Vystrčil zřejmě navrhne, aby Česko žádalo o výměnu velvyslance Číny

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zřejmě příští týden na schůzce nejvyšších ústavních činitelů navrhne, aby Česko požádalo Čínu o výměnu jejího velvyslance. Důvodem je dopis čínské ambasády ke zvažované cestě bývalého šéfa horní komory Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Premiér Andrej Babiš (ANO) by výměnu velvyslance podpořil.

Ilustrační snímek
Zdroj: REUTERS Autor: Tyrone Siu

„Považuji za vysoce pravděpodobné, že předseda Senátu navrhne, aby Česko požádalo o výměnu velvyslance… Musí být jasné, že Česká republika je suverénní a sebevědomá země a bude tak vystupovat i vůči velmocím,“ uvedl Stanjura (ODS).

Nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident, premiér a předsedové sněmovny a Senátu se mají sejít ve středu.

Jaroslav Kubera (ODS) nedávno nečekaně zemřel a cestu na Tchaj-wan zvažoval ještě ve funkci šéfa Senátu. Čínská ambasáda předala v lednu Hradu podle Aktuálně.cz dopis, kde hrozila trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se návštěva uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu dopis podpořila přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Podle šéfa poslanců opozičních Pirátů Jakuba Michálka to není první případ a kroky Číny vůči Česku jsou dlouhodobě nepřijatelné. Formulace v dopise označil za skandální.

Andrej Babiš (ANO) řekl, že by výměnu čínského velvyslance v Česku podpořil, protože s ním má velice špatnou zkušenost. Narážel zřejmě na jejich předloňskou schůzku kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, po níž velvyslanec tvrdil, že česká vláda slíbila úsilí o nápravu chyb. Babiš to popřel a ambasadora obvinil ze lži.

Předchozí čínská velvyslankyně podle Babiše fungovala dobře. „Tento pán je celkem svůj a to, co napsal, není přijatelné absolutně, to musíme odmítnout,“ řekl premiér.

Vondráčka se formulace z dopisu dotkly

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v OVM uvedl, že list je interní. Zmínil ale, že formulace se ho dotkly. „Je výměna (velvyslance) to nejlepší, nebo můžeme vymyslet něco jiného? Není to jediná možnost,“ řekl Vondráček.

Poznamenal, že dopis byl interní materiál a na veřejnost unikl. Podle Stanjury není nevhodné to, že list unikl, ale nevhodný je obsah.

O situaci jednal ve středu i sněmovní zahraniční výbor. Reakci české strany na dopis čínského velvyslanectví považuje za nedostatečnou. Od Kanceláře prezidenta republiky požaduje celé znění dopisu, od ministerstva zahraničí pak záznam z jednání náměstka Martina Tlapy s čínským velvyslancem v Česku.

Vystrčil po svém nástupu do funkce šéfa Senátu případnou cestu na Tchaj-wan nevyloučil. Bývalému předsedovi ji ostatní nejvyšší ústavní činitelé nedoporučili.

Video Otázky Václava Moravce
video

Stanjura v OVM zmiňuje možnost výměny čínského velvyslance 1. část

Stanjura v OVM zmiňuje možnost výměny čínského velvyslance 1. část

Stanjura v OVM zmiňuje možnost výměny čínského velvyslance 2. část

Stáhněte si Otázky Václava Moravce z 8. 3. 2020 jako MP3 90.85 MB