
Události: Afghánistánu podle OSN hrozí hlad
„Po desetiletích války, utrpení a nejistoty čelí nejspíš té nejvíc nebezpečné chvíli,“ uvedl Guterres. „Afghánci čelí kolapsu celé země – celé najednou,“ dodal. OSN chce v rámci konference pro Afghánistán vybrat přes 600 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun). Podle organizace nemá dostatek jídla 93 procent afghánských domácností a bez mezinárodní pomoci velké části z nich mohou dojít zásoby do konce tohoto měsíce.
Taliban převzal moc nad Afghánistánem při bleskové ofenzivě v srpnu s tím, jak se ze země stahovaly poslední zahraniční jednotky. Nutnost humanitární pomoci si však povstalci uvědomují a mezinárodní společenství vyzývají, aby nezastavovalo její dodávky, píše agentura DPA.
„Svět by s námi měl spolupracovat,“ uvedl mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. „V naší zemi je udržována bezpečnost a lidé jsou v ekonomické tísni, mají nedostatek jídla a léků,“ dodal.
Peníze s podmínkou
Agentura AP upozornila, že velká část přispěvatelů chce Afgháncům pomoci, aniž by poskytla peníze či uznání Talibanu. Minulý týden oznámenou vládu i chování hnutí odsoudila i Bacheletová, podle které Afghánistán vstoupil do „nové a nebezpečné fáze“ s tím, jak se mnoho žen a příslušníků etnických a náboženských skupin obává o svá práva.
„V rozporu s ujišťováním Talibanu, že bude dodržovat práva žen, byly ženy v posledních třech týdnech postupně vyloučeny z veřejné sféry,“ dodala komisařka. V proslovu vyjádřila i své zklamání nad složením nové vlády, ve které nejsou ženy a převažují v ní etničtí Paštuni.
Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, který se v Dauhá setkal se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem, rovněž vyzval Taliban, aby respektoval ženská práva.
Katar se přitom sám stal terčem kritiky lidskoprávních organizací ohledně pozice žen v tamní společnosti. Ačkoliv mají ženy v tomto státě relativní svobodu, k manželství či cestování musí získat souhlas manžela či příbuzného muže. Agentura Reuters připomíná, že Katar má na Taliban značný vliv.