Toxický benzen, který unikl minulý týden z havarovaných cisteren v Hustopečích nad Bečvou, se dostal do podzemních vod, nijak ale neovlivnil místní pitnou vodu nebo ovzduší, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Odborníci vyhloubí další tři sanační jámy, celkem jich bude osmnáct. Benzen z nich začali ve středu odčerpávat a odvážet k likvidaci, řekl soudní znalec a hydrogeolog Milan Geršl, který má sanační opatření na starosti.
Po úniku benzenu do podzemních vod v Hustopečích se chystá rozsáhlá sanace
„Pitná voda v tuto chvíli ohrožena není, kdežto u podzemní a povrchové riziko ohrožení hrozí. Proto se tam udělalo několik výkopů a budeme pokračovat dál, abychom monitorovali a odčerpávali vodu, která benzen obsahuje,“ řekl Hladík. Dodal, že vláda nepředpokládá vyhlášení krizového stavu. Lidé by se k místu požáru stále neměli přibližovat.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že řekla Bečva není po havárii kontaminovaná, v bezprostředním ohrožení jsou ale tři nejbližší vodní díla. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) pak řekl, že zatím nedokáže odhadnout, kdy se v místě podaří obnovit vlakovou dopravu. Podle něj nehodu vyšetřuje Drážní inspekce i policie.
„Dosud bylo vybagrováno patnáct sondážních jam, ve čtvrtek budou vybagrovány další tři. Ty tři se však budou hloubit preventivně ve směru, kde to neočekáváme,“ uvedl hydrogeolog Geršl. Díky jámám je podle něj kontaminace benzenem v místě podchycena. „V jámách sledujeme, jak se benzen šíří, v momentě jejich výskytu jej z hladiny odsajeme,“ doplnil.
Ve dvou jámách, ve kterých byla kontaminace těkavými organickými látkami zjištěna, však bylo benzenu podstatně méně, než odborníci čekali. Dodal, že cílem těchto kroků je, aby se toxická látka zachytila včas, aby se nedostala do sousedního jezera a nezůstala v půdě. Již dříve uvedl, že pracovat je podle něj nutné rychle, látka se nesmí dostat dál do geologických struktur, kde se nemá jak rozkládat a setrvat zde může i desítky let.
Podle místostarosty Hustopečí nad Bečvou Zdenka Vahaly (KDU-ČSL) by měli hasiči pokud možno co nejdříve poškozené cisterny naložit a odvézt a začít s vykopáváním kontaminované zeminy. „Ve spolupráci s ČIŽP a krajskou hygienickou stanicí se vytipovalo pět lokalit na odběr vzorků vody ze studní, jde o místa relativně nejblíž havárii. Hygienici vzorky ve středu odebrali, výsledky by měly být známy ve čtvrtek,“ řekl místostarosta. Z jam podle něj čerpají odborníci spodní vodu, která do nich spádově přitéká.
Rybáři budou společně s hasiči na místě instalovat provzdušňovače, které přispějí k uvolňování benzenu. „Navrhoval jsem, že by nebylo marné po celé délce havarovaného úseku instalovat larseny, což jsou železné zábrany, které do sebe zapadají, zatloukly by se do země a tím by se netlačila voda z jezera k trati a k tomu zasaženému úseku, ze kterého benzen uniká. Je to však otázka dlouhého času, výrobců je u nás málo a dodací lhůty jsou dlouhé,“ uvedl šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický.
Bezprecedentní katastrofa
„Práce je potřeba provést bezodkladně. Katastrofa tohoto typu je bezprecedentní. Havárii tohoto typu a takového rozsahu čelíme v České republice poprvé,“ uvedl již dříve odpoledne ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
Nejvíce ohroženo je podle inspekce zhruba sedmnáctihektarové jezero č. 6, ve kterém se již projevují zvýšené obsahy benzenu. Ten je zatím zachytáván při okraji nádrže pomocí sorpčních hadů, které instalovali hasiči. Výtok z nádrže je od začátku havárie monitorován a hodnoty benzenu jsou aktuálně nízké a pod limity znečištění, uvedla mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.
Další kontaminaci podzemních a povrchových vod má zabránit odtěžení kontaminované zeminy a odčerpání kontaminovaných vod. Zahájení sanace zemin v místě havárie je však závislé na konečném odstranění cisteren a železničního svršku. „Všechny zainteresované subjekty se teď musí mobilizovat a udělat opravdu maximum pro zmírnění následků této katastrofy, která je naprosto bezprecedentní,“ prohlásil Bejček.
Od počátku havárie provádějí pracovníci Povodí Moravy také systematický monitoring řeky Bečvy. Podle generálního ředitele Davida Fína jsou výsledky analýz koncentrací benzenu v pěti odběrných profilech na řece Bečvě stále výrazně pod limitní hodnotou pro povrchové vody. ČIŽP oslovila také resort zdravotnictví se žádostí o monitoring pitné vody v okolních studnách. Hygienici by měli provést odběry vzorků a jejich analýzu v nejbližších dnech. ČIŽP také preventivně ministerstvo zdravotnictví informovala o možném ohrožení koupacích vod; vodní nádrž č. 6 však není vedena jako koupací – jde o jezero pro sportovní rybolov.
Ti označují kontaminaci podzemních vod za tragédii. Podle předsedy hustopečských rybářů Pernického těkavá toxická látka ohrožuje nejen jezero č. 6, ale i spodní, odkud teče voda do Bečvy. „Pokud se nepodaří urychleně odtěžit zeminu zasaženou benzenem a hasební vodou, se kterou benzen přišel do styku, tak se můžeme rozloučit s rybařením na tomto jezeru. Pokud se kontaminovaná půda urychleně neodtěží, je to špatně,“ uvedl Pernický.
Přečerpávání cisteren
Hasiči k otevírání cisteren použili speciální zařízení s vodní tryskou. „Technika řezání vodním paprskem rozprašuje vodu a vytváří velmi jemnou mlhu, která má ochlazovat prostor požáru a hasit oheň. Toto studené řezání umožnuje práci v nebezpečném a výbušném prostředí. Systém je ovládaný dálkově,“ popsala redaktorka České televize Barbora Ďulová.
Hasiči budou instalovat další norné stěny do přilehlého rybníka. „Probíhá pravidelná detekce ovzduší i povrchové vody. Stále platí preventivní opatření, aby lidé nevětrali. Výsledky jsou nadále negativní,“ dodala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.
Vlak, který v pátek vykolejil, převážel v sedmnácti cisternách více než tisíc tun toxického benzenu, patnáct z nich po vykolejení vzplálo. Nikdo nebyl zraněn, příčiny požáru se stále vyšetřují. Škoda na životním prostředí byla odhadnuta na sto milionů korun, dalších přibližně 125 milionů korun je škoda na infrastruktuře a vlaku. Chemička DEZA, ze které benzen cisternový vlak vezl k odběratelům, odhadla škodu na několik desítek milionů korun.