Konec nejednoznačné politiky. Izrael otevřeně promluvil o úderech na íránské cíle v Sýrii

Izraelská armáda oznámila, že ostřelovala íránské cíle v Sýrii. V prohlášení také varovala Damašek, aby nezkoušel útočit na území židovského státu. Oznámení přišlo jen několik hodin poté, co Izrael sestřelil raketu nad Golanskými výšinami. Syrská agentura SANA uvedla, že sestřelila hned „několik nepřátelských střel“ v okolí Damašku. Podle ruských zdrojů zemřeli čtyři syrští vojáci, podle syrských pozorovatelů je mrtvých jedenáct. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že akty agrese Izrael neponechá bez odpovědi. Židovský stát útoky v Sýrii přiznává jen zřídka, upozorňuje BBC.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Izrael v plné míře obnovil letecké údery proti cílům v Sýrii

Tři izraelské noční útoky v Sýrii si vyžádaly životy čtyř syrských vojáků, dalších šest bylo zraněno. Poškodily také mezinárodní letiště v Damašku, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruské vojáky působící v Sýrii. Syrská protivzdušná obrana podle tohoto zdroje zničila více než třicet střel a řízených bomb.

Nálety jsou odvetou za nedělní útok na Golanské výšiny, kdy obranný systém Iron Dome sestřelil raketu vypálenou ze Sýrie. Podle Izraele raketu vypálily íránské síly.

„Zahájili jsme ostřelování iránských cílů na syrském území. Varujeme syrskou armádu, aby se nepokoušela ničit izraelské jednotky či izraelské území,“ uvedla v noci na pondělí izraelská armáda na Twitteru. Operace podle ní cílila na elitní složku íránských revolučních gard zvanou Quds, ale také na syrskou protivzdušnou obranu.

Izraelský prezident Rauven Rivlin

Reuven Rivlin

izraelský prezident

„Tyto nálety jsou odvetou za to, že íránské síly (v neděli) odpálily ze syrské oblasti raketu na naše území. Útoky ze strany Teheránu jasně ukazují na usazování íránských sil v Sýrii.“

Reuven Rivlin

izraelský prezident

Izrael poprvé komentoval údery v Sýrii 

Izraelská armáda později oznámila, že mezi íránské cíle, které její letouny v Sýrii zasáhly, patří mimo jiné muniční sklady, objekt zpravodajských služeb a vojenský výcvikový tábor. Tímto oznámením podle agentury AP Izrael patrně ukončil několikaletou nejednoznačnou politiku vůči aktivitám v sousední Sýrii.

Izrael teprve nedávno přiznal, že v posledních letech provedl stovky úderů v Sýrii, ale nekomentoval je z obavy o vyvolání reakce a zatažení do občanské války v sousední zemi. Poslední útok už po několika hodinách komentoval také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten potvrdil, že Izrael „rozdrtil“ íránské objekty v reakci na raketový útok a nebude váhat s další odpovědí.

Video Zprávy ve 12
video

Izrael poprvé otevřeně komentoval své útoky v Sýrii, mířily hlavně na íránské síly

„Nepřipustíme, aby takové akty agrese zůstaly bez odpovědi, zatímco Írán se pokouší etablovat se vojensky v Sýrii, a vzhledem k výslovným prohlášením Íránu, že zamýšlí zničit Izrael,“ uvedl Netanjahu. „Kdokoli se nám pokusí ublížit, my ublížíme jemu. Kdokoli nám bude vyhrožovat zničením, ponese plnou odpovědnost,“ dodal izraelský premiér.

Izrael v předchozích letech provedl stovky leteckých útoků na syrské území, kde míří na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského Hizballáhu. Teherán pomáhá spolu s Moskvou syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v občanské válce a Izrael se obává rozmachu íránského vlivu v blízkosti svého území.

Írán se těší na střet s Izraelem, uvedl šéf íránského letectva

Na Izrael v pondělí slovně zaútočil šéf íránských vzdušných sil Azíz Násirzádí. „Mladí lidé v letectvu jsou plně připraveni a nemohou se dočkat, až se střetnou se sionistickým režimem a vymažou ho ze Země,“ citoval Násirzádího web klubu mladých íránských novinářů, na který dohlíží státní televize.

K nedělnímu vzájemnému ostřelování se vyjádřil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který byl ten den na návštěvě v Čadu.

„Máme stálou politiku ničit íránské cíle v Sýrii i každého, kdo se nám snaží ublížit. Tato politika se nemění, ať jsem v Izraeli, nebo na historické návštěvě v Čadu,“ uvedl Natanjahu, který v neděli oznámil obnovení diplomatických vztahů s touto africkou zemí po téměř půlstoletí.

Na Golanských výšinách se raději nelyžuje

Izraelská armáda rovněž oznámila, že v pondělí zůstane uzavřen lyžařských areál na hoře Hermon. Ta leží na hranicích mezi Sýrií a Izraelem v oblasti Golanských výšin, jejichž dvě třetiny okupuje Izrael.

Židovský stát oblasti obsadil během dvou válek v roce 1967 a v roce 1973, roku 1981 je v rozporu s rezolucemi OSN anektoval. Východ Golan je syrský a na části Golan se nachází nárazníkové pásmo kontrolované silami OSN UNDOF.

Izraelsko-íránské napětí vzrostlo i loni na jaře 

V květnu minulého roku Izrael oznámil, že při raketovém útoku zničil téměř veškerou íránskou infrastrukturu na Golanských výšinách. Židovský stát tehdy reagoval na vypálení několika desítek íránských střel na izraelské cíle v regionu. Ostřelování si vyžádalo i oběti.

Napětí v regionu vzrostlo loni na jaře poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy se stahují z íránské jaderné dohody. To přimělo Izrael vyhlásit vysoký stupeň pohotovosti. Izraelská vláda je velkým zastáncem a obhájcem Trumpova rozhodnutí odstoupit od dohody.