Hasiči u Hustopečí čistili cisterny, odstranili i trakční vedení

2 minuty
Události: Odstraňování havárie na Přerovsku
Zdroj: ČT24

Hasiči v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku parním generátorem nahrubo očistili šest z dvanácti poškozených cisteren se zbytky benzenu. Dokončili i demontáž trakčního vedení. O nasazení kolejového jeřábu a zahájení likvidace vraků se rozhodne v neděli ráno či dopoledne. Záleží to na měření koncentrací v cisternách. Dál se měří koncentrace nebezpečného benzenu v okolí a hasičům v tom pomáhají i drony.

„Naším cílem je odstranit chemikálii a snížit výbušné koncentrace uvnitř vagónů a v jejich bezprostředním okolí. Stále pracujeme v protichemických oblecích v nebezpečné zóně. Probíhá dekontaminace zasahujících hasičů,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Na místě se zároveň připravuje nakládka poškozených vagonů. „Chystáme místo zásahu pro stříhání a manipulaci s cisternami těžkou technikou. Ta postupně během pátku a soboty mířila na místo zásahu. Využijeme automobilové jeřáby a pásová rypadla s demoličními nůžkami či drapáky,“ dodala mluvčí.

A pokračoval monitoring vzduchu, vody i půdy. Místo zásahu hasiči kontrolují dronem se speciálním detektorem od kolegů ze Slovenska, který v letu měří koncentrace nebezpečných látek v ovzduší. „Máme tak okamžitě k dispozici přesná data. Odebíráme vzorky vod, postupně je analyzujeme, měříme koncentrace v ovzduší v pravidelných intervalech v okolí, nadále s negativními výsledky,“ popsala Balážová.

Nenápadné zařízení je připojené k dronu. „Má i přisávání vzduchu, přes ventilátor. V reálném čase vidíme všechny látky z těch senzorů a umíme se na to podívat i zpětně,“ doplnil Róbert Sopko z okresního ředitelství HaZZ Zvolen.

Hasiči zároveň prováděli činnosti v souvislosti s ochranou životního prostředí. „Vše konzultujeme a koordinujeme s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Doplňujeme další desítky metrů norných stěn a sorpčních hadů. Chráníme vodní plochu ucpávkami a provzdušňujeme ji aerátory. Firma Dekonta provádí sanační práce v hlubinných vrtech, z nichž odčerpává kontaminovanou vodu a likviduje ji,“ doplnila mluvčí. Na místě pracuje sedmdesát hasičů z dvanácti jednotek.

Hodnoty benzenu jsou pod limitem znečištění

Obyvatelé Hustopečí nemusí mít podle vyjádření hygieniků obavy o kvalitu vody. Opakovaný preventivní monitoring jakosti vody ve vytipovaných studních, který se dělal v pátek, potvrdil výsledky odběrů vody ze studní ze středy. Benzen byl v jednom z pěti odebraných vzorků vody, hodnota však byla pod hygienickým limitem. Hygienici však nadále kvůli opatrnosti nedoporučují používat vodu ze studní v blízké chatové oblasti.

Podle vyjádření ČIŽP ze sobotního dopoledne jsou koncentrace benzenu v nejohroženější vodní nádrži č. 6 podle posledního odběru provedeného v pátek pod limitem znečištění, nelze ale vyloučit jejich opětovný nárůst. V týdnu hodnoty kolísaly v závislosti na počasí a dalších okolnostech. V ostatních monitorovaných povrchových vodách jsou hodnoty benzenu stále pod limity znečištění.

„Koncentrace je velmi malá, protože se benzen rozprostřel na celkem širokém prostranství, ale samozřejmě, když to potom stéká na jedno místo, kde se může koncentrovat, tak jsou ohrožené různé vodní organismy, drobní živočichové, ale koncentrace musí být mnohem vyšší, než jaká je teď v půdě nebo podzemních vodách,“ vysvětlil Oldřich Hudeček z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Studio ČT24: Znečištění benzenem v Hustopečích nad Bečvou
Zdroj: ČT24

Nákladní vlak převážející z chemičky DEZA přes tisíc tun benzenu z dosud nezjištěných příčin v pátek 28. února před polednem vykolejil a poté začal hořet. Před nehodou překročil víc než dvojnásobně povolenou rychlost. Ze sedmnácti železničních cisteren naplněných 1020 tunami jedovatého benzenu se podařilo hasičům zachytit 360 tun této látky. Část zůstala ve dvou nepoškozených cisternách, které požár nepohltil.

Zbytek toxické chemikálie se podařilo hasičům přečerpat. Část těkavé látky při nehodě shořela, určité množství benzenu se dostalo také do půdy a prostoru kolejí. Oblast kolem nehody je silně znečištěná, sanace podle odhadů potrvá minimálně dva roky.

Obnovení provozu vlaků na železniční trati mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí bude záležet na hloubce kontaminace kolejového svršku a spodku. Může jít o týdny, ale i měsíce, pokud by byl benzen až v hlubokých vrstvách. Nehoda vlaku a následující mohutný požár poškodil trať zhruba v půlkilometrovém úseku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 1 hhodinou

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 21 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...