Koncentrace benzenu v povrchových vodách u Hustopečí je pod limitem

2 minuty
Události: Odčerpávání havarovaných cisteren s benzenem
Zdroj: ČT24

Až dvoumetrové zářezy hloubí pásovým rypadlem hasiči kolem místa páteční nehody železničních cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. S jejich pomocí budou odborníci posuzovat případnou kontaminaci podzemních vod benzenem. Kvalita těch povrchových zůstává v normě. Hasiči v úterý také přečerpávali čtyři z patnácti cisteren zasažených požárem. Odklízeli i poškozené trakční vedení. České dráhy odhadují obnovení provozu na začátek dubna.

„Zbývá přečerpat čtyři cisterny. Dnes (v úterý) budou pokračovat práce na otevření cisteren a jejich odvětrání, v pondělí se podařilo odvětrat jednu cisternu. Při odvětrání záleží na počasí – pokud teplota klesne pod pět stupňů, benzen mění skupenství a páry padají opět k zemi,“ uvedl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Hasiči Správy železnic v úterý budou také demontovat stožáry trakčního vedení.

Podle mluvčích krajských hasičů Lucie Balážové si v úterý hasiči místo zásahu rozdělili na tři úseky. „První úsek je pod Správou železnic, půjde o nakolejování vozů, které bude možné nakolejit, ty se budou poté postupně odvážet. Na druhém úseku budeme pracovat my, nyní se začne pokládat pěna kolem sloupů trakčního vedení, které byly poškozeny požárem a jsou položeny jak přes železniční trať, tak přes některé vagony. Budeme je postupně odstraňovat,“ uvedla.

12 minut
Velitel zásahu Karel Kolářík k odstraňování následků havárie vlaku s benzenem
Zdroj: ČT24

Na třetím úseku se hasiči podle ní zaměří na ochranu životního prostředí, práce se budou soustředit na přilehlý rybník a potok. Podle navrhovaných opatření hydrogeologa udělají hasiči v tomto místě přerušovaný zářez v prostoru pole mezi tratí a jezerem a to do hloubky spodní hladiny vody. Odborníci tak budou moci zjišťovat přítomnost případných chemikálií a jejich vsakování. Podle mluvčí hasičů zůstávají na místě stále vydaná bezpečnostní opatření. „Do odvolání platí stejný režim a to nevětrat. Zásah stále probíhá, probíhá v nebezpečném prostředí s nebezpečnou látkou,“ doplnila Balážová.

Povrchové vody byly zasaženy jen nepatrně

Dopady na životní prostředí po havárii cisteren s toxickým benzenem řeší Česká inspekce životního prostředí. „Benzen snadno proniká do půdních vrstev a může proto kontaminovat také podzemní vody. V nejbližším okolí havárie proběhne podrobná analýza podzemních vod, kterou by měla zajistit odborně způsobilá osoba. Kontaminované zeminy by měla následně odstranit sanační firma. O způsobu jejich odstranění bude rozhodnuto po analýze odebraných vzorků, plán vzorkování se v současné době připravuje,“ uvedla inspekce na webu.

V povrchových vodách zatím inspektoři nadlimitní koncentraci benzenu nezaznamenali. „Na všech okolních vodních plochách byl zaznamenán nepatrný nárůst koncentrace benzenu, což je pravděpodobně projev spadu kouře, zjištěné koncentrace jsou ale stále hluboko pod hodnotou environmentální kvality pro povrchové vody, tedy pod limitem,“ uvedla mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká. Nebyl podle ní zaznamenán ani úhyn ryb.

Odborníci nadále z místa havárie odebírají vzorky povrchové vody. Tyto vzorky budou odborníci odebírat minimálně po dobu sanačního zásahu. „Podle dosavadních informací není ohrožen ani zdroj pitné vody, který se nachází ve vzdálenosti tři kilometry od místa nehody,“ uvedl na stránkách ČIŽP ředitel oblastního inspektorátu Olomouc David Petr.

ČIŽP požádala také resort zdravotnictví o monitoring pitné vody v okolních studních. „Krajská hygienická stanice by měla ve spolupráci s ČIŽP, Státním zdravotním ústavem a obcí Hustopeče nad Bečvou provést odběry vzorků a jejich analýzu v nejbližších dnech," doplnila inspekce.

Hasiči pokračují také v pravidelném měření koncentrace benzenu v ovzduší. „Výsledky jsou nadále negativní. Přesto platí do odvolání preventivních opatření nevětrat a to pro obce v bezprostředním okolí, tedy zhruba do pěti kilometrů, a to z důvodu zásahu v nebezpečném prostředí,“ řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Kontaminovanou zeminu odstraní sanační firma

V bezprostřední blízkosti tratě a jezera budou hasiči ze Záchranného útvaru Hlučín pásovým rypadlem až do dvou metrů hloubit zářezy pro monitoring případné kontaminace podzemních vod. „Po vyhotovení zářezu bude následovat odběr vzorků podzemní vody a bude rozhodnuto o dalším postupu. Kontaminované zeminy by měla následně odstranit sanační firma. O způsobu jejich odstranění bude rozhodnuto po analýze odebraných vzorků, plán vzorkování se v současné době připravuje,“ dodala mluvčí ČIŽP.

„My hlavně nesmíme připustit, aby se to dostalo dál do geologických struktur, protože rozkladu pomáhá atmosférický kyslík a UV záření. Pokud se to dostane hluboko, jsou ve světě případy, kdy to tam zůstává 30 let, 40 i 60 let a máme problém. Musíme to začít zvládat velmi rychle, v takzvaně aerované zóně, kde je půdní vzduch,“ doplnil chemik Pavel Hradil z olomoucké přírodovědecké fakulty.

Přepravu cestujících zajišťují autobusy

Hasiči mezitím na místě pokračují v přečerpávání poškozených cisteren a v jejich odvětrávání, v plánu mají také odstranit poškozené sloupy trakčního vedení.

České dráhy odhadují obnovení provozu na trati mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí na začátek dubna. Termín se ještě může změnit podle toho, jak rychle se podaří škody odstranit. Nyní přepravu cestujících v tomto úseku České dráhy zajišťují pomocí autobusů. Podle Správy železnic zabere oprava poškozených kolejí a trolejového vedení i následná sanace zamořené půdy v Hustopečích nad Bečvou několik týdnů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 2 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 2 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 3 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 11 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 13 hhodinami
Načítání...