je podle něj ten, že příprava stavebních projektů údajně trvá přes deset let, což se promítá do ceny bytů. Metropole podle něj musí také umožnit výstavbu v brownfieldech a v rozvojových územích.

Bohuslav Svoboda z koalice SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) vysvětluje, že ceny bytů rostou, protože je menší nabídka než poptávka. „Za dobu celého volebního období jsme nepostavili nic, tady chybí třicet tisíc bytů,“ kritizuje. Nejméně se podle něj staví v městských částech, kde vládnou Piráti. S takovým obviněním ale Hřib nesouhlasí.

Kandidátka koalice Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) Anna Šabatová kritizuje rozprodej bytového fondu a pozemků v předchozích letech. „Musíme v maximální možné míře rozšířit fond, který je v nekomerčním režimu. Nemusí to být nutně městské byty, ale musí to být byty, kterého jsou stavěny a provozovány neziskově, tedy za provozní náklady,“ navrhuje své řešení Šabatová.

Lídr koalice SPD, Trikolóra, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu Milan Urban tvrdí, že poslední bytová výstavba se realizovala mezi lety 2002 a 2006. „My chceme v Praze začít masivní bytovou výstavbu, ale v různých formách. Samozřejmě jako městský investor, ale tam máme názor, že Pražská developerská společnost je zbytečná,“ je přesvědčen. Dále navrhuje družstevní výstavbu podporovanou městem a obsazení prázdných bytů, nebo přestavbu kanceláří na rezidenční prostory.

Výše nájemného v městských bytech

Podle Jana Čižinského z kandidátky Praha sobě musí být nájemné stanovováno tak, aby se maximálně využila státní pomoc a aby na něj lidé současně měli. Nájemné v městských bytech podle něj zůstane stejné. „Pokud se ale změní státní pomoc, tak je logické, že se pohne i s tím nájemným,“ vysvětluje. Nájemné se podle tohoto pravidla může snížit i zvýšit.

Lídr kandidátky STAN Petr Hlaváček uvádí, že to, co chystají v Pražské developerské společnosti, je na principu, že městský byt nemusí generovat zisk, ale musí generovat obnovu bytového fondu. Městské byty podle něj mají být pro křehké skupiny obyvatel, podporované profese a například i seniory.

Situace za poslední čtyři roky – dostupnost bydlení pro průměrného obyvatele města
Zdroj: ČT24

Podle lídra pražských Pirátů Zdeňka Hřiba je městské nájemné na poloviční výši oproti komerčnímu. „Cena je vypočítaná tak, aby skutečně respektovala to, že jsou tady příspěvky na bydlení, doplatky na bydlení a podobně,“ vysvětluje. Vychází to tak, jak pomoc nastavil stát, tvrdí Hřib. Nájem je podle něj vypočítaný dobře.

Patrik Nacher kandidující za ANO vidí problém v tom, že v hlavním městě roky výrazně rostl nájem, ale v posledním roce výrazně rostou i ceny energií. „V té chvíli konstrukce normativních nákladů na bydlení nedostačuje a pak to bohužel musí zachraňovat města,“ popisuje. Nastavení normativních nákladů je podle něj ale o vyjednávání s městem.

„Nájemné je skoro medicínský problém,“ komentuje Bohuslav Svoboda z koalice SPOLU pro Prahu. Je podle něj podstatné řešit příčinu vysokých cen, a to je nedostatek bytů. Důležité je proto podpořit výstavbu bytů.

Městských bytů, které nejsou ve správě městských částí, je podle Anny Šabatové z kandidátky Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) málo a bydlí v nich většinou lidé s nějakým „sociálním tarifem“. V současnosti proto podle ní není na místě nájemné zvyšovat ani o inflaci.

„V našem programu máme celkově snižování poplatků, které jsou v gesci města,“ uvádí lídr kandidátky SPD, Trikolóra, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu Milan Urban. Navrhuje proto snížit nájem v městských bytech, ale i v bytech, které jsou ve správě městských částí. 

Do debaty byli představitelé kandidujících subjektů pozváni na základě zveřejněných volebních pravidel České televize.

V letošních volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy budou voliči vybírat z 22 kandidátních listin. Subjekty, které v debatě nemají zastoupení, ČT oslovila s dotazem na tři nejdůležitější programové priority.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ruští hackeři, proti nimž zasáhla vojenská rozvědka, ovládli podle NÚKIB routery

Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerů spojovaným s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v tuzemsku i zahraničí. Operaci vedl americký úřad FBI a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně zabezpečit.
10:16Aktualizovánopřed 11 mminutami

Rada ČT se ohradila proti výrokům o nekontrolovaném hospodaření televize

Rada České televize se ve středu důrazně ohradila proti tvrzení, že hospodaření ČT není pod kontrolou a že má televize dostatek rezerv k udržení nynějšího rozsahu výroby v případě návratu k výši příjmů z roku 2024 před zvýšením poplatků, o kterém uvažuje vládní koalice. Vyplývá to z usnesení radních. Proti hlasovali Pavel Matocha a Luboš Veselý, kterým končí mandát a o členství se znovu ucházejí.
před 18 mminutami

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
10:22Aktualizovánopřed 21 mminutami

Čerpací stanice se přizpůsobují cenovým stropům

Od půlnoci z úterý na středu začala platit vládní opatření proti dalšímu prudkému zdražování pohonných hmot v Česku. Jejich součástí je stanovení maximální ceny paliv, kterou ministerstvo financí pro středu stanovilo na 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se tomu přizpůsobují. Platí rovněž strop na marže obchodníků s palivy.
03:08Aktualizovánopřed 43 mminutami

Za manipulace se zakázkami v CzechTourism uložil soud exmanažerovi podmínku

Pražský městský soud uložil bývalému manažerovi agentury CzechTourism Aleši Pangrácovi za ovlivňování zakázek tříletý podmíněný trest, půlmilionový peněžitý trest a desetiletý zákaz činnosti. Muž má také ve zkušební době uhradit škodu, kterou trestní senát vyčíslil na 5,2 milionu korun. Verdikt není pravomocný, exmanažer od počátku vinu odmítá. Při hlavním líčení uvedl, že nemohl sám svévolně rozhodovat o přidělování zakázek v agentuře ani do procesu zasahovat.
před 59 mminutami

Nejvyšší soud: Svoboda volby rodičky ohledně místa a způsobu porodu není absolutní

Svoboda volby rodičky ohledně místa a způsobu porodu není absolutní, končí tam, kde začíná povinnost chránit život a zdraví dítěte, rozhodl Nejvyšší soud (NS). Odmítl dovolání podmínečně potrestané matky, která je zároveň profesí porodní asistentka. Rozhodla se pro domácí porod koncem pánevním i přes varování lékařů. Dítě utrpělo těžké poškození mozku a po několika týdnech v nemocnici zemřelo.
10:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Včasný záchyt rakoviny slinivky. Praktici zapojí nové diabetiky do prevence

Zlepšuje se snaha o včasný záchyt jedné z nejagresivnějších chorob, kterou je rakovina slinivky. Ročně jí v Česku onemocní na 2700 lidí. Dalších pěti let se dožívají jen jednotky procent pacientů. Od června začnou praktičtí lékaři oslovovat k preventivnímu vyšetření nové pacienty s cukrovkou.
před 7 hhodinami

VideoZoologové vypustili v Plzni zachráněné netopýry do přírody

Netopýři zachránění pod střechou rekonstruované plzeňské školy se vrátili do přírody v rezervaci Kamenný rybník. Vypustili je tam zoologové s místními dětmi. Netopýři předtím strávili v záchranné stanici skoro čtyři měsíce. Zvířata dostala před svým vypuštěním najíst, netopýr zvládne sníst deset moučných červů denně. Pak se 140 netopýrů vydalo do přírody. I když v některých případech to šlo obtížněji, protože se potřebují před rozletem zahřát. Kamenný rybník poskytuje ideální podmínky. „Je tady jednak vodní hladina, takže netopýři tady budou mít dostatek příležitostí k lovu. Pak je tady les a tady kousek jsou i starší stromy, kde budou mít možnost úkrytů,“ vysvětlila zooložka Ivana Hradská.
před 16 hhodinami
Načítání...