Za otravu Bečvy nemůže šéf Energoaqua, potvrdil soud

5 minut
Události: Otrava Bečvy zůstává bez trestu
Zdroj: ČT24

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka je pravomocně zproštěn obžaloby z otravy Bečvy ze září roku 2020. Rozhodl o tom olomoucký krajský soud, zamítl tak odvolání státního zástupce. Žalobce žádal, aby krajský soud případ vrátil zpět vsetínskému okresnímu soudu. Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Původně mu hrozil rok až pět let vězení. Státní zástupce Libor Skácel zváží mimořádný opravný prostředek.

„Soud se ztotožnil s rozsudkem Okresního soudu ve Vsetíně s tím, že nebylo prokázáno, že obžalovaný jako fyzická osoba spáchal trestné činy, které mu byly kladeny za vinu, a z toho důvodu bylo zamítnuto odvolání,“ řekla soudkyně Michaela Burešová. Svou roli v rozhodnutí soudu podle ní hrálo i to, že se nepodařilo zjistit, co konkrétního se toho dne odehrálo, zda šlo například o ojedinělý exces. „Rozhodnutí soudu prvního stupně považujeme za správné, přesvědčivé a velmi podrobně zdůvodněné,“ uvedla.

Krajský soud bude nyní v neveřejném jednání řešit nesouhlas státního zástupce s postupem soudu v případě společnosti samotné. Vsetínský soud ji sice označil za viníka, neshledal však její objektivně trestní odpovědnost. Její věc vsetínský soud postoupil jako přestupek České inspekci životního prostředí (ČIŽP).

Také soudkyně Burešová v rozhodnutí uvedla, že tím, kdo vypustil osudné odpadní vody do řeky Bečvy, je společnost Energoaqua. „Bylo prokázané, že ve firmě bylo takové množství kyanidu, které dostačovalo k otravě řeky. Na základě řady důkazů máme za to, že kyanidy unikly ze společnosti Energoaqua,“ sdělila soudkyně s tím, že kyanid byl podle znalců určen jako jediná látka, která mohla zapříčinit otravu řeky. Rozhodnutí z neveřejného zasedání však bude známo až poté, co bude doručeno oběma stranám, doplnila soudkyně.

Žalobce tvrdil, že Havelka svými kroky týkajícími se nakládání s kyanidy jako s odpadními vodami a odpojením lagun zapříčinil ekologickou havárii. Obhajoba i ve středu vinu popřela, Havelka v dlouhém výčtu objasňoval všechny okolnosti svého postupu schváleného správními orgány a odkazoval se na to, že jednal v oprávněné důvěře, že tato rozhodnutí jsou v souladu s právem s čímž se ztotožnil i krajský soud. S rozhodnutím soudu byl spokojen. „Varianta B by znamenala další rok chození po soudech a zbytečné vyhazování nákladů státu,“ řekl Havelka.

Soudu se účastnil v roli poškozených i šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický. „Odcházím z Olomouce se strašnými rozpaky, stejně jako ze Vsetína. Jsem přesvědčen, že to kyanidy nebyly. Stejně tak jsem přesvědčen, že se nemohly smísit chemické vody s čistou vodou v Bečvě až po tři a půl kilometrech, kde začal úhyn ryb, vše muselo probíhat významně dřív. Dokumentuje to i náš pokus se solankou,“ řekl Pernický.

Krajský soud znovu poukázal také na to, že došlo k řadě pochybení osob, které se měly otravou zabývat, což se v dalším vyšetřování nedalo již napravit. Další důkazy už v případu nejsou. „Nebyly opatřeny takové důkazy, které by jednoznačným způsobem prokázaly, co se předmětného dne odehrálo. Z toho důvodu bylo postupováno zejména na základě nepřímých důkazů, které však podle našeho názoru ve vztahu k tomu, odkud kyanidové vody utekly, tvoří ucelený řetěz. Z toho důvodu jsme souhlasili s odůvodněním okresního soudu, že vody vytekly ze společnosti Energoaqua,“ dodala soudkyně Burešová.

Viník otravy řeky Bečvy se hledá už přes čtyři roky

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září 2020. Podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na čtyřiceti kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes čtyřicet tun ryb.

Pátrání soudního znalce Jiřího Klicpery po viníkovi úniku trvalo téměř osm měsíců, během nichž policie udělala i vyšetřovací pokus. Znalec opakovaně požádal o prodloužení lhůty, svou práci dokončil až na přelomu dubna a května 2021. Podle Klicpery kyanidy do řeky vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Posudek ukázal na firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, její ředitel Havelka ale odmítl, že by společnost otravu Bečvy způsobila.

Koncem června 2021 policie kvůli otravě řeky zahájila trestní stíhání a obvinila jednu fyzickou a jednu právnickou osobu z Rožnova pod Radhoštěm. A to právě firmu Energoaqua a jejího šéfa Havelku, kteří se stíhání marně bránili. Na jaře roku 2022 pak policie navrhla společnost Energoaqua i Havelku obžalovat.

Někteří lidé, včetně rybářů a části vědců, ale vině firmy nevěřili a poukazovali na chyby úřadů při vyšetřování. Biogeochemik Jakub Hruška dokonce na Bečvě provedl pokus, který podle něj vyvracel, že by měla být viníkem právě rožnovská firma.

Hlavní líčení v kauze začalo u okresního soudu ve Vsetíně koncem ledna 2023, vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců. V říjnu soud zprostil ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelku obžaloby z otravy Bečvy. Tu podle soudu způsobila společnost Energoaqua, trest jí však neuložil. Státní zástupce Jiří Sachr se proti zprošťujícímu verdiktu pro Havelku odvolal.

Kauza vyvolala politické spory

Otrava Bečvy se stala také předmětem politických sporů. Na jaře 2021 vznikla z iniciativy tehdy opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sněmovní vyšetřovací komise. Vyslechnutí odborníci ji například upozornili na to, že v případu vyšetřovatelé nemají jasné důkazy, protože v den havárie nikdo neodebral vzorky vody z průmyslových výpustí okolních podniků, což je jediná možnost, jak získat přímé důkazy o viníkovi znečištění řeky. Policie tak musela pracovat pouze s experimenty a nepřímými důkazy.

Komise svou zprávu zveřejnila 20. září 2021, zkritizovala v ní pozdní a neúčinný postup při sběru vzorků a jejich analýze. Zkonstatovala také nedostatečné šetření události hned v den havárie. Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a ČIŽP. Tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i inspekce označili zprávu komise za zpolitizovanou.

Obnova řeky a monitorovací stanice

Řeka Bečva se podle rybáře Pernického obnoví, bude to ale ještě otázka času. Na toku stále funguje pro rybáře režim chyť a pusť. „Bečva je v takové kondici, že v průběhu čtyř let se neustále dosazují ryby. Nicméně šedesát procent ryb, které jsme tehdy sbírali uhynulé, byly ve stáří osm, devět, deset i patnáct let, kdežto my vysazujeme ročka, který má tak sedm nebo osm centimetrů, sem tam dvouročka dosahujícího sedmnácti centimetrů a váčkový plůdek. Mezitím za ty čtyři roky byla v Bečvě pětkrát velká voda, která samozřejmě spoustu ryb spláchne,“ popsal Pernický.

Řeka má podle něj zcela nepochybně samočisticí schopnost. „Navíc je tam také řada ryb, které se tam dostanou díky velké vodě. Rybí přechod na jezu v Hranicích také funguje, takže Bečva se zcela nepochybně spraví. Je to však otázka času, rozhodně to není teď, že by byla řeka ve stejné kondici jako před otravou,“ doplnil.

Opakování ekologické havárie na řece Bečvě má předcházet důmyslné zařízení. Kvalitu vody už dva roky nepřetržitě sleduje monitorovací stanice, která stojí zhruba dva kilometry proti proudu směrem k Valašskému Meziříčí, kde se stékají Rožnovská a Vsetínská Bečva. Na její stav a provoz dohlíží Vladimír Foltýn.

„Tenhle přístroj bere vodu z Bečvy, která jde do plastového barelu. Pak čerpadlem do malého akvária, kde máme perloočky, které reagují na sebemenší znečištění,“ popsal správce monitorovací stanice Vladimír Foltýn. Žádné havarijní znečištění Bečvy zatím stanice nezaznamenala. Jejím posláním je i to, aby jakéhokoli možného znečišťovatele odradila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
před 43 mminutami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 9 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 18 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 20 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...