TÉMA

Ekologie

Dillí dusí smog, přesto je ekologie v Indii okrajovým tématem

Hlavní město Indie čelí už druhý měsíc nebývalému smogu. V pondělí míra znečištění překonala letošní rekord. Index kvality ovzduší v třiatřicetimilionové metropoli dosáhl nejvyššího, čtvrtého stupně. Přestože je Indie jedním z největších znečišťovatelů ovzduší na světě, téma ekologie zůstává pro Indy a tamní politiky „okrajovým tématem“, uvedl indolog Martin Hříbek v Horizontu ČT24.
19. 11. 2024|
Doporučujeme

Želvušky mají extrémní schopnost odolat změně klimatu, ukázal český výzkum

Želvušky, které obývají povrchy ledovců napříč Arktidou, jsou skvěle přizpůsobené životu v ledovcových ekosystémech. Jejich jednotlivé populace naznačují, že ztráta každého ledovce může znamenat nevratnou ztrátu místní genetické rozmanitosti. Výzkum českých vědců ale odhalil, že právě tyto želvušky dokážou lokálně přežívat i dlouhá období bez ledu.
13. 11. 2024Aktualizováno16. 11. 2024|

Ázerbájdžán je zaplavený nutriemi. Může za to ruský dobrodruh

V polovině 20. století se ruský zoolog Nikolaj Vereščagin vydal na ambiciózní výpravu přes hornatou krajinu Ázerbájdžánu, sousední Arménie a Gruzie. Jeho cílem bylo posbírat všechny dostupné záznamy o zvířatech, která z této oblasti zmizela, ale ve skutečnosti tamní ekosystémy i masivně změnil.
13. 11. 2024|

Nemůžeme se vracet tisíce let zpět, říká k ochraně přírody Maříková

Ochrana přírody je důležitá, ale musí se provádět tak, abychom se nevrátili do jeskyně, prohlásila v Interview ČT24 členka sněmovního výboru pro životní prostředí Karla Maříková (SPD). Podotkla, že Evropa znečišťuje životní prostředí v porovnání s jinými kontinenty jen málo a náklady na boj s klimatickou změnou by podle ní měli platit ti největší znečišťovatelé, jako je třeba Asie.
13. 11. 2024|

Kolem Evropy bývala hradba ústřic

Ústřice kdysi tvořily rozsáhlé útesy podél většiny evropského pobřeží. Ale před více než sto lety tyto složité ekosystémy zanikly, ukazuje nový výzkum.
29. 10. 2024|

V Česku se nedaří recyklace odpadu, chybí linky

Samosprávy se připravují na změny kolem zacházení s komunálním odpadem. Ten od roku 2025 nebude stačit vytřídit, ale 55 procent se ho má dle cílů v EU recyklovat a opět využít. Česko se tomu ale podle dosavadních dat neblíží, i když se obce v separaci zlepšují. Chybí nové třídicí linky a množství odpadu dál míří na skládky. Ministerstvo životního prostředí chystá nový typ podpory pro ty, kdo materiál zpracují.
27. 10. 2024|

Hvězdné války jsou také bojem o životní prostředí

Úderná pěchota stormtrooperů má likvidovat protivníky Impéria, ale neničí také životní prostředí? Odpověď by mělo přinést vědecké zkoumání, které začalo nedávno na pláži v britském hrabství Lancashire, kde se natáčela bojová scéna ze seriálu ze světa Star Wars. Obavy z dopadů filmování na životní prostředí se netýkají ovšem jen Hvězdných válek, zábavní průmysl totiž ročně vyprodukuje po celém světě miliony tun oxidu uhličitého.
25. 10. 2024|

V chráněných oblastech příroda trpí víc než jinde

Pokles biologické rozmanitosti je rychlejší v chráněných oblastech než mimo ně. Vyplývá to z výzkumu vědců z Přírodopisného muzea v Londýně (NHM), který je podle nich varovným signálem pro vedoucí představitele světové ekologické scény, kteří se sešli na konferenci OSN o biodiverzitě COP 16 v kolumbijském Cali.
25. 10. 2024|

Válka kontaminuje půdu i vodu, varují experti

S boji je spojeno velké chemické znečištění. Zapomíná se na to, že válka je špinavá a jedovatá, řekl na semináři Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR s názvem Environmentální dopady války na Ukrajině Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mezi hlavní chemická rizika války patří bojové aktivity, provoz a oprava techniky a poškozování infrastruktury.
23. 10. 2024|

Antarktida se mění. Zeleně skokově přibylo, ukazují satelitní data

Podle nového výzkumu se vegetační pokryv na Antarktickém poloostrově za poslední čtyři desetiletí zvýšil více než desetkrát. Tyto změny nahrávají tomu, aby se světadíl v dalších letech ještě víc změnil.
14. 10. 2024|

Green Deal není zelené šílenství, ale musíme na něj vydělat, míní Špicar

Evropská unie jako celek musí posílit kapitálové trhy, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Chybu vidí dále v tom, že EU nevyužívá vnitřní trh, který představuje obrovský potenciál. Zmínil také, že pokud se chce Evropa zaměřovat v rámci Green Dealu na environmentální stránku, musí si na ni nejprve vydělat.
11. 10. 2024|

Jako zvoneček, který zve k hostině. Rypouši se naučili využívat podmořské sonary

Podle nové studie využívají rypouši severní v hlubinách Tichého oceánu sonarovou observatoř Ocean Networks Canada jako signál, pomocí kterého se snadno dostanou k hostině.
10. 9. 2024|

Hyeny proti levhartům. V souboji predátorů vítězí nečekaně ten slabší

Je silnější levhart, nebo hyena? Vědci z Kodaňské univerzity to podrobně zkoumali v rozsáhlé východoafrické přírodní oblasti obklopené venkovskými sídly. A zjistili něco překvapivého – přítomnost lidí má na vztahy mezi těmito druhy velkých predátorů zásadní vliv, přičemž hyenám dává nad jinak silnějšími levharty zásadní výhodu.
9. 9. 2024|

Kapela Massive Attack se obrátila na vědu kvůli snížení své uhlíkové stopy

Bristolská kapela Massive Attack se nebojí odvážných hudebních projektů, ale ani nepříjemných politických témat. A už roky také upozorňuje na hrozbu klimatických změn. Její poslední koncert byl první, který se řídil přesně stanovenými pravidly, jež měla masivně snížit jeho uhlíkovou stopu.
7. 9. 2024|

Olomoucká nemocnice vyrábí z použitých stříkaček palivo pro přerovskou teplárnu

Olomoucká fakultní nemocnice dokáže bezpečně a efektivně zlikvidovat infekční odpad. Začala používat zařízení, díky kterému se odpad zbaví nebezpečných látek, a to přímo v nemocničním areálu. Takto očištěný materiál poté poslouží jako palivo v přerovské teplárně. Sterilizační linka v olomoucké nemocnici dokáže takto zpracovat až 900 tun odpadu ročně.
6. 9. 2024|

Japonci vymýtili promyky, které měly likvidovat hady, ale místo toho lovily ohrožené druhy

Na ostrově Amami Óšima v jihozápadní části Japonska se podařilo vymýtit agresivně se šířící šelmy promyky. Povedlo se to po desítkách let snažení. Promyky přitom původně vysadili ochránci přírody, aby pomocí jejich loveckých schopností snížili množství hadů. Ty ale promyky ignorovaly, lovily původní zvířata včetně „živoucích fosilií“ a poškozovaly ekosystém této lokality zapsané na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
5. 9. 2024|

Sedlecký kaolin podle inspektorů vypouštěl znečištěnou vodu nad limity

Společnost Sedlecký kaolin čelí možné pokutě za překročení povolených limitů. Podle inspektorů vypouštěla ze svých dolů na Sokolovsku a Karlovarsku vodu s vysokým obsahem železa. Na znečištění potoků a lesů kaly upozornily Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) občanské spolky. Firma už uvedla, že na nápravném opatření pracuje.
3. 9. 2024|

Se srpnem končí i kotlíkové dotace, využilo je přes 130 tisíc rodin

Kotlíkové dotace v sobotu končí. Stát tak skoro deset let podporoval domácnosti, aby vyměnily stará topeniště za modernější a pomohly vyčistit ovzduší. Nabídku za tu dobu využilo přes 130 tisíc rodin. Celkem si rozdělí více než 15 miliard korun. Akce podle ministerstva životního prostředí měřitelně zlepšila poměry v obcích.
31. 8. 2024|

Austrálie postaví obří solární farmu. Energii dodá i Singapuru

Austrálie ve středu schválila plán na výstavbu obří solární farmy. Stát bude na severu země a vláda tvrdí, že to bude největší solární zóna na světě. Australská ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková řekla, že farma by měla vyrábět dostatek energie pro napájení tří milionů domácností. Její součástí budou panely, baterie a časem i kabel spojující Austrálii se Singapurem, informují tiskové agentury.
21. 8. 2024|

Na odstavení starého kotle zbývají dva týdny

Už jen čtrnáct dní zbývá domácnostem na odstavení starých neekologických kotlů první a druhé třídy. Pro změnu vytápění se prokazatelně rozhodlo s pomocí dotací přes 180 tisíc domácností, ale ne všechny ještě povinnost splnily – a dle oslovených revizních techniků to ani všechny do 1. září nemohou stihnout.
19. 8. 2024|

Pařížané si olympiádu pochvalují ve velkém

O pařížské olympiádě už se mluví jako o nejekologičtější v historii. Obešla se bez vážnějších incidentů s výjimkou sabotáží tratí TGV a přerušení mobilního spojení. Pořadatelé si nelámou hlavu ani s využitím sportovišť pro další účely. Kvůli olympiádě bylo postaveno pouze jedno.
12. 8. 2024|

Světelný smog mění listí stromů. Vědci varují před vážnými dopady na hmyz

Čím více umělého světla mají v noci stromy, tím houževnatější jsou jejich listy. Mohou se stát tak odolnými, že se jimi neprokouše hmyz. A to může mít závažné ekologické důsledky, upozorňují vědci.
5. 8. 2024|

Galapágy a jejich unikátní živočichy ohrožuje oteplování oceánů

Ekosystémy Galapág jsou kvůli poloze tohoto souostroví značně zranitelné rychlými změnami klimatu. Vědci pozorují, co oteplování s tímto prostředím dělá.
30. 7. 2024|

Povodňový park v Židlochovicích má zadržet vodu, poslouží i k rekreaci

V Židlochovicích na Brněnsku vznikl povodňový park. Zadržuje vodu v krajině, při povodních pomůže lepšímu odtoku a slouží také k rekreaci. Je součástí klimatického akčního plánu Jihomoravského kraje, který má bojovat se suchem v regionu. Podle vedoucí Ústavu aplikované a krajinné ekologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Milady Šťastné jde o unikátní projekt, který zatím v Česku nemá obdoby. Vyšel na 62 milionů korun, většinu pokryla dotace.
23. 7. 2024|