Onkologický ústav v Brně otestuje léčbu rakoviny na míru. Experti prověří i poškození genů

3 minuty
Tým odborníků učí léčbu pomocí vyšetření genů
Zdroj: ČT24

Lepší možnosti léčby vzácných nádorových onemocnění nabídne Masarykův onkologický ústav v Brně. Odborníci sestavili nový tým, který bude zkoumat nádory u pacientů individuálně. Pomohou tak připravit pacientovi léčbu na míru, která by měla být šetrnější než běžná chemoterapie.

Dosud se u nás takto široké vyšetření nádoru neprovádělo. Spolupracovat budou klinický onkolog, klinický genetik, molekulární biolog, radiolog, farmakolog a další experti z ústavu.

Různým pacientům s různými nádory věnují individuální péči. V laboratoři vyšetří stovky genů z odebraného vzorku nádoru, přístup takzvané precizní onkologie pomůže lékařům lépe zvolit vhodnou terapii. A to zejména těm, kterým běžná léčba nefunguje, nebo se potýkají s vzácným onemocněním.

„Naši odborníci pomocí nových metod, které máme k dispozici, uvidí, jaké geny jsou poškozené, a vědí, jaké léky máme k dispozici na které genetické změny. Jsou schopni spojit to dohromady. Je jim v podstatě jedno, jestli před nimi stojí pacient s nádorem plic, prsu nebo zažívacího traktu, oni rozumí mechanismům,“ popsal ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.

Účinnost přístupu prověří studie

Na začátku roku zahájí tým klinickou studii za účasti tří stovek pacientů a pacientek. Ta má ověřit účinnost u jednotlivých případů a potrvá tři roky. „Jsou to pacienti, kteří už mají za sebou nějakou standardní léčbu, nemají už možnosti další terapie. A díky tomuto vyšetření jim chceme nabídnout další možnosti léčby,“ vysvětlil lékař z kliniky komplexní onkologické péče Peter Grell.

Díky vzniku specializovaného týmu se Masarykův onkologický ústav zařadil mezi elitní světová onkologická pracoviště. V takzvaném šití léčby na míru – se zaměřením na dospělé pacienty s rakovinovým onemocněním – se zároveň stává lídrem v Česku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 1 hhodinou

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
včera v 19:34

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
včera v 17:43

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
včera v 16:24

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
10. 4. 2025
Načítání...