Případem loňské ekologické havárie na řece Bečvě se bude zabývat také sněmovní vyšetřovací komise

Poslanci ve středu schválili zřízení vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě. Bude mít devět členů, každý z poslaneckých klubů navrhne jednoho. Své zjištění má pak komise předložit do pěti měsíců od svého vzniku. Pro zřízení, které vyvolaly opoziční strany v čele s KDU-ČSL, hlasovalo 52 z přítomných 90 poslanců. Její vznik podpořili poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ve středu před hlasováním řekl, že pokud bude komise zřízena, bude to precedens a bude to poprvé, co komise vznikne k živému vyšetřovacímu spisu policie. Řekl, že to je to hlavní, co mu na vzniku komise vadí. Ujistil, že má stejný zájem, aby se kauza vyšetřila a bylo jasno.

Opozice iniciovala vznik komise hlavně kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. Znalec Jiří Klicpera, který má vypracovat pro policii posudek, opakovaně požádal o delší lhůtu. Stejně jako ministr Brabec už dříve vyloučil, že by původcem otravy byla chemička Deza z holdingu Agrofert. 

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na čtyřiceti kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes čtyřicet tun ryb.

Komise prověří postup orgánů státu

Vyšetřovací komise nyní dostala za úkol hlavně shromáždit veškeré podklady k ekologické katastrofě z 20. září 2020 i následným haváriím v uplynulém roce. Dalším úkolem bude prověřit získané podklady a vyvodit případnou trestní odpovědnost za zjištěná pochybení.

Komise bude také vyhodnocovat správnost postupu dotčených orgánů státu a jiných osob, jejich případná procesní pochybení či liknavost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zjistit příčinu požáru ve Zlíně může trvat měsíce

Hasiči šestým dnem likvidují rozsáhlý požár výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Vodou prolévají sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Příčinu požáru budovy číslo 34 s jedenácti nadzemními podlažími zjišťují kriminalisté spolu s vyšetřovateli hasičů. Může to trvat i několik měsíců, uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.
před 31 mminutami

Zájem o investiční byty klesá

Zájem o koupi investičních bytů začíná klesat. Důvodem jsou jarní zpřísnění podmínek centrální banky pro poskytování hypoték, ale i nižší výnosy z pronájmu. Takových nemovitostí je v tuzemsku zhruba čtvrt milionu.
před 4 hhodinami

V Čelákovicích se kvůli požáru zbortil sklad elektrokoloběžek

V Čelákovicích u Prahy od brzkého pondělního rána hořela hala, kde byly uskladněné elektrokoloběžky. Objekt o rozměrech 100x50 metrů se zbortil. Škoda je předběžně odhadnutá na 80 milionů korun. Hasiči ráno vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, později ho snížili na druhý. Odpoledne začali s rypadlem rozebírat zborcenou halu. Likvidace potrvá zřejmě do úterního dopoledne, příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují, řekl mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Poslanec Turek měl v Praze nehodu, srazil se s nemocničním vozem

V Ječné ulici v Praze se po poledni srazil vůz pro převoz biologického materiálu s autem, které řídil poslanec Filip Turek (za Motoristy). Převozový vůz po nehodě skončil na střeše na tramvajových kolejích a jeho řidič byl zraněn. Doprava tramvají v úseku I. P. Pavlova – Karlovo náměstí byla proto necelou hodinu přerušena, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Příčiny nehody policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Jihlavě začala oprava průtahu městem. Uzavírka potrvá celé prázdniny

Kraj Vysočina začal v Jihlavě opravovat silniční průtah městem. Od pondělí je na přibližně dva týdny uzavřená část silnice v Hradební a Brněnské ulici, nejprve v úseku od obchodního centra Citypark k zoologické zahradě. Objízdná trasa vede přes jihovýchodní obchvat města. Změny se dotknou také městské hromadné dopravy.
před 15 hhodinami

Výroba traktorů Zetor opouští Česko, v Evropě se firmě nevyplatí

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors ukončuje po 80 letech výrobu traktorů v Brně. Produkci přesouvá do Indie, výroba v Evropě je podle vedení firmy neefektivní. V Brně zůstane centrála společnosti, vývojové centrum, vzniká obchod s náhradními díly a distribuční centrum. Ukončení výroby se dotkne 33 lidí, informovala firma.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Dostavba D35 by mohla začít už letos. Nabídky podala tři konsorcia

Ministerstvo dopravy obdrželo nabídky na dostavbu dálnice D35 mezi Opatovcem a Mohelnicí formou partnerství veřejného a soukromého kapitálu (PPP) od tří konsorcií. Čistá současná hodnota navrhovaných plateb za dostupnost se pohybuje od 71,3 miliardy do 86 miliard korun. Vybrat nejvhodnějšího kandidáta by ministerstvo mohlo v září a stavět by se na 35,4 kilometru dlouhém úseku mohlo ještě letos, uvedla ředitelka ekonomické a infrastrukturní sekce ministerstva Lenka Hamplová.
před 23 hhodinami

VideoRozbité dveře i potyčky. V pražské MHD přibylo problémových cestujících

Policisté a strážníci od začátku roku v pražské MHD evidují rekordní počet přestupků – z metra, tramvají a autobusů vykázali přes 14 tisíc lidí. Pod vlivem alkoholu nebo drog znečišťují okolí, ničí majetek nebo obtěžují ostatní. Policie bývá na místě do pár minut, řeší například vykopnuté dveře nebo potyčky. Zastávky autobusů a metra kontrolují hlídky také namátkově. I tísňové tlačítko mačkají řidiči častěji. Zatímco za celý minulý rok šlo o necelých 1200 případů, za první půlrok je to letos skoro 840 aktivací.
12. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.