TÉMA

Léčba

Počet lidí ošetřených kvůli horku roste, za pár let se zdvojnásobil, ukazují data

Vlny veder jsou stále delší a intenzivnější. Protože lidský organismus je na takové extrémy citlivý, projevuje se to už i na lékařských statistikách. Dokazují to i data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za poslední roky.
3. 7. 2025|

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
3. 7. 2025|

Inovativní léčbu těžkých nádorů mozku by mohla začít platit pojišťovna

Nejzhoubnější nádor na mozku – glioblastom – zatím současná medicína neumí vyléčit. V některých případech ale lékaři využívají inovativní metodu TTF Optune, která dokáže život prodloužit. Pacienti si zatím drahou léčbu hradí sami nebo s pomocí dárců. To by se ale mohlo změnit, VZP začala tento týden o úhradách jednat.
16. 6. 2025|

Lidi s depresí by mohla již brzy vytáhnout „ze dna“ i psychedelika

V Česku aktuálně chybí některá antidepresiva včetně přípravku Anafranil. Ten pomáhá i pacientům se záchvaty paniky, fóbiemi či obsedantně-kompulzivní poruchou. Lidí s duševními obtížemi přibývá, brzy se jim ale mohou otevřít nové možnosti. Poslanci totiž schválili léčbu pomocí psilocybinu – halucinogenní látky, která se vyskytuje v lysohlávkách. Substance některým pacientům pomáhá v tuzemsku už nyní v rámci různých studií.
9. 6. 2025|

Cestovní pojištění může pomoci v případě nemoci i při ztrátě zavazadel

Začíná sezona letních dovolených. Češi v loňském roce podle dat statistického úřadu uskutečnili 7,5 milionu cest do zahraničí. Řadu z nich právě během léta. Cesta do cizí země ale kromě zařizování dopravy či ubytování obnáší i další věci, na které je třeba myslet. Jednou z nich je cestovní pojištění, jež kryje rizika spojená s náhlým onemocněním, úrazem či ztrátou zavazadel. Proč je důležité takové pojištění uzavřít a co všechno lze pojistit?
9. 6. 2025|

V USA prudce přibylo seniorů, kteří kouří marihuanu

Ve Spojených státech výrazně přibylo uživatelů marihuany z řad seniorů, a to natolik, že někteří geriatři dokonce začali v této souvislosti varovat před zdravotními riziky. Napsal o tom zpravodajský server Axios.
4. 6. 2025|

Brněnští lékaři hledají metodu, jak vystopovat pachatele rakoviny v mozku

Vědci hledají spolehlivější způsob, jak odhalit nádorové onemocnění lymfom bez skalpelu, tedy bez přímého zásahu do mozku. Pomoci má takzvaná tekutá biopsie k nalezení genetických otisků nádorových buněk v mozkomíšním moku.
3. 6. 2025|

Byli mezi prvními na světě. Teď lékaři z Hradce Králové léčbu stentgraftem rozvíjejí

Lékaři z Hradce Králové v Česku už 30 let rozvíjejí léčbu stentgraftem. Roztažitelná výztuž cév za tu dobu pomohla mnoha pacientům v tamní fakultní nemocnici, ale i jinde. Život zachránila třeba policistovi, kterého zranil pachatel na útěku. Doktoři mu do natržené aorty vložili zpevňující trubici. „Je to kovová konstrukce pokrytá cévní protézou, ona se dostává do místa toho natržení cévy, a stabilizuje cévní stěnu, zastavuje krvácení a ta cévní protéza se stává součástí vašeho těla,“ vysvětlil lékař Jan Raupach z Radiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
1. 6. 2025|

„Doktoři zírali, že jsem se z toho vždy vyhrabala,“ popisuje Zora Šťastná boj s rakovinou

Lékaři dávali Zoře Šťastné půl roku života. Navzdory tomu je v paliativní péči už tři roky. Prokázala se u ní mutace genu, který způsobuje opakovaně různé nádory. Poprvé onemocněla na střední škole. „Po dvaceti letech, kdy jsem byla v podstatě zdravá, se mi nádor v podvěsku znova vrátil. I doktoři zírali, že jsem se z toho vždycky vyhrabala,“ říká. O svém životě i chystaném cyklistickém závodu Osm dní pro paliativu, jehož se štafetově zúčastní se svými dcerami, mluvila v pořadu Události, komentáře ve čtvrtek, na který připadá Evropský den paliativní péče. Rozhovoru se zúčastnila i autorka reportáže Lea Surovcová.
30. 5. 2025|

Vyšetření na dálku se rozmáhá, asistuje i AI

On-line objednávání, konzultace, ale i vyšetření – nové technologie a taky telemedicína jsou v Česku na vzestupu. Třeba v Moravskoslezském kraji fungují na pěti místech takzvané telemedpointy. Zájemci se tam mohou nechat vyšetřit, aniž by navštívili lékaře. Naměřené hodnoty s ním pak konzultují pomocí videohovoru.
26. 5. 2025|

Po smrti Niny pomáhají její rodiče hledat lék na rakovinu mozku

Šestileté Nině lékaři po Vánocích 2023 diagnostikovali zhoubný gliom. Holčička navzdory experimentální léčbě v Paříži po pár měsících zemřela. Manželé Chovancovi ale své úsilí nevzdali, zjistili Reportéři ČT. S podporou přátel založili nadační fond a pomáhají rodinám se stejnou nemocí. Podílejí se i na českém projektu, jehož cílem je vyrobit lék na agresivní nádorová onemocnění mozku. Iniciativou Chovancových se zabývala redaktorka Kateřina Poláková.
20. 5. 2025|

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
17. 5. 2025|

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
17. 5. 2025|

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
9. 5. 2025|

Pacientům s těžkým astmatem pomáhá biologická léčba

Je světový den astmatu. V Česku jím trpí až milion lidí. Přibývá i těžkých pacientů, pro něž je vhodná biologická terapie. Zatím ji podstupuje čtrnáct set z nich. Podle specializovaného národního centra by ji ve skutečnosti potřeboval až desetinásobek.
6. 5. 2025|

Strach z injekcí může ohrožovat zdraví. Vědci radí různé triky

Překonat obavy z injekce je pro významnou část populace tak těžké, že se raději pokouší vyhnout očkování i odběrům krve. To může mít negativní dopad na jejich zdraví, proto je dobré znát techniky, které pomohou tyto situace zvládat.
3. 5. 2025|

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
27. 4. 2025|

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025|

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
14. 4. 2025|

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
8. 4. 2025|

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
29. 3. 2025|

Rakovina zneužívá mitochondrie, popsali čeští vědci. Otevírá to ale dveře léčbě

Jeden z procesů v lidském těle, který je zásadní pro běžné fungování organismu, umí rakovina využít, aby se snadněji šířila. Popsal to nový český výzkum. Zjištění podle vědců však může přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.
26. 3. 2025|

Viktorie má pouze devět obratlů. Trpí vzácnou vývojovou vadou

Čím dál víc praktických lékařů má v péči pacienta s neobvyklou nemocí. V problematice se i líp orientují. Ukázal to průzkum asociace pro vzácná onemocnění. Zároveň ale upozorňuje na potíže s včasným určením správné diagnózy. Se vzácnou vývojovou vadou se potýká také sedmnáctiměsíční Viktorie – má pouze devět obratlů.
24. 3. 2025|

Jako supermigréna. Cluster headache je krutá bolest, o které se téměř nemluví

Hlava občas bolí každého. Někdy z přepracovanosti, jindy z přemíry alkoholu – ale u nečekaně velkého množství lidí se jedná o zdravotní problém. Lékaři rozlišují asi dvě stovky bolestí hlavy; tou nejznámější je migréna, není ale tou nejhorší. Nejbolestivější je cluster headache, česky též klastrová bolest hlavy, která se připomíná každý rok 21. března. Jarní rovnodennost má u této diagnózy symbolizovat naději přicházející s kratší délkou noci.
21. 3. 2025|
Načítání...