Do řeky Bečvy se vrací život. Rybáři se chystají vysadit první ryby

Na konci týdne se rybáři chystají vysadit do řeky Bečvy, ve které kyanid otrávil veškerý život, první ostroretky. Ryby budou vysazovat postupně a budou zjišťovat, jak se jim v řece daří. Kyanid totiž zničil i veškerou jejich potravu. Na konci září odvezli rybáři z oblasti Přerovska více než čtyřicet tun uhynulých ryb, jejich likvidace stála půl milionu korun. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů korun.

V první várce vysadí rybáři do Bečvy několik tisíc kusů ročních ostroretek z rybníku v Hranicích. „Odchovali jsme tam ročka, který se bude nyní vysazovat. Půjde o tisíce kusů, zarybňovací plán máme deset tisíc, věřím, že to bude více, uvidíme,“ řekl předseda místní organizace svazu rybářů v Hranicích Pavel Helísek.

Podle rozborů kyanid zničil i mikroorganismy, kterými se ryby živí. „Byla však větší voda, něco mohlo natéct. Budeme to testovat, po malých částech budeme řeku pomalu zarybňovat a sledovat životaschopnost,“ doplnil předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.

Uhynulé ryby rybáři po vylovení ze zamořené řeky odváželi do kafilérie v Mankovicích. Náklady na likvidaci vyšly na téměř 550 tisíc korun, vzhledem k okolnostem ekologické havárie však vedení firmy tuto částku rybářům snížilo o zhruba 78 tisíc.

Škody na rybách nemají jak vymáhat

Celkovou škodu na rybí obsádce, včetně nákladů na likvidaci uhynulých ryb, však počítají rybáři na desítky milionů korun. Podle zákona škody na rybách nemají jak vymáhat. Podle předsedy svazu rybářů Kociána totiž tabulkové ceny platí pro registrované chovatele ryb, jako jsou například rybníkářské firmy.

„Od těchto dodavatelů nebo od dodavatelů z našich místních organizací nakoupíme násady. V momentě, kdy ryby nakoupíme, převezeme a vysadíme do revírů, však nejsou ničí. I když se zjistí viník havárie, ze zákona po něm náhradu nemůžeme nárokovat,“ uvedl Kocián. Rybáři přitom podle něj musí každým rokem v revíru vysadit předepsané množství ryb.

Na pomoc rybářům vznikla sbírka

Podporu rybářům přislíbilo ministerstvo životního prostředí i kraje, dosud však žádnou finanční pomoc nedostali. Územní svaz rybářů proto minulý týden v pátek požádal o pomoc veřejnost; založil transparentní účet 35036038/5500, veškeré finanční prostředky na tomto účtu budou čerpány výhradně na pokrytí škod vzniklých na řece Bečvě. Dosud se na něm sešlo téměř 150 tisíc korun, přispívají lidé z celé republiky.

Ekologická havárie postihla řeku Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil kyanid dosud neznámý pachatel, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba čtyřiceti kilometrech toku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 4 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 6 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 15 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 16 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 23 hhodinami
Načítání...