Budeme pokračovat v boji, Talibanu se nepodvolíme, slibuje bývalý afghánský viceprezident

I když Taliban převzal téměř úplnou kontrolu nad Afghánistánem, jeden muž mu stále stojí v cestě. Nyní už bývalý viceprezident Amrulláh Sálih slíbil, že se radikálnímu hnutí nepodvolí, napsala agentura AFP.

Amrulláh Sálih
Zdroj: Reuters Autor: Omar Sobhani

Někdejší šéf afghánských zpravodajských služeb, zapřisáhlý nepřítel radikálních islamistů, kteří nyní ovládají zemi, se stáhl do posledního regionu, který talibové nemají v rukou: do údolí Pandžšír severovýchodně od Kábulu.

„Nezklamu miliony lidí, které mi naslouchaly. Nikdy nebudu pod stejnou střechou jako Taliban. Nikdy,“ napsal Sálih v neděli na Twitter, než odešel do ústraní.

Následující den se na sociálních sítích objevily snímky bývalého viceprezidenta s Ahmadem Masúdem, synem slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, na kterého v roce 2001 spáchala atentát teroristická organizace al-Káida. Oba muži jsou v údolí Pandžšír na úpatí horského masivu Hindúkúš.

Ahmad Masúd v pondělí ve sloupku zveřejněném francouzským časopisem La Règle du jeu oznámil, že hodlá Talibanu odporovat. Prohlásil, že chce pokračovat v boji za svobodu ve stopách svého otce, hrdiny protisovětského odporu, který do smrti vzdoroval také bojovníkům Talibanu.

Vypadá to, že zatímco se v Pandžšíru pomalu přeskupují ozbrojenci, oba muži pokládají základní kámen možné rebelie proti novému režimu. Masúdem ovládané a těžko dosažitelné údolí nepadlo do rukou talibů ani při občanské válce v 90. letech či pod sovětskou okupační moc o desetiletí dříve. „Talibanu nedovolíme, aby vstoupil do Pandžšíru a budeme ho bránit veškerou svou silou,“ uvedl místní obyvatel, který si nepřál být jmenován.

Ahmad Masúd
Zdroj: Reuters
Autor: Mohammad Ismail

Pro Sáliha, který z oblasti rovněž pochází, je nynější odpor další z řady bitev proti Talibanu. V dětství přišel o rodiče a v 90. letech bojoval právě po boku vůdce Masúda. Následně sloužil ve vládě do doby, než ji Taliban svrhl obsazením Kábulu v roce 1996. Povstalci následně zavedli fundamentalistický režim, který trval až do doby, než je v roce 2001 zbavili moci Američané.

Sálih uvádí, že Taliban ve snaze vylákat ho z úkrytu mučil jeho sestru. „Můj názor na Taliban se kvůli událostem z roku 1996 navždy změnil,“ napsal Sálih minulý rok v úvodníku časopisu Time.

Po útocích na americké půdě z 11. září 2001, které přišly pouhé dva dny po atentátu na Masúda, se stal Sálih významným zdrojem pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Po pádu Talibanu se v letech 2004 až 2010 postavil do čela afghánské zpravodajské služby NDS. V této funkci si vytvořil rozlehlou síť informátorů a zvědů mezi taliby, ale také v Pákistánu, kde mají vůdci povstalců z velké části základnu.

Sálihovi to umožnilo získat důkazy, jak tvrdí, že talibové mají i nadále podporu pákistánské armády. Ta veškerá podobná tvrzení odmítá.

Amrulláh Sálih s prezidentem Ašrafem Ghaním
Zdroj: Reuters
Autor: Omar Sobhani

Sálihův vzestup na viceprezidentskou pozici však doprovázely komplikace. V roce 2010 byl sesazen z pozice šéfa NDS po ponižujícím útoku na mírovou konferenci v Kábulu. Na několik let se proto stáhl z politického života, dál však pokračoval v každodenních slovních útocích proti Talibanu a Pákistánu na sociálních sítích.

Náklonnost vládnoucí vrstvy získal zpět v roce 2018, kdy se stal na několik měsíců ministrem vnitra a upevnil alianci s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Státník v neděli z Afghánistánu uprchl do zahraničí. Po volbách v roce 2019 se Sálih stal viceprezidentem.

Osmačtyřicetiletý muž unikl několika útokům Talibanu, naposledy v září 2020. Tehdy u jeho konvoje explodovala výbušnina nastražená v autě, zemřelo nejméně deset lidí. O několik hodin později se objevil na videu s levou rukou v obvazech a slíbil na útok odpovědět útokem. „Budeme pokračovat v boji,“ prohlásil tehdy.