Navalnyj stojí opět před soudem. Tentokrát čelí obžalobě z pomluvy válečného veterána

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v pátek opět stanul v Moskvě před soudem. Čelí totiž obžalobě z pomluvy válečného veterána. Hlavního Putinova odpůrce na ruské politické scéně v úterý jiný soud poslal do vězení na dva roky a osm měsíců. Nyní Navalnému podle dostupných informací hrozí až milionová pokuta (asi 288 tisíc korun), nebo až dvouleté odnětí svobody.

Soud podle agentury TASS poskytl obžalovanému hodinu, aby se seznámil s případem. „Vyhlašuji hodinovou přestávku, protože Navalnyj prohlašuje, že není seznámen s dokumentací případu, která čítá pět svazků,“ řekla soudkyně Věra Akimovová.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj podle obžaloby komentoval loni v červnu na sociálních sítích šot televize RT, vybízející voliče, aby schválili změny v ústavě. Ty umožňují prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat u moci i po vypršení nynějšího funkčního období v roce 2024, samozřejmě pokud se rozhodne kandidovat a pokud bude zvolen.

Navalnyj na adresu osob vystupujících v nahrávce, včetně zmíněného veterána, poznamenal, že jsou „národní ostudou“ a „zrádci“.

Podle obžaloby Navalného komentář obsahoval úmyslně lživá tvrzení na adresu veterána Ignata Artemenka, poškozující jeho čest, důstojnost a pověst, uvedla agentura Interfax. Opozičník vinu odmítá a pokládá se za pronásledovaného z politických důvodů.

Navalnyj loni v srpnu přežil pokus o otravu. V bezvědomí jej dopravili ze Sibiře do Berlína, kde mu lékaři zachránili život. Podle západních laboratoří a Organizace pro zákaz chemických zbraní v Navalného organismu byly stopy jedovaté látky ze skupiny novičok. Podle Navalného se jej pokusili umlčet na příkaz Moskvy. Kreml to popírá, stejně jako tvrzení opozičníka, že zavraždit jej nařídil přímo Putin a otrávit se jej pokusila tajná služba FSB.

Borrell: Vztahy mezi EU a Ruskem jsou na nejnižším bodu

Po návratu z léčení v Německu do Moskvy Navalného zadrželi hned na letišti a soud mu toto úterý změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný; podle nepravomocného verdiktu má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Na podporu Navalného vyšly do ulic mnoha ruských měst desetitisíce lidí a soudní rozhodnutí vyvolalo kritiku i v zahraničí. Ruská policie podle odhadů zadržela více než 10 tisíc demonstrantů, stovky z nich už soudy potrestaly krátkodobým vězením či pokutami.

Mimo jiné o Navalném v pátek jedná šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Borrell, který tento týden vyzval k osvobození Navalného, je v Moskvě na již dříve naplánované návštěvě. Nyní  podle AFP uvedl, že po uvěznění opozičního politika jsou vztahy mezi EU a Ruskem na nejnižším bodu. Východiskem není vytvářet zeď mlčení, dodal podle TASS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Venezuela po zemětřesení omezila přístup do nejvíce postiženého státu

Venezuela po ničivém zemětřesení omezila přístup do severního státu La Guaira, který byl nejvíce postižen. Informovala o tom agentura AFP. Kontrolu nad oblastí převzala armáda. Úřady podle agentury DPA uvedly, že cílem opatření je zajistit veřejný pořádek a usnadnit záchranářům práci. Do země v sobotu odletí čeští záchranáři.
02:27Aktualizovánopřed 30 mminutami

Ukrajina zřejmě zasáhla ruskou zbrojovku ve Volgogradu

Ukrajina zaútočila na ruský Volgograd, kde podle zpráv na sociálních sítích zasáhla střelami Flamingo závod Titan-Barrikady, jenž vyrábí mimo jiné odpalovací zařízení pro raketové systémy. Útok na blíže nejmenovanou továrnu potvrdily místní úřady, které tvrdí, že nálet zranil deset lidí.
před 56 mminutami

Kalifornský odvolací soud nařídil nové vynesení trestu pro Weinsteina

Kalifornský odvolací soud v pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu v Los Angeles, který v roce 2022 uznal vinným někdejšího filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a sexuálního napadení nejmenované italské modelky a herečky, soud ale musí znovu rozhodnout o trestu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že soud Weinsteinovi původně uložil 16leté vězení. Právní zástupci Weinsteina uvedli, že s nynějším verdiktem nesouhlasí a že odvolací proces tímto nekončí.
před 4 hhodinami

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu pro mír

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali v pátek večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda zavádí rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřena příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA oznámily nové údery na Írán v odvetě za útok na obchodní loď

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu. Uvedlo to oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump pohrozil stoprocentním clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uvalí stoprocentní clo na veškeré zboží ze zemí, které zavedou daň z digitálních služeb na firmy ze Spojených států. Nové clo by nahradilo veškeré obchodní smlouvy s USA, napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Upozornil, že o zavedení daně jedná řada evropských zemí. Opatření namířená proti členským státům EU, o kterých Trump hovoří, mluvčí Evropské komise Olof Gill považuje za jednostranná a neodůvodněná.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Venezuela po zemětřesení hlásí téměř tisíc obětí, přes 50 tisíc lidí se pohřešuje

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl na 920, oznámil podle Reuters předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Informoval také o 3360 zraněných, zatímco tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado už dříve hovořil o nejméně 4300 zraněných. Mezi oběťmi jsou i cizinci. Zástupce generálního tajemníka OSN Tom Fletcher řekl, že v zemi se pohřešuje na padesát tisíc lidí. Pomoc přislíbila řada států včetně Česka. Tuzemský specializovaný tým odletí do Venezuely v sobotu dopoledne.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...