Komunisté asi podpoří prodloužení nouzového stavu. Je nutný kvůli pomoci v nemocnicích, řekl Filip

Komunisté ve sněmovně pravděpodobně podpoří vládní žádost o prodloužení nouzového stavu. Šéf KSČM Vojtěch Filip po středečním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že by měl nouzový stav platit, dokud je nutná pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních ústavech. S předsedou vlády projednával i možnosti využití vakcín proti covidu-19 z Ruska a Číny i to, jak budou fungovat lyžařské areály o jarních prázdninách.

Filip řekl, že se komunisté při hlasování zachovají podle závěrů jeho nynější schůzky s Babišem a informací, které se dozví poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) při středečním jednání Ústředního krizového štábu. „Dokud je potřeba nuceně přemístit vojáky na výkon zdravotnických povolání v nemocnicích či ústavech sociální péče, nouzový stav by se měl prodloužit,“ konstatoval.

Vláda v dolní komoře usiluje o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní do 21. února. Kabinet v minulých případech prosadil prodloužení nouzového stavu právě díky hlasům komunistů.

Pro délku prodloužení, kterou by KSČM mohla tentokrát podpořit, bude podle Filipa rozhodující odhad ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jak dlouho bude nutná pomoc vojáků. „Protože souhlasím s tím, že je potřeba zdravotnictví ulevit,“ uvedl.

Provoz lyžařských areálů o prázdninách

Filip v úterý navrhoval, aby některá rozhodnutí o opatřeních byla decentralizovaná a příslušela krajským hygienám. Premiér mu ve středu slíbil, že s Blatným a vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) projedná situaci v lyžařských areálech.

„Aby se podřídily určitým pravidlům a mohly být zčásti otevřené pro návštěvníky, zejména děti, které budou mít prázdniny,“ uvedl. Jarní prázdniny budou letos v různých částech Česka v šesti termínech od začátku února do poloviny března.

Šéf KSČM řekl, že situace na horách byla v posledních týdnech pravděpodobně horší, než kdyby mohly mít areály otevřeno a vymáhaly dodržování protiepidemických pravidel. „Samozřejmě je potřeba, aby pravidla připravily krajské hygienické stanice a aby to bylo projednáno s provozovateli,“ uvedl.

Bude se v Česku očkovat i ruskou nebo čínskou vakcínou?

Filip s Babišem projednával i využití vakcín z Ruska či Číny v Evropské unii. „Premiér mě potěšil, když řekl, že jednal s paní (německou kancléřkou) Angelou Merkelovou, která bude prosazovat, aby kromě firem Pfizer a BioNTech se v Evropě certifikovaly i vakcíny z jiných zemí včetně Ruska a Číny,“ uvedl.

Až budou dostupné vakcíny, které nemají tak složité požadavky na skladování, bylo by podle něj vhodné místo velkých očkovacích center vakcinaci svěřit obvodním lékařům.