Zahraniční lídři gratulují Danovi k vítězství v rumunských volbách

Nahrávám video

Vítězi nedělní prezidentské volby v Rumunsku a proevropskému kandidátovi Nicušorovi Danovi začaly přicházet během noci na pondělí gratulace ze zahraničí. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové si Rumuni zvolili cestu k prosperující zemi v silné Evropě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří, že Rumunsko bude nadále spolehlivým partnerem Ukrajiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Rumuni si vybrali demokracii a právní stát, napsaly agentury.

Dan ve druhém kole prezidentské volby získal 53,6 procenta hlasů, jeho soupeř George Simion 46,4 procenta. Simion nakonec v noci na pondělí přiznal porážku, ačkoliv dříve tvrdil, že ve volbách zvítězil.

„Teď už je jasné, že si Rumunsko ve volbách, které byly označovány za ty nejzásadnější za posledních 35 let, zvolilo proevropskou cestu,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Maxová. Dodala, že to ukazuje i dění z centra Bukurešti z uplynulé noci. „Velmi euforicky tu slavily tisíce a tisíce hlavně mladých lidí s unijními vlajkami v rukou. Když jsem se s nimi bavila, tak mi říkali, že jsou rádi, že vyhrál Dan, protože se bude držet linie, kterou si Bukurešť zvolila v roce 2007, když vstoupila do Evropské unie,“ dodala.

Porážkou krajně pravicového kandidáta Simiona si podle francouzského prezidenta Macrona Rumuni zvolili „demokracii, právní stát a Evropskou unii“. Podle něj prezidentské volby v Rumunsku čelily „mnoha snahám o manipulaci“.

Nahrávám video

Své gratulace zaslala i předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. Rumunští voliči si podle ní „vybrali slib otevřeného, prosperujícího Rumunska v silné Evropě“. Dodala, že se těší na spolupráci. „Ať žije svobodné Rumunsko,“ napsal také na síti X polský premiér Donald Tusk.

Gratulovala také italská premiérka Georgia Meloniová. „Jménem italské vlády vyjadřuji svou úctu Nicušoru Danovi za jeho zvolení prezidentem. Jsem přesvědčena, že dokážeme vybudovat konstruktivní partnerství s cílem posílit bilaterální spolupráci mezi našimi národy a se společným cílem prosazovat mír, stabilitu a prosperitu pro naše národy a pro Evropu,“ napsala na síti X.

Svou gratulaci přidal i český premiér Petr Fiala (ODS), který dodal, že „Českou republiku a Rumunsko spojuje pevné partnerství v EU a NATO – těším se na další spolupráci mezi našimi zeměmi,“ napsal.

Vítězství proevropského kandidáta přivítal i ukrajinský prezident Zelenskyj. „Pro Ukrajinu jako souseda a přítele je důležité mít v Rumunsku spolehlivého partnera. A věříme, že to tak bude,“ uvedl Zelenskyj.

Pětapadesátiletý Dan v prvním povolebním projevu řekl, že rumunská společnost prokázala působivou sílu. je také zastáncem Severoatlantické aliance. Podle Reuters prohlásil, že podpora Ukrajině, která se přes tři roky brání ruské vojenské agresi, je nezbytná pro bezpečnost samotného Rumunska vůči narůstající ruské hrozbě. Naopak Simion je proti poskytování vojenské pomoci sousední Ukrajině a je kritický vůči Evropské unii.

Odborníci: Dobrá zpráva pro Rumunsko i jeho partnery

Podle odborníků je vítězství proevropského bukurešťského primátora Dana dobrou zprávou pro Rumunsko i jeho partnery, slibuje stabilitu při posilování evropské integrace v regionu středovýchodní Evropy. „Jeho vítězství ve druhém kole je výsledkem obrovské mobilizace širokých vrstev rumunské společnosti, hlavně mladých lidí a obyvatel větších měst, kteří si přejí zachovat prozápadní orientaci země a její důvěryhodnost v rámci EU a NATO,“ uvedla Jarmila Horáková z Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Prorektor Metropolitní univerzity Praha Ladislav Cabada podotkl, že Rumunsko je klíčovým členem východního křídla NATO a společně s Polskem nejvýrazněji přispívá k zajištění tohoto prostoru před nepřátelskými aktivitami primárně z Ruska.

Nahrávám video

„Dan současně nepatří ani do skupiny politiků a stran, které dlouhodobě formovaly vládní většiny v Rumunsku a u nichž opakovaně propukaly korupční i jiné aféry,“ uvedl. Byl podle něj kandidátem umírněné opozice a mohl by přispět k posílení důvěryhodnosti politiky v Rumunsku. „A to již tím, jak si poradí s výzvou najít cestu k sestavení stabilní vlády s většinovou podporou parlamentu,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové masivně udeřili v Kyjevě, zemřeli čtyři lidé

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na neděli stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Úřady hovoří o čtyřech obětech, napsala agentura Reuters. Desítky lidí utrpěly zranění. Moskva k úderu použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Klyčko uvedl, že údery způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.
03:37AktualizovánoPrávě teď

VideoV Pobaltí se množí incidenty s drony, vysvětlení příčin se rozchází

V Pobaltí se množí incidenty, kdy na území tamních států přilétají kromě ruských i ukrajinské dálkové drony. Na politické scéně to vzbuzuje značný rozruch – v květnu kvůli tomu padla i lotyšská vláda. Liší se vysvětlení, proč k tomu dochází. Zatímco Kyjev se omlouvá, že na jeho stroje Rusové elektronicky útočí, Moskva baltské země obviňuje, že z nich Ukrajincům umožňují startovat. Ty to odmítají s tím, že podobné dezinformace jsou výsledkem ruské nervozity po rozsáhlých ukrajinských dronových náletech na Moskevskou oblast z předešlého víkendu. „Jedná se o záměrně nepravdivé informace,“ říká ředitel lotyšského Centra krizového managementu Arvis Zile, podle kterého Rusko pokračuje v informační kampani.
před 15 mminutami

Memorandum s Íránem se z velké části podařilo dojednat, tvrdí Trump

Memorandum o porozumění týkající se mírové dohody s Íránem se z velké části podařilo dojednat, uvedl v sobotu pozdě večer na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Nyní se podle něj vyjednává o detailech, které mají být brzy oznámeny. Hormuzský průliv bude otevřen, slíbil. Íránská agentura Fars však Trumpovo prohlášení o téměř dokončené dohodě zahrnující znovuotevření průlivu označila za „neúplné a neodpovídající realitě“. Podle ní má průliv zůstat pod správou Teheránu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Tajná služba blízko Bílého domu zabila osobu, která střílela na její stanoviště

Tajná služba Spojených států v blízkosti Bílého domu zabila osobu, která střílela na její stanoviště. Informovala o tom v prohlášení pro americká média. Dodala, že zranění utrpěla i další osoba, která se nacházela na místě incidentu. Podle zdrojů americké televize CBS padlo zhruba patnáct až třicet výstřelů.
před 5 hhodinami

VideoUkrajinci prchající před službou v armádě riskují životy v horách

Ukrajina dál řeší problémy s mobilizací. Někteří muži se službě v armádě snaží vyhnout útěkem za hranice. Z neoficiálních statistik novinářů vyplývá, že zemi takto opustilo zhruba sedmdesát tisíc lidí. Pohraničníci v poslední době zadržují také dezertéry, kteří nechtějí zpátky na frontu. Někteří k útěku využívají služeb pašeráků nebo volí i tak těžký terén, jako jsou hory, lesy či řeka Tisa, kde nasazují život. Místa hlídají třeba fotopasti, vyráží na ně pěší patroly a pravidelně je monitorují drony.
před 12 hhodinami

Stvořili jsme vlastní komunikační prostor, říká k triumfu Tiszy Orbánová

Vítězství maďarské opoziční strany Tisza v parlamentních volbách nebylo výsledkem jedné kampaně či sloganu, ale dlouhodobé systematické práce, budování důvěry a osobního kontaktu s voliči. Na posledním dni bezpečnostní konference Globsec Forum 2026 to řekla nová šéfka maďarské diplomacie Anita Orbánová. Podle ní kampaň ukázala, že politickou důvěru nelze nahradit pouze mediální silou.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Izrael provedl několik úderů v Libanonu

Izrael v pátek večer provedl pět leteckých útoků ve východním Libanonu. Zasáhl i dvě budovy v okolí města Súr na jihozápadě země, napsala agentura AFP. Navzdory příměří z poloviny dubna mezi sebou svádí boje izraelská armáda s teroristickým hnutím Hizballáh. V sobotu Izrael bombardoval obytnou budovu v jiholibanonském okrese Nabatíja a zabil sedmiletého chlapce a několik členů rodiny zranil, uvedl deník L’Orient-Le Jour (OLJ). Ve stejnojmenném městě zasáhl vojenskou základnu a zranil libanonského vojáka, sdělila libanonská armáda.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ben Gvir po aféře s ponižováním aktivistů nesmí do Francie

Francie zakázala na své území vstup izraelskému ministrovi národní bezpečnosti Itamaru Ben Gvirovi kvůli videu, kde se vysmívá zadrženým aktivistům z humanitární flotily, která mířila do Pásma Gazy. Počínání izraelských sil i chování samotného Ben Gvira označilo několik evropských zemí za nepřijatelné, ohavné či nelidské. Rostoucí počet členských států EU požaduje sankce.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...