TÉMA

Kyanid

Izraelští vojáci uskutečnili výpady za hranice Pásma Gazy. Armáda území masivně bombarduje

Izrael během noci podnikal další vlnu odvetných náletů na desítky cílů teroristů z hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle CNN šlo o nejrozsáhlejší bombardování za poslední dva týdny. Vojáci také uskutečnili omezené výpady do Gazy s cílem bojovat s teroristy. Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že připravovaná operace proti Hamásu v Pásmu Gazy může trvat i tři měsíce. Izrael také znovu zaútočil na pozice ozbrojenců Hizballáhu v Libanonu, kteří židovský stát ostřelují. Do Pásma Gazy vjelo od soboty 54 kamionů s humanitární pomocí.
23. 10. 2023Aktualizováno23. 10. 2023, 20:10|

Firma Energoaqua před otravou Bečvy závadnou vodu nevypustila, řekl u soudu svědek

Společnost Energoaqua, která je obžalovaná z otravy řeky Bečvy ze září 2020, při noční směně před havárií žádnou závadnou odpadní vodu nevypustila. U vsetínského okresního soudu, který se případem zabývá, to řekl pracovník velínu čistírny odpadních vod podniku Ivo Petříček. Sloužil noční směnu od 18:00 v sobotu 19. září do 06:00 v neděli 20. září 2020, první ryby začaly v řece hynout v neděli dopoledne. Kromě firmy Energoaqua je v kauze obžalovaný její ředitel Oldřich Havelka. Zmocněnec společnosti Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli.
7. 6. 2023|

Vláda schválila novelu zákona o soudních exekutorech a ustanovila dva nové vládní zmocněnce

Vláda na středečním zasedání schválila novelu o náhradách nákladů exekutorů na zastavení takzvaných bezvýsledných exekucí. Kabinet se také dohodl na ustanovení dvou nových vládních zmocněnců – Jana Dusíka a Ladislava Mika. Okolnosti úsporného konsolidačního balíčku v oblasti národních dotací vláda dojednala, ale veřejnosti představí až ve čtvrtek, jak uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
10. 5. 2023Aktualizováno10. 5. 2023, 17:39|

K žádné havárii v čističce nedošlo, řekl u soudu bývalý ekolog rožnovské firmy Energoaqua

Bývalý ekolog firmy Energoaqua Martin Klos u vsetínského okresního soudu odmítl, že by se v čistírně odpadních vod (ČOV), kterou podnik provozuje, stala za dobu jeho působení havárie. Ve firmě, která je obžalovaná z otravy řeky Bečvy z 20. září 2020, pracoval mezi lety 1993 až 2021. Podle obžaloby způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky. Kromě společnosti je obžalovaný i její ředitel Oldřich Havelka. Zmocněnec podniku Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli.
12. 4. 2023|

Vzorky odebrané dva dny po havárii byly v pořádku, řekl u soudu technolog firmy Energoaqua

Technolog čistírny odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua Radek Vetyška odmítl, že by podnik způsobil havárii na řece Bečvě. Uvedl, že dva dny po otravě ze září 2020, ze které je firma spolu se svým ředitelem Oldřichem Havelkou obžalovaná, odebral u výpusti firmy i v provozu čistírny vzorky vody a předal je do laboratoře podniku. Laboranti podle něj ve vodě zjišťovali množství kyanidů a pH. „Vzorky byly v pořádku, byly pod limitem, byly nízké,“ řekl Vetyška u vsetínského okresního soudu, který ekologickou havárii projednává.
15. 3. 2023|

Energoaqua odebrala v roce 2020 asi 140 kontejnerů s kyanidovou vodou, řekl u soudu svědek

Společnost Liss, která se zabývá povrchovou úpravou kovů, dodala do firmy Energoaqua v roce 2020 k vyčištění zhruba 140 kontejnerů odpadní vody s obsahem kyanidů. U vsetínského okresního soudu, který projednává otravu řeky Bečvy z 20. září 2020, to ve čtvrtek řekl svědek Robert Lovecký, místopředseda správní rady podniku Liss. Takzvané IBC kontejnery mají objem tisíc litrů. Společnost Energoaqua je kvůli havárii obžalovaná, spolu s ní i její ředitel Oldřich Havelka.
2. 3. 2023|

Ryby v Bečvě nemohl otrávit kyanid, barva jejich žaber tomu nenasvědčovala, řekl u soudu rybář

Barva žaber uhynulých ryb z řeky Bečvy v den havárie nenasvědčovala otravě kyanidem. U vsetínského okresního soudu, který otravu z neděle 20. září 2020 projednává, to uvedl rybář Stanislav Pernický. V den havárie se u řeky pohyboval. Je přesvědčený, že zdroj otravy byl podstatně níže, než je výpust firmy Energoaqua, která je spolu se svým ředitelem Oldřichem Havelkou v případu obžalovaná. Podle žalobce způsobila znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem, a to minimálně na 37 kilometrech řeky.
22. 2. 2023|

V Německu zatkli Íránce podezřelého z plánování útoku kyanidem a ricinem

Německá protiteroristická policie zatkla v noci na neděli v Porúří muže, který podle prokuratury plánoval islamistický útok za použití silných jedů. Policie prohledala bydliště zatčeného 32letého Íránce ve městě Castrop-Rauxel. Podle generálního státního zastupitelství se v bytě oproti původním informacím žádné jedovaté látky nenašly.
8. 1. 2023Aktualizováno8. 1. 2023, 19:35|

Otrava Bečvy se vrací ke vsetínskému soudu

Případ otravy řeky Bečvy v roce 2020, při kterém uhynuly desítky tun ryb, se vrací k Okresnímu soudu ve Vsetíně. Krajský soud v Olomouci vyhověl stížnosti státního zástupce proti vrácení případu k došetření. Vyplývá to z údajů dostupných v databázi Infosoud. Případ dozoruje žalobce Jiří Sachr, který v březnu obžaloval společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
21. 10. 2022|

Rok frustrace, říká k vyšetřování otravy na Bečvě rybář. Trvá to dlouho, shodují se politici

Schvalování závěrečné zprávy vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě se protahuje. Poslanci jednání ve čtvrtek přerušili a pokračují v pátek. Podle členů vyšetřovací komise se v ní názory různí, ale nedochází ke střetům. Kvůli ekologické havárii je obviněná firma Energoaqua a její majitel. Ten vinu odmítá. Kvůli úniku kyanidu uhynuly desítky tun ryb. O tématu se diskutovalo ve čtvrtečních Událostech, komentářích.
17. 9. 2021|

Případem loňské ekologické havárie na řece Bečvě se bude zabývat také sněmovní vyšetřovací komise

Poslanci ve středu schválili zřízení vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě. Bude mít devět členů, každý z poslaneckých klubů navrhne jednoho. Své zjištění má pak komise předložit do pěti měsíců od svého vzniku. Pro zřízení, které vyvolaly opoziční strany v čele s KDU-ČSL, hlasovalo 52 z přítomných 90 poslanců. Její vznik podpořili poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi.
21. 4. 2021|

Otravu Bečvy podle průzkumu přežila část ryb většiny druhů. Populace se obnoví

Podle v úterý zveřejněného listopadového průzkumu biodiverzity řeky Bečvy po havárii, na kterém se podíleli odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Ústavu biologie obratlovců AV ČR, Českého rybářského svazu a Povodí Moravy, přežila zářijovou otravu řeky Bečvy část ryb od všech druhů. Do jejích vod by se díky tomu měl postupně vrátit život.
22. 12. 2020|

Vyšetřování otrávené Bečvy pokračuje. Znalec chce víc času na klíčový posudek

Policejní vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy pokračuje. Kriminalisté stále nemají klíčový posudek, na jeho vypracování potřebuje znalec více času. Zažádal proto o prodloužení lhůty potřebné k jeho vyhotovení, která skončila v neděli. Délku vyšetřování kritizuje mnoho politiků i veřejnost, ekologická katastrofa na Bečvě se stala 20. září.
21. 12. 2020Aktualizováno21. 12. 2020, 16:40|

Vědci mapují pomocí elektrického proudu život v Bečvě. Ryby změří, spočítají a vrátí do řeky

Biologové z Akademie věd od pátku v terénu zkoumají řeku Bečvu. Snaží se zjistit, v jaké kondici je po zářijové kyanidové otravě a říjnových povodních. Téměř dva měsíce od ekologické havárie dokumentují, kolik ryb a potravy pro ně v řece žije. Zajímají se o vytrávené úseky i o místa, která katastrofa nezasáhla. Vyšetřování otravy stále pokračuje. V pátek se katastrofou zabývala i sněmovna. Lidovci chtěli, aby požádala vládu o důkladné vyšetření. Kvůli nízkému počtu poslanců ale na hlasování nedošlo.
13. 11. 2020Aktualizováno13. 11. 2020, 22:40|

Vydatné deště mnohde škodily, životu v Bečvě prospěly. Pročistily ji a pomohly s rybami

Životu v Bečvě, která byla na konci září kontaminovaná kyanidem, pomohly podle rybářů vydatné deště z uplynulých dnů. Zvýšené průtoky řeku naředily i pročistily. Kromě potravy do postižené oblasti Přerovska přinesly z horního toku také další ryby. Rybáři se navíc chystají tento týden vysadit parmy. Zákaz rybolovu na Bečvě platí i nadále.
19. 10. 2020|

Bečva už je bez nebezpečné koncentrace kyanidu, řekl Brabec. Ministerstvo pomůže se zarybněním

Ministerstvo životního prostředí zadá studii ekologického stavu Bečvy, do které v září unikl kyanid. Řekl to šéf resortu Richard Brabec (ANO) v Senátu. Připustil, že stále není znám původce úniku jedovaté látky, úřady zatím jednoznačně potvrdily, že s únikem nemá nic společného valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert.
14. 10. 2020|

Do Bečvy se vrací život, rybáři tam vysazují mladé ostroretky

Do Bečvy se po ekologické havárii vrací život. Rybáři z Hranic začali vysazovat nové ryby, konkrétně ostroretky. Roční násadu v pátek lovili z chovného rybníka a třídili od plevelných ryb. V nádrži s okysličováním pak takzvané ročky převezli k Bečvě a po částech vypustili. Pokračovat budou i v sobotu. Drobné rybky by neměly mít problém se ve vodě uživit.
9. 10. 2020|

Do řeky Bečvy se vrací život. Rybáři se chystají vysadit první ryby

Na konci týdne se rybáři chystají vysadit do řeky Bečvy, ve které kyanid otrávil veškerý život, první ostroretky. Ryby budou vysazovat postupně a budou zjišťovat, jak se jim v řece daří. Kyanid totiž zničil i veškerou jejich potravu. Na konci září odvezli rybáři z oblasti Přerovska více než čtyřicet tun uhynulých ryb, jejich likvidace stála půl milionu korun. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů korun.
7. 10. 2020|

Újmu na Bečvě nelze vypočítat, zákon neví jak, upozorňuje zastupitel Vsetína

I když se podaří pachatele otravy Bečvy najít, vymáhat po něm náhradu škody bude velmi obtížné, upozorňuje spolupředseda Zelených a zastupitel Vsetína Michal Berg. V Česku totiž neexistuje předpis, který by ekologickou újmu vypočítal. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) chyběla vůle uvést výpočet v praxi, otravu Bečvy ale může policie řešit v trestněprávní rovině. O ekologické katastrofě hovořili oba hosté v Událostech, komentářích.
2. 10. 2020|

Kyanid mohl do Bečvy přitéct z bývalé Tesly, řekl Brabec. Kauzu podle něj zneužila opozice

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mohly chemikálie, které unikly do řeky Bečvy, pocházet z kanálu vedoucího z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Látku později inspektoři životního prostředí identifikovali jako kyanid. V řece kvůli otravě uhynuly desítky tun ryb. Voda je už znovu bezpečná.
1. 10. 2020Aktualizováno1. 10. 2020, 13:53|

Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v katastru Juřinky. Agrofert zvažuje žalobu kvůli údajné pomluvě

Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v řece Bečvě ve Zlínském a Olomouckém kraji, se do vody dostal z vyústění kanálu v katastru Juřinky, která je místní částí Valašského Meziříčí. Na svém Twitteru o tom informovala policie. Už v sobotu policisté uvedli, že na kanál je napojeno mnoho společností, původce otravy kyanidem je však stále neznámý. Škody, které toxická látka způsobila, zatím nejsou vyčíslené. Společnost DEZA, která patří do koncernu Agrofert, zvažuje žalobu kvůli údajné pomluvě, že havárii způsobila ona.
29. 9. 2020Aktualizováno29. 9. 2020, 17:36|

Policie našla kanál, kterým vtekl kyanid do Bečvy. Původce hledá dál

Vsetínští kriminalisté při vyšetřování masivního úhynu ryb v řece Bečvě našli vyústění kanálu, ze kterého vtekl kyanid do řeky. Na kanál je napojeno mnoho společností a policie nyní zjišťuje, ze které mohla nebezpečná látka do řeky uniknout. Původce kontaminace zůstává neznámý, škody nejsou vyčísleny.
26. 9. 2020|

Kyanidem v Bečvě se zabývají kriminalisté. Viník ekologické havárie je stále neznámý

Případ ekologické havárie, která zapříčinila masivní úhyn ryb v řece Bečvě, převzali od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vsetínští kriminalisté. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý. V práci pokračují rybáři, kteří stále vytahují z řeky uhynulé ryby, činnost jim ale komplikuje deštivé počasí. Škody zatím nejsou vyčísleny.
25. 9. 2020|

Za otravou v Bečvě stojí kyanidy. Povodí Moravy upustilo přehrady, aby sílu jedu naředilo

Desítky tun ryb v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Kontaminační mrak zničil na počátku týdne život bezmála na čtyřiceti kilometrech toku. Povodí Moravy se již podařilo koncentraci látky naředit vyššími odtoky z přehrad.
24. 9. 2020Aktualizováno24. 9. 2020, 19:45|