Mír v Sýrii musí pokračovat, země dostane novou ústavu, shodly se země na summitu

V syrském Idlibu musí pokračovat příměří, které předejde dalšímu hrozícímu krveprolití v zemi zničené občanskou válkou. Urychleně by měl rovněž vzniknout výbor, jehož úkolem bude vytvoření nové syrské ústavy. Shodli se na tom lídři Turecka, Ruska, Francie a Německa na istanbulském summitu věnovaném budoucnosti válkou zničené blízkovýchodní země.

Státníci se v závěrečném komuniké summitu shodli na tom, že řešením syrského konfliktu musí být celistvý stát, na jehož obnově se budou pod záštitou OSN podílet všechny syrské strany. A také na potřebě vytvořit podmínky pro bezpečný návrat uprchlíků. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že by ústavní výbor měl být zformován do konce letošního roku. Ruský lídr Vladimir Putin prohlásil, že jeho země by v tomto výboru chtěla hrát aktivní roli. Turecko by podle něj mělo co nejdříve vytvořit v provincii Idlib demilitarizovanou zónu.

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání zdůraznila, že její země nebude tolerovat žádné použití chemických zbraní, k němuž podle Západu síly prezidenta Bašára Asada již v minulosti sáhly a způsobily smrt mnoha civilistů.

Islámský stát zavraždil čtyřicet nepřátel

A zatímco politici hovoří o míru, bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS) v noci na sobotu zabili na severovýchodě Sýrie přes čtyřicet příslušníků oddílů podporovaných Spojenými státy. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle jejích informací se boje odehrály v provincii Dajr az-Zaur od pátečního večera do sobotního rána. 

Členové IS zaútočili na pozice arabsko-kurdské koalice, která si říká Syrské demokratické síly (SDF). Podle SOHR přišly SDF o 41 lidí. Tyto oddíly, jimž poskytují podporu Spojené státy, vybojovaly velkou část území v severní Sýrii, jež předtím ovládl IS.

SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory. Samozvaný Islámský stát své vítězství oznámil prostřednictvím spojenecké agentury Amak, která zveřejnila video se šesti údajně zajatými příslušníky SDF.

Teroristická skupina od loňska pozbyla většinu území, jež obsadila v Iráku i v Sýrii. Stále ale působí na hranici obou zemí a její zbytky jsou právě v provincii Dajr az-Zaur, u irácké hranice, sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Příslušníci IS začali postupovat do Iráku a Sýrie v roce 2014 a podařilo se jim obsadit až polovinu Sýrie a třetinu Iráku. Loni ale začal IS vojensky prohrávat a nakonec ztratil své bašty v obou zemích – irácký Mosul i syrskou Rakku.