Konflikt na Ukrajině je evropská válka, podmínkou míru je vrácení území, řekl Zelenskyj

Několik let trvající ozbrojený konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny je evropskou válkou, prohlásil v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil současně, že nelze dělat jakékoliv mírové plány bez účasti Ukrajiny a bez vrácení „okupovaných území“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: ČTK/AP

„Není zcela korektní říkat ‚válka na Ukrajině‘. Je to válka v Evropě. Spolu s anexí Krymu už trvá stejně jako druhá světová válka,“ citovala z prezidentova mnichovského vystoupení ukrajinská televize 112 na svém webu. Zelenskyj ale současně ujistil, že Kyjev se jako nikdo jiný snaží tuto válku ukončit.

„Budeme šťastní, až zmínky o Ukrajině jako nebezpečné oblasti úplně zmizí z jakýchkoliv mezinárodních zpráv. Ale to se může stát až tehdy, kdy zavládne pevný mír a Ukrajina obnoví svou územní celistvost v rámci mezinárodně uznávaných hranic,“ dodal Zelenskyj.

Na konferenci avizoval také ukrajinskou iniciativu, aby se znepřátelená vojska odpoutávala od linie dotyku po jednotlivých sektorech. S podrobnostmi chce v nejbližší době seznámit země „normandského formátu“, tedy Rusko, Francii a Německo.

Zelenskyj také podle ruské agentury TASS přislíbil, že Ukrajina udělá vše, co je možné, aby se příští „normandský“ summit konal v dubnu, jak se vůdci čtyř zemí předběžně dohodli na předchozí schůzce v Paříži 9. prosince. Formátu schůzek se říká „normandský“, protože první čtyřstranné jednání se uskutečnilo v roce 2014 na oslavách vylodění v Normandii, krátce po anexi Krymu a vypuknutí bojů v Donbasu.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v březnu 2014 poté, co opoziční demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče. V dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny začaly boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě na jedné a ruskými bojovníky a lokálními separatisty na druhé straně.

Moskva svůj podíl na konfliktu, který si vyžádal více než třináct tisíc mrtvých, marginalizuje nebo popírá. O vrácení Krymu se odmítá bavit.