Stažení vojáků ze Sýrie platí, Spojené státy přesto hodlají dál bojovat proti Íránu a islámskému terorismu. Hlavní linie blízkovýchodní politiky představil americký ministr zahraničí Mike Pompeo na univerzitě v Káhiře. Projev přednesl v rámci cesty po osmi zemích regionu.
Odkud USA odejdou, tam nastane chaos, řekl Pompeo při vysvětlování stažení ze Sýrie
Mike Pompeo přijel do Káhiry představit doktrínu prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ. „Éra, kdy si Amerika sama navozovala pocit viny, skončila. A skončila také politika, která způsobila zbytečné utrpení. Teď přichází skutečný nový začátek,“ slíbil ministr zahraničí.
Před deseti lety mluvil ze stejného místa k arabskému světu Barack Obama a nabídl muslimským zemím zahájení nových vztahů s USA. Právě vůči Obamovi se projev stávajícího šéfa americké diplomacie vymezoval. „Vzpomeňte si, bylo to v tomto městě, kdy tu před vámi stál jiný Američan. Říkal vám, že radikální islámský terorismus nepramení z ideologie,“ připomněl Pompeo.
Pompea si okamžitě dobíral íránský ministr
S poukazem na Obamovu politiku Pompeo řekl, že tam, odkud „USA odejdou, nastane chaos“. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf však obratem na Twitteru napsal, že je to právě naopak: „Kdykoli a kdekoli USA intervenují, nastane zmatek, represe a odpor.“
Pompeův výrok vyvolal pozornost v USA i v zahraničí, protože nynější prezident Donald Trump právě nedávno vyvolal nejasnosti ohlášením o stažení amerických vojáků ze Sýrie. Tento plán zaskočil i mnohé americké politiky a ministr obrany James Mattis kvůli němu
dokonce rezignoval.
Otevře odchod Američanů vrátka Íránu?
Do Sýrie, odkud Američané odcházejí, se vojensky tlačí Írán. Proto musí ministr Pompeo rozhodnutí svého prezidenta, jenž vidí v Íránu jednu z největších hrozeb pro světovou bezpečnost, pracně vysvětlovat.
„Írán je tím největším ,slonem v místnosti‘, nebo spíš před místností… A chce se do té místnosti dostat. Každý je znepokojen Íránem,“ říká izraelský diplomat a politolog Baruch Bina.
Spojené státy a Turecko byly spojenci od 50. let minulého století, kdy se spolu stavěly proti sovětské hrozbě. Dnes ale Washington a Ankara sledují rozdílné zájmy a Kurdové v Sýrii ztratí po stažení Američanů svého zastánce. Jednou z mála věcí, na kterých se vlády Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu shodnou, je nedopustit vznik kurdského státu. Kromě Jordánska a Egypta už Pompeo stihl i neohlášenou návštěvu v Iráku. Souběžně s ním pak bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa John Bolton zamířil do Ankary.