V Německu zatkli Íránce podezřelého z plánování útoku kyanidem a ricinem

Německá protiteroristická policie zatkla v noci na neděli v Porúří muže, který podle prokuratury plánoval islamistický útok za použití silných jedů. Policie prohledala bydliště zatčeného 32letého Íránce ve městě Castrop-Rauxel. Podle generálního státního zastupitelství se v bytě oproti původním informacím žádné jedovaté látky nenašly.

Ve vazbě skončil dvaatřicetiletý muž a jedna další osoba. Agentura Reuters s odvoláním na státní zastupitelství v Düsseldorfu uvedla, že druhým zadrženým je bratr hlavního podezřelého. Podle agentury DPA oba muži pobývají v Německu od roku 2015. Zatím není jasné, v jaké fázi přípravy útoku byli ani co mělo být jeho cílem. DPA s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že muž nejednal z pověření Íránu a jednalo se spíše o sunnitského extremistu. Podle časopisu Der Spiegel je Íránec přívržencem teroristické organizace Islámský stát (IS). V případě prokázání viny mu hrozí podle Reuters šest až deset let vězení.

„Obviněný je podezřelý, že připravoval závažný násilný čin proti bezpečnosti státu. Prohlídky slouží k nalezení příslušných jedovatých látek a dalšího důkazního materiálu,“ informovali vyšetřovatelé. Podle nich si muž pro plánovaný útok obstaral kyanid a ricin. Mluvčí generálního státního zastupitelství, které se v Německu zabývá nejzávažnější trestnou činností, ale kolem poledne prohlásil, že se při prohlídce mužova bytu žádné jedovaté látky nenašly. Podle agentury DPA není zatím jasné, zda se mu nepodařilo jedy získat, nebo je skladoval jinde než ve svém bytě.

Policisté uzavřeli okolí a provedli noční zásah

Ricin je podle německého Institutu Roberta Kocha (RKI) považován za biologickou zbraň. Kyanid je také vysoce toxický, i malé množství je pro člověka smrtelné.

Velké množství policistů, ale také hasiči a záchranáři, z nichž mnoho mělo na sobě ochranné obleky, zasahovalo v noci na neděli v bytě podezřelého ve městě Castrop-Rauxel ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Policisté uzavřeli okolí a z domu vynesli jedovaté látky v modrých sudech na dekontaminační místo zřízené hasičským sborem, popsal reportér agentury DPA.

Podle deníku Bild spolková policie začala případ vyšetřovat na základě tipu od „spřátelené tajné služby“. Časopis Der Spiegel napsal, že Německo dostalo tip od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kterému se podařilo nabourat do jedné z chatovacích skupin extremistů na komunikační síti Telegram.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul uvedl, že úřady měly k dispozici „indicii, kterou bylo třeba brát vážně“ a která policii přiměla k nočnímu zásahu.

Podle loňské zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se v Německu nazývá civilní kontrarozvědka, bylo v zemi zhruba 28 290 islámských radikálů. To je o zhruba čtyři sta méně než v roce 2020. Odborník na terorismus Peter Neumann agentuře DPA řekl, že noční zásah policie v Porúří je důkazem, že radikální islamismus je pro Německo nadále hrozbou. „Tato hrozba je menší než před šesti nebo sedmi lety, ale nadále existuje. Na to nesmíme zapomínat,“ uvedl.

Agentura DPA v této souvislosti připomněla kauzu z roku 2018, kdy policie zatkla v Kolíně nad Rýnem Tunisana a jeho německou manželku kvůli podezření z výroby biologických zbraní. V jejich bytě našla rovněž ricin. Na stopu jim přišla díky informaci, že si muž na internetu objednal podezřelé chemikálie a velké množství semen rostliny, z níž se dá ricin získat. V roce 2020 byli oba odsouzeni k trestům odnětí svobody, Tunisan dostal deset let, jeho žena osm let vězení.