TÉMA

Rakovina

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025|

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025|

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025|

Rakovina zneužívá mitochondrie, popsali čeští vědci. Otevírá to ale dveře léčbě

Jeden z procesů v lidském těle, který je zásadní pro běžné fungování organismu, umí rakovina využít, aby se snadněji šířila. Popsal to nový český výzkum. Zjištění podle vědců však může přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.
26. 3. 2025|

Lékaři v Brně provedli kompletní rekonstrukci nosu po rakovině

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně dokončili kompletní rekonstrukci nosu po odstranění rozsáhlého nádoru. Pacient Marián Vanek měl rakovinu nosohrtanu. Na vytvoření nového nosu využili tkáň z jiných částí těla, a to předloktí, žebra nebo čela. Ačkoliv částečných operací po rakovině nebo úrazech už brněnští chirurgové touto metodou provedli čtyřicet, šlo o teprve pátý takto komplikovaný případ v Česku.
21. 3. 2025|

Zdravotní sestru operace připoutala na vozík, k profesi se ale vrátila

Nádor na míše v oblasti krku a následná operace, která nedopadla úplně dobře. Zdravotní sestra Soňa Mikešová se už jinak než na vozíku pohybovat nebude. Místo chmurných myšlenek se ale rozhodla znovu pracovat, a dokonce se vrátila ke své původní profesi.
3. 3. 2025|

Influenceři vyvolávají strach, aby prodali kontroverzní lékařské testy, tvrdí výzkum

Takzvaní influenceři se stali v posledních letech fenoménem sociálních sítí. Propagují celou řadu přípravků, a protože jsou pro svou cílovou skupinu velmi důvěryhodní, marketingově to velmi dobře funguje. Vědci v nové studii ale varují, že když influenceři propagují prostředky související se zdravím, bývají jejich doporučení spíše nebezpečná než užitečná.
27. 2. 2025|

Největší AI v biologii umí napsat DNA na objednávku

Na konci února zveřejnili vědci zatím největší model umělé inteligence (AI) zaměřený na biologii. Podle odborného časopisu Nature je model Evo 2 vyvinutý na Stanfordově univerzitě přelomový: dokáže totiž od základu napsat celé genetické kódy chromozomů i menších genomů. A to není zdaleka všechno: objasnit by mohl například příčiny výskytu rakoviny.
25. 2. 2025|

V Hongkongu vytvořili lék na jeden druh leukemie. Míra přežití je 97 procent

Vývoj léků proti rakovině trvá mnohdy desítky let, takže se může zdát, že se v tomto oboru nic neděje. Ale když pak výsledky přijdou, mohou pomoci zachraňovat tisíce lidských životů. To slibuje i nový lék proti rakovině krve, se kterým přišli hongkongští vědci.
17. 2. 2025|

Před 90 lety představil vědec první antibiotikum. Testoval ho na vlastní dceři

Penicilin je sice nejznámějším antibiotikem, ale přestože byl prvním objeveným lékem tohoto typu, nestal se prvním, který se začal využívat. Předstihl ho preparát, který je dnes už v podstatě zapomenutý – Prontosil.
15. 2. 2025|

I v řádu týdnů rostou nádory u lidí v produktivním věku

Nádory u lidí v produktivním věku většinou rostou velmi rychle – třeba v řádu týdnů. Za poslední dvě desetiletí se u žen do pětačtyřiceti let našlo dvakrát víc nádorů prsu. U mužů v podobném věku zase přibylo rakoviny prostaty. O to je důležitější ji včas odhalit.
9. 2. 2025|

Zkušenost s rakovinou má každý třináctý Čech, do deseti let jich bude přes milion

Se zkušeností s rakovinou žije zhruba každý třináctý Čech, v roce 2023 jich bylo téměř 800 tisíc. V příštích deseti letech se kvůli stárnutí populace jejich počty ještě o čtvrtinu zvýší. Na úterní tiskové konferenci k Světovému dni proti rakovině to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nejlepším způsobem, jak rozptýlit obavy z rakoviny, je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) včasná diagnóza onemocnění.
4. 2. 2025Aktualizováno4. 2. 2025|

Masarykův onkologický ústav stojí nad Brnem už devadesát let

Před devadesáti lety v Brně vznikl Dům útěchy, z něhož se později stal Masarykův onkologický ústav (MOÚ). Pracoviště na Žlutém kopci je dodnes jediné specializované onkologické centrum s nadregionální působností v České republice. Ročně tam v současné době provedou víc než pět tisíc operací a ambulantně centrum obslouží kolem půl milionu pacientů.
13. 1. 2025|

Alkohol v USA by mohl nést varování podobně jako tabák

Etikety na lahvích s alkoholem ve Spojených státech by měly nést varování před rizikem rakoviny podobně jako u tabákových výrobků. Návrh přišel od šéfa amerického úřadu pro veřejné zdraví Viveka Murthyho. Změnit by se mohla také zdravotnická doporučení ohledně konzumace alkoholických nápojů. V reakci na zprávu koncem týdne poklesly akcie amerických i evropských výrobců alkoholu.
4. 1. 2025|

Měla mít trvalou stomii kvůli rakovině, pomohla jí inovativní léčba

Přes sedm tisíc nových pacientů si ročně vyslechne diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku, která patří mezi ty nejčastější. Od roku 2008 klesla úmrtnost v Česku o třetinu i díky novým lékům. Pacientka Hana například měla mít trvalou stomii, pomohla jí však inovativní léčba. Odborníci apelují, aby lidé nezanedbávali prevenci.
11. 12. 2024|

Pacientům liberecké nemocnice napomůže mobilní aplikace

Krajská nemocnice Liberec (KNL) spustila mobilní aplikaci mZdraví, díky níž se mohou její pacienti dostat k některým svým zdravotnickým záznamům. Zatím je jedinou nemocnicí v zemi, která tuto aplikaci má. Na jejím vývoji se KNL podílela a její funkčnost chce nadále rozšiřovat.
10. 12. 2024Aktualizováno10. 12. 2024|
Doporučujeme

Past pokroku: Smrtící mrak chemikálií zabil v Indii desítky tisíc lidí. A ubližuje dodnes

Tři týdny před Vánocemi roku 1984 se indickým městem Bhópál začala šířit neviditelná smrt. A zůstala v něm dodnes – chemikálie, které se tehdy uvolnily, ještě do roku 2010 zabíjely každý den jednoho člověka. Děti přicházejí na svět nevyléčitelně nemocné. A to vše kvůli šetření nákladů na údržbu. Připomeňte si v den výročí text, který jsme vydávali v rámci série Past pokroku.
15. 11. 2023Aktualizováno3. 12. 2024|

Onkologičtí pacienti často nevědí, jak najít lékaře. Pomoci má průzkum

Onkologičtí pacienti často na počátku léčby tápou. Nevědí, co přesně mají dělat a jaké lékaře vyhledat, což jim komplikuje cestu k uzdravení. Ke zlepšení chce přispět průzkum pacientské organizace Hlas onkologických pacientů.
1. 12. 2024|

Lékaři ženě dávali půl roku života, teď plánuje projet Česko na kole

Lidem s nevyléčitelnou nemocí medicína zatím nedokáže účinně pomoci. Pacienti jsou odkázáni na paliativní péči, která jim pomáhá žít plnohodnotný život navzdory nejasné budoucnosti. Zora Šťastná je jednou z těch, kteří ukazují, že i s těžkou diagnózou je možné být aktivní. Před třemi lety jí lékaři dávali půl roku života, přesto teď spolu s cyklistou Martinem Součkem plánuje projet na kole napříč Českem.
14. 11. 2024|

Virtuální procházka lesem pomáhá onkologickým pacientům

Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně testovali na pacientech takzvanou lesní terapii, která prokazatelně snižuje stres a úzkost. Výsledky ukázaly, že už krátké sledování lesního prostředí může u pacientů zmírnit napětí a aktivovat protinádorové procesy v těle. Pozitivní efekt „procházky lesem“ chtějí lékaři dále rozvíjet. Plánují zavedení virtuálních brýlí i vytvoření virtuální čekárny.
10. 11. 2024|

Válek apeloval na screening rakoviny prostaty, nádor odhalili i u něj

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) apeloval na muže, aby se nechali vyšetřit kvůli riziku rakoviny prostaty v rámci preventivního screeningu. Nádor v časném stadiu, které je dobře léčitelné, odhalilo vyšetření krve i u něj, sdělil na tiskové konferenci.
8. 11. 2024|

Žena na slavném Michelangelově obraze mohla mít rakovinu prsu

Vědci pomocí forenzních metod analyzovali slavný obraz Potopa. Je na něm totiž postava ženy, které diagnostikovali smrtelnou chorobu. Otevírá to podle nich rovnou několik dalších rovin výkladu tohoto výjimečného výtvarného díla.
6. 11. 2024|

Sedmiletá Tina má agresivní nádor mozku. Zahájila experimentální léčbu v Paříži

Boj s extrémně agresivním nádorem mozku svádí sedmiletá Tina z jižní Moravy. Nově nastoupila experimentální léčbu ve Francii, kterou jí umožnila podpora Nadačního fondu Nina. Ten založili rodiče, kterým stejná nemoc vzala dceru.
2. 11. 2024|

Zjišťujeme, co „zázrak“ způsobilo, říká doktor léčící děti s rakovinou mozku

Sedmiletá Tina už rok bojuje s téměř neléčitelným případem agresivního mozkového nádoru – difuzním gliomem mozkového kmene. Teď dostala šanci na experimentální léčbu v týmu francouzského lékaře Jacquese Grilla. Tento expert patří mezi nejlepší světové odborníky, kteří testují ty nejmodernější léky a metody. V rozhovoru pro Českou televizi mluvil i o tom, kde bere naději v boji se smrtící nemocí.
2. 11. 2024|
Načítání...