Čínská vakcína má nižší účinnost, odhalili Brazilci. Těžkým případům však předejít dokáže

Vakcína proti nemoci covid-19, kterou vyvinula čínská firma Sinovac, měla při klinických testech v Brazílii účinnost pouze 50,4 procenta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento výsledek podstatně horší, než tvrdila dřívější data, a jen těsně stačil na to, aby přípravek byl schválen. Vakcínu nazvanou CoronaVac si již objednalo několik zemí, včetně Brazílie, Indonésie, Turecka či Singapuru.

Balení vakcíny CoronaVac
Zdroj: Reuters Autor: THOMAS PETER

Brazilští vědci, kteří se podíleli na testování, minulý týden oznámili, že vakcína ochrání před „mírnými až vážnými“ případy nákazy s účinností 78 procent. V úterý však experti sdělili, že údaj nezahrnuje data od skupiny lidí, kteří očkování dostali a u kterých se objevily „velmi mírné příznaky nákazy“. Po jejich zahrnutí se účinnost vakcíny snížila na 50,4 procenta.

Vědci nicméně zdůraznili, že středně těžkým a závažným případům nemoci vakcína dokázala stoprocentně předejít. Před mírnými případy, které vyžadují léčení, ochránila ze 78 procent.

Přípravek firmy Sinovac se testoval v několika různých zemích, a to s různými výsledky. Turečtí vědci minulý měsíc stanovili jeho účinnost na 91,25 procenta, zatímco Indonésie, která ve středu zahájila svůj masový očkovací program, uvedla, že má účinnost 65,3 procenta.

Agentura Reuters připomněla, že vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna, které schválila Evropská unie, mají účinnost zhruba 95 procent.