Onkologický ústav v Brně chce postavit nová centra za miliardu. Zaměří se na prevenci a inovace

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně plánuje stavbu centra onkologické prevence a centra pro inovativní a podpůrnou péči za jednu miliardu korun. Sloužit mají ke zlepšení péče a k prevenci vzniku a návratu nádorů a k prevenci nežádoucích účinků léčby, uvedl ředitel ústavu Marek Svoboda. Práce na obou centrech by měly být hotové v roce 2026. Stavbu zaplatí peníze z Národního plánu obnovy ČR. Ústav ročně eviduje 246 tisíc ošetření.

Robot pro operace nádorů v Masarykově onkologickém ústavu
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Centrum onkologické prevence vznikne v areálu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici, který ústav získal od Jihomoravského kraje. Cílem je zvýšit kapacity ústavu a rozvíjet programy onkologické prevence, díky které se předejde onkologickým nemocem nebo je lékaři včas zachytí.

Součástí centra mají být čtyři pracoviště, a to oddělení preventivních prohlídek, oddělení preventivního vyšetřování, oddělení preventivního poradenství a centrum genetické prevence. Ústav aktuálně dělá ročně kolem padesáti tisíc preventivních vyšetření, díky centru by se podle Svobody měla kapacita zvýšit asi o třicet procent.

Onkologové ročně řeší desítky tisíc případů rakoviny

Centrum pro inovativní a podpůrnou péči vznikne dostavbou Švejdova pavilonu a má být hotové už v roce 2025. „Získáme nejen potřebné prostory pro rozvoj inovativní a podpůrné péče, ale i nový vstup do areálu od kruhového objezdu z Vaňkova náměstí,“ uvedl Svoboda.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě MOÚ v Brně řekl, že v Česku se každý rok objeví 80 tisíc lidí s rakovinou a zemře 27 tisíc nemocných. „Předpoklady jsou, že v roce 2025 bude rakovina největší příčinou úmrtí našich lidí. My musíme poskytnout občanům nejlepší péči a technologie,“ uvedl.