Posudek k otravě Bečvy se zpožďuje. Znalec žádá odklad

Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru. Vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, ztěžují podle Klicperova vyjádření opatření přijatá v souvislosti s pandemií nového koronaviru. Znalec uvedl, že mu stále chybějí i některé podklady.

Úhyn ryb v Bečvě
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Kdy by mohl být posudek dokončen, nechtěl Klicpera odhadovat. „O prodloužení termínu jsem požádal. Nedostal jsem zatím žádný oficiální výsledek od jeho objednatele,“ řekl. Posudek zpracovává pro policii, která ekologickou havárii prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.

Krajský policejní mluvčí Petr Jaroš uvedl, že ze strany policie nebyla lhůta na vypracování posudku ohraničena. „Nemůžeme stanovit žádný termín, to je věcí znalce. Ze zákona si lhůtu určuje on,“ řekl mluvčí.

Hlavním důvodem další žádosti o posunutí termínu je podle Klicpery současná pandemická situace. „Nemůžete nikam pořádně vyjet, když tam vyjedete, tak tam nejsou pořádně lidi. S lidmi musíte jednat a pracovat, ale není s kým, tak se to protahuje. Kromě toho pořád ještě dostáváme některé podklady,“ uvedl Klicpera.

Posudky se podle znalce dělají měsíce běžně

Že trvá zpracování podobného posudku několik měsíců, nepovažuje znalec za nic mimořádného. „Tyto posudky, pokud se v minulosti na podobné havárie dělaly, a to u různých jiných lidí, trvaly za standardního stavu pět měsíců,“ řekl. 

Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.

Policie po znalcově televizním vystoupení uvedla, že ho nezbavila mlčenlivosti, což tehdy potvrdil i Klicpera. „Řekli jsme, že vystoupení znalce v médiích vyhodnocujeme, a v současné chvíli toto téma ponecháme bez komentáře,“ uvedla Javorková.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes čtyřicet tun ryb.