Byla to uměle vytvořená kauza, říká Faltýnek. Fiala mluví o pachuti

Slovy o tom, že respektují verdikt státního zastupitelství, reaguje většina opozičních stran na informaci o zastavení trestního stíhání v případu Čapího hnízda. Rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství zpochybňují Piráti, kteří považují za neudržitelné tvrzení, že Čapí hnízdo bylo v době získání dotace nezávislou firmou.

Sám premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že má z rozhodnutí žalobců radost. Státní zástupce našel odvahu, uvedl předseda vlády.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek je přesvědčen, že policie nedodala státnímu zástupci dostatek důkazů. Faltýnek, jehož stíhání v kauze Čapí hnízdo bylo zastaveno již dříve, míní, že případ „byla uměle vytvořená kauza s cílem poškodit naše hnutí, poškodit pana Babiše a dostat ho z politiky“. Kdo chtěl podle něj ANO poškodit, Faltýnek neví.

Vládní ČSSD důvěřuje tomu, že policie a státní zástupci rozhodovali nezávisle, uvedl šéf poslanců strany Jan Chvojka. ČSSD podle něj věří, že prostor pro nezávislé rozhodnutí bude mít i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může rozhodnutí o zastavení stíhání potvrdit i zrušit. Jestli rozhodnutí nezruší, mohlo by to podle Chvojky pomoci koalici. „Pokud tam nebude ještě nějaké rozhodnutí nejvyššího státního zástupce, tak bezesporu se nejen ČSSD, ale koalici uvolní ruce. A budeme za to rádi.“

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý považuje za nešťastné to, že státní zastupitelství změnilo až v závěru řízení právní názor na klíčovou otázku, zda Čapí hnízdo bylo při získání zkoumané padesátimilionové evropské dotace malou firmou. „Trochu ve mně vzbudilo otazník, že ten základní fakt změnil státní zástupce až na konci,“ připustil. Zdůraznil však, že sociální demokracie o nezávislosti vyšetřovatelů  pochybnosti nemá.

Piráti rozhodnutí zpochybňují

Státní zastupitelství mimo jiné uvedlo, že Farma Čapí hnízdo v době získání diskutované padesátimilionové dotace splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Byla správně posouzena jako nezávislý podnik.

Piráti takové tvrzení považují za neudržitelné. „S názorem se neztotožňujeme, vycházíme ze závěru Evropského úřadu pro vyšetřování podvodů OLAF. Mezi holdingem (Agrofert) a farmou navíc proteklo 272 milionů za údajnou reklamu, která podle všech indicií nebyla realizována a prošetřování stále probíhá,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Vyčlenění farmy z holdingu bylo zjevně účelové, proto se domníváme, že rozhodnutí by mělo přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství,“ dodal Bartoš.

Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dodal, Piráti mají na věc jiný právní názor než dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Veřejnosti by měly podle Pirátů být předloženy konkrétní odpovědi na základní otázky včetně posouzení provázanosti firem.

Podle lidovců nemuselo být Babišovo jednání morální

KDU-ČSL rozhodnutí respektuje. „Respektujeme závěry státního zastupitelství, ale samozřejmě mě bude zajímat odůvodnění. Ale to, že postup Andreje Babiše a ostatních nebyl protiprávní, ještě neznamená, že byl morální,“ vyjádřil se předseda strany Marek Výborný.

Babišovy problémy by nyní podle něj konečně mohly přestat paralyzovat vládu. „Jsou oblasti, které potřebují řešení – třeba hrozící krach domácí zdravotní péče nebo sociálních služeb,“ dodal.

Fiala mluví o pachuti, Pospíšil i Rakušan čekají na argumenty

Šéf ODS Petr Fiala řekl, že občanští demokraté berou rozhodnutí státního zastupitelství na vědomí. „Je to v souladu s očekáváním posledních dní. Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií,“ napsal Fiala na Twitteru. „Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost,“ míní.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na Twitteru uvedl, že státní zastupitelství změnilo po letech názor. „Což se děje v jednom procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty,“ uvedl.

Na argumenty čeká i šéf STAN Vít Rakušan. Babiš podle něj svými výroky vyšetřování přinejmenším nepřímo ovlivňoval. „Rozhodnutí je třeba respektovat,“ řekl šéf STAN ve sněmovně.

Podle Filipa řízení končí, Okamura čeká, co bude dál

Šéf komunistů Vojtěch Filip míní, že se jedná o konečné rozhodnutí orgánu činného v trestním řízení, kterým trestní řízení končí. „Smutné je, že to dlouhou dobu zatěžovalo českou politickou scénu. Vytvářelo to konfrontační nálady ve společnosti,“ uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že SPD od počátku případu ctila presumpci neviny. „My neokopávali kotníky a nedělali štvavé antikampaně,“ řekl. Česku podle něj prospěje, že konečně padlo definitivní rozhodnutí. „Uvidí se, co bude dál,“ dodal Okamura.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se v reakci omezil na připomenutí, že Zeman premiérovi již k zastavení trestního stíhání nedávno blahopřál. Zeman Babišovi telefonoval na začátku září, poblahopřál mu k narozeninám i zastavení trestního řízení, o kterém však tehdy ještě nebylo rozhodnuto.