Rusko a Turecko se dohodly na koordinaci akcí v Sýrii po stažení amerických sil

Moskva a Ankara se domluvily na koordinaci mezi vojenskými zástupci v Sýrii po stažení sil USA. Uvedl to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov po schůzce v Moskvě, které se kromě něj zúčastnil ruský ministr obrany Sergej Šojgu a jejich turečtí kolegové Mevlüt Çavuşoglu a Hulusi Akar.

Video Zprávy
video

Zprávy: Rusko a Turecko se dohodly na postupu v Sýrii po odchodu USA

„Pochopitelně jsme zvláštní pozornost věnovali novým okolnostem, jež vznikly v souvislosti s oznámením Spojených států, že stahují své vojáky,“ řekl Lavrov.

„Bylo dosaženo dohody o tom, že vojenští představitelé Ruska a Turecka… budou pokračovat v koordinování svých kroků v nových podmínkách se zaměřením na úplné vykořenění teroristické hrozby v Sýrii,“ dodal.

Je třeba zlikvidovat všechny teroristické organizace v Sýrii, shodly se obě strany

Çavuşoglu po schůzce v ruské metropoli mimo jiné řekl, že Turecko má v úmyslu pokračovat v působení v Sýrii v těsné spolupráci s Ruskem a Íránem. Uvedl rovněž, že Moskva a Ankara se shodují v názoru, že je nezbytné zlikvidovat všechny teroristické organizace v Sýrii.

Lavrov mimo jiné také uvedl, že Rusko a Turecko při sobotním jednání potvrdily respektování územní celistvosti Sýrie. 

Obě strany zdůraznily, že vše se bude provádět v přísném souladu s příslušnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN, včetně bezpodmínečného respektování svrchovanosti a územní celistvosti Sýrie, řekl šéf ruské diplomacie.

Podle turecké agentury Anadolu jednání ministrů zahraničí a obrany v ruské metropoli trvalo zhruba 90 minut. Hovořilo se prý i o možném setkání prezidentů obou zemí Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana někdy v příštím roce, ale nic konkrétního před novináři na toto téma nezaznělo.

Stažení amerických sil ze Sýrie oznámil prezident Donald Trump ve středu 19. prosince s odůvodněním, že Islámský stát je tam už poražen. Na Štědrý den pak Pentagon oznámil, že už byl rozkaz nařizující stažení sil podepsán. Amerických vojáků je v Sýrii podle CNN asi 2600 a rozkaz stanoví, jak, kdy a odkud se Američané budou stahovat. Bližší podrobnosti ale nejsou známé. 

Rozkaz podle zdrojů americké televize CNN podepsal odcházející ministr obrany James Mattis, který s tímto rozhodnutím prezidenta Trumpa ovšem nesouhlasí a ve funkci kvůli tomu skončil.  Mattise ve funkci nahradí od začátku roku jeho dosavadní náměstek Patrick Shanahan. Trumpovo rozhodnutí o stažení ze Sýrie šokovalo i některé americké zákonodárce a spojence. Mnozí ho označili za zradu syrských Kurdů.

Stahování amerických vojáků, které zřejmě potrvá několik měsíců, podle pozorovatelů rozhodně ovlivní rovnováhu sil v Sýrii. Významnou roli v tamním válečném konfliktu hrají právě Rusko a Turecko. Moskva je nejdůležitějším spojencem prezidenta Bašára Asada a má v zemi důležité vojenské opěrné body. Ankara, která vlastně stojí na straně povstalců proti Asadovi, chce postupovat proti kurdským milicím YPG, ovládajícím velké oblasti na severu a východě Sýrie.

Vláda v Ankaře spatřuje v YPG odnož kurdské Strany práce (PKK), která je v Turecku zakázaná jako teroristická organizace. Proto turecké vedení považuje rovněž YPG za teroristy. Syrská armáda ve čtvrtek oznámila, že vstoupila do města Manbidž na severu Sýrie. Podle místních médií se na tom dohodla s tamními milicemi YPG, které požádaly vládu o pomoc kvůli nedávné hrozbě Turecka, že chystá v regionu další ofenzivu.