TÉMA

ČIŽP

Za otravu Bečvy nemůže šéf Energoaqua, potvrdil soud

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka je pravomocně zproštěn obžaloby z otravy Bečvy ze září roku 2020. Rozhodl o tom olomoucký krajský soud, zamítl tak odvolání státního zástupce. Žalobce žádal, aby krajský soud případ vrátil zpět vsetínskému okresnímu soudu. Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Původně mu hrozil rok až pět let vězení. Státní zástupce Libor Skácel zváží mimořádný opravný prostředek.
27. 11. 2024Aktualizováno27. 11. 2024|

Po povodních Bohumín tlačí na likvidaci nelegální skládky

Bohumín na Karvinsku po povodních znovu usiluje o odstranění nelegálního odpadu, který do města navezla ze sousedního Polska organizovaná zločinecká skupina. Už pátým rokem je ve městě nelegálně uskladněno několik set tun chemikálií a dalšího odpadu. Radnice doufá, že prodloužený stav nebezpečí by bylo možné využít k odstranění tohoto odpadu. Stav nebezpečí je v části kraje včetně Bohumína prodloužený do 13. listopadu.
14. 10. 2024|

Sedlecký kaolin podle inspektorů vypouštěl znečištěnou vodu nad limity

Společnost Sedlecký kaolin čelí možné pokutě za překročení povolených limitů. Podle inspektorů vypouštěla ze svých dolů na Sokolovsku a Karlovarsku vodu s vysokým obsahem železa. Na znečištění potoků a lesů kaly upozornily Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) občanské spolky. Firma už uvedla, že na nápravném opatření pracuje.
3. 9. 2024|

TROLL má z oběžné dráhy hlídat českou přírodu

Česko se na podzim letošního roku zařadí mezi hrstku států, které využívají vlastní satelit vybavený hyperspektrální kamerou. Na oběžnou dráhu Země ji vynese družice TROLL brněnské kosmické společnosti TRL Space, jejím prvním uživatelem se stane Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
26. 6. 2024|

Z lesa na Kroměřížsku se podle místních šíří kůrovec. Chtějí se obrátit na inspekci

Cetechovice na Kroměřížsku se chystají obrátit na Inspekci životního prostředí kvůli údajně zanedbanému lesu u obce. Místní a lesníci si stěžují na souše, ze kterých se šíří kůrovec na okolní pozemky. Za podobnou praxi v posledních letech několikrát uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vlastníkům lesů pokuty.
24. 5. 2024|

Inspektoři už mají první data z kontroly u heřmanické haldy. Teď chystají další kroky

Česká inspekce životního prostředí zná první výsledky šetření na heřmanické haldě v Ostravě. Zveřejňovat je ale zatím nechce. Státní podnik Diamo však uvedl, že navezený materiál neodpovídá smluvním a zákonným podmínkám. Stavem odvalu se začala inspekce zabývat loni v létě. Obyvatelé ostravské části Heřmanice na informace čekají, chtějí vědět, jaká bude budoucnost haldy. Stěžují si na zápach a znečištěné ovzduší.
17. 4. 2024|

Lidé z obcí na západě Čech si stěžují, že se do krajiny rozlévá znečištěná voda. Na doly podali stížnost

Občanské spolky ze tří obcí Sokolovska a Karlovarska podaly stížnost k České inspekci životního prostředí (ČIŽP) na tamní kaolinové doly. Tvrdí, že z nich opět unikají kaly a znečištěná důlní voda do potoků a lesů. Společnost Sedlecký kaolin problémy přiznává, už v minulosti od inspektorů několik pokut za překročení limitů dostala.
23. 2. 2024|

Investor chce v CHKO Blanský les postavit vodní elektrárnu. Proti jsou ochránci přírody i vodáci

Na Českobudějovicku se rozpoutal spor o malou vodní elektrárnu na Vltavě poblíž Dívčího Kamene. Novou stavbu totiž soukromý investor plánuje v první a druhé zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les. Projekt kritizuje Asociace vodní turistiky a sportu. Podnikatel se však brání a tvrdí, že postupuje podle předpisů.
8. 2. 2024|

Ryby v Odře nejspíš nezabila nebezpečná látka, ukazují dosavadní výsledky vyšetřování

Zhruba tunu ryb v řece Odře na česko-polském pomezí u Bohumína nejspíš minulý týden neotrávila nebezpečná látka. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za úhyn může nedostatek kyslíku ve vodě. Podrobné laboratorní výsledky úřad zveřejní zřejmě až příští týden.
1. 8. 2023|

Vzorky odebrané dva dny po havárii byly v pořádku, řekl u soudu technolog firmy Energoaqua

Technolog čistírny odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua Radek Vetyška odmítl, že by podnik způsobil havárii na řece Bečvě. Uvedl, že dva dny po otravě ze září 2020, ze které je firma spolu se svým ředitelem Oldřichem Havelkou obžalovaná, odebral u výpusti firmy i v provozu čistírny vzorky vody a předal je do laboratoře podniku. Laboranti podle něj ve vodě zjišťovali množství kyanidů a pH. „Vzorky byly v pořádku, byly pod limitem, byly nízké,“ řekl Vetyška u vsetínského okresního soudu, který ekologickou havárii projednává.
15. 3. 2023|

Kvůli úhynu tisíců ryb ve Štětí padla pokuta, firma Mondi musí zaplatit 400 tisíc korun

Papírenská firma Mondi Štětí musí zaplatit pokutu 400 tisíc korun kvůli lednovému úhynu ryb v Labi u Štětí na Litoměřicku. Na dotaz ČT to uvedl Jiří Ovečka, mluvčí České inspekce životního prostředí, která o přestupku rozhodla. Společnost s inspekcí spolupracovala a proti pokutě se neodvolala. Úhyn několika tisíců ryb způsobil letos v lednu hydroxid sodný, který unikl do dešťové kanalizace.
1. 7. 2022|

Každý rok se ztrácí tisíce tun nebezpečného odpadu. V evidenci, nebo v přírodě, varuje inspekce

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni uložila 2532 pravomocných pokut za více než 112 milionů korun. Je to o 12 milionů více než o rok dříve. Nejvíce pokut, a to 872, padlo za nakládání s odpady. Je to dlouhodobý trend, varovali zástupci inspekce. Upozornili také na problematické zacházení s nebezpečnými odpady.
17. 6. 2020|

Napomenutí za Zemanovo pálení trenýrek neplatí. Inspekce měla trestat Česko, ne prezidentskou kancelář

Napomenutí za pálení červených trenýrek na Pražském hradě neplatí. Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo rozhodnutí České inspekce životního prostředí, která napomenutí udělila. Podle ministerstva však inspekce neměla vést řízení s prezidentskou kanceláří, ale s Českou republikou. Rozhodnutí je pravomocné.
23. 11. 2018|

Bioplynovou stanici ve Velkém Karlově pokutovali za znečišťování vody a ovzduší. Zaplatí přes milion

Česká inspekce životního prostředí dala za loňský rok firmě, která vlastní bioplynovou stanici ve Velkém Karlově, téměř milionovou pokutu za opakované znečišťování vody a půdy. Letos k tomu přibyla další pokuta za znečišťování vzduchu. Inspekce provedla v loňském roce celkem šestnáct tisíc kontrol a uložila pokuty za více než 113 milionů korun. Na jihu Moravy dostala nejvyšší pokutu právě firma ZUCCA za provoz bioplynové stanice.
4. 7. 2018|
Načítání...