Velitel školní policie v texaském Uvalde v reakci na kritiku po masakru odstoupí z městské rady

Policejní velitel školního obvodu v texaském Uvalde Pete Arredondo odstoupí z městské rady. Důvodem je kritika jeho reakce na střelbu na základní škole, při které zemřelo na konci května devatenáct dětí a dvě učitelky. S odvoláním na místní list Uvalde Leader-News o tom informovala agentura Reuters.

Arredondo byl zvolen do městské rady v texaském městě Uvalde několik týdnů před střelbou. Incident je stále předmětem několika vyšetřování.

Šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Steven McCraw minulý měsíc uvedl, že Arredondo, který byl během střelby velitelem na místě, učinil „hrozná rozhodnutí“. Policisté na místě nebyli podle McCrawa dostatečně vycvičeni, což je stálo drahocenný čas, během něhož mohly být zachráněny životy.

Arredondo tvrdí, že se nikdy nepovažoval za velitele na místě a že policii nenařídil, aby se zdržela vniknutí do budovy. Než oznámil, že hodlá na svůj mandát v městské radě rezignovat, hrozilo mu, že bude z funkce odvolán, protože zmeškal několik zasedání. Městský školský obvod ho minulý měsíc až do odvolání postavil mimo službu policejního šéfa.

Přísnější podmínky pro držení zbraní v USA

Rozhořčení nad masakrem pomohlo v americkém Kongresu získat podporu pro první větší regulaci prodeje a držení zbraní po téměř třech desetiletích. Zákon 25. června podepsal prezident Joe Biden.

Osmnáctiletý střelec 24. května zabil celkem jednadvacet lidí, střílel na děti a učitele z útočné pušky ve dvou propojených třídách. Teprve asi pětasedmdesát minut po zahájení střelby vstoupili do místnosti záchranáři a pachatele zabili. Policie byla ostře kritizována za váhavost při zásahu.

Státní úředník minulý měsíc uvedl, že policie marnila čas mimo jiné hledáním klíče od třídy, kde útočník střílel. Dveře ale nebyly zamčené.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z útoku na Nord Stream obvinila prokuratura Ukrajince

Německé generální státní zastupitelství potvrdilo, že v případu poničení baltských plynovodů Nord Stream z roku 2022 obžalovalo Ukrajince Serhije K. O obžalobě s odvoláním na své zdroje už ve středu informovala řada německých médií. Generální prokuratura ve čtvrtek navíc uvedla, že plán na zničení plynovodů obžalovaný a další příslušníci armády vypracovali na příkaz státních orgánů na Ukrajině.
před 14 mminutami

„Noc hrůzy v Kyjevě.“ Po velkém ruském útoku hlásí ukrajinská metropole přes deset mrtvých

Rusko v noci na čtvrtek podniklo masivní útok na Kyjev a další ukrajinská města. Při úderech na metropoli zahynulo podle místních úřadů přes deset lidí, další desítky utrpěly zranění. Trosky dronů podle kyjevského starosty Vitalije Klyčka způsobily škody v několika částech města. Polsko kvůli úderům preventivně vyslalo své stíhačky, po zhruba dvou a půl hodinách akci ukončilo, nezaznamenalo prý žádné narušení vzdušného prostoru.
včeraAktualizovánopřed 23 mminutami

Soud EU potvrdil Googlu rekordní pokutu 4,1 miliardy eur

Soudní dvůr EU potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (zhruba 100 miliard korun) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb. Původní pokutu 4,342 miliardy eur unijní soud nižší instance v roce 2022 snížil o pět procent kvůli neshodě v jednom z bodů.
10:04Aktualizovánopřed 58 mminutami

Vojáci při převozu dronů na Ukrajinu nespáchali trestný čin, píší Seznam Zprávy

Čeští vojáci, kteří při služební cestě na Ukrajinu převáželi také drony ze sbírky Drony Nemesis, podle kriminalistů nespáchali trestný čin. Vojenská policie tak uzavřela případ po více než roce. Armáda vojákům ještě může udělit kázeňský postih, píší Seznam Zprávy.
před 1 hhodinou

V tropickém Pacifiku nastaly podmínky jevu El Niňo, uvedli výzkumníci

V tropickém Paficiku nastaly podmínky klimatického jevu El Niňo, uvedla novozélandská výzkumná organizace Earth Sciences (ESNZ). Varovala také, že dopady na počasí na Novém Zélandu se v nadcházejících měsících pravděpodobně zintenzivní, připojila agentura Reuters. ESNZ se oznámením výskytu El Niňa v sezonní klimatické předpovědi připojila ke svým protějškům v Austrálii, Japonsku a USA, napsal web RNZ.
03:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoHumanitární krize i nesplněné sliby. V Sýrii opět roste napětí

Světový potravinový program omezil pomoc v Sýrii na polovinu. A to mimo jiné kvůli výpadkům plateb z USA. V zemi to prohloubilo humanitární krizi. Problém s nedostatkem potravin tam má podle úřadů až 16 milionů lidí. Devět z deseti Syřanů žije pod hranicí chudoby. Rok a půl po svržení diktátora Bašára Asada v Sýrii opět roste napětí. Vláda čelí kritice za zatím nenaplněné sliby o ekonomické rekonstrukci země. Podle odhadů Světové banky chybí na rekonstrukci do stavu před občanskou válkou v přepočtu až 4,5 bilionu korun. I proto se vrátil jen zlomek z někdejších až pěti milionů uprchlíků.
před 4 hhodinami

USA odmítly prodloužení obchodní dohody s Kanadou a Mexikem. Chtějí o ní ale jednat

Spojené státy odmítly prodloužit dohodu o volném obchodu s Kanadou a Mexikem o šestnáct let. Místo toho se rozhodly zahájit třístranná jednání o jejím osudu, napsala agentura Kjódó. Nejistota ohledně budoucnosti dohody podle ní pravděpodobně zkomplikuje společnostem podnikajícím na celém kontinentu – včetně japonských automobilek – vypracování investičních plánů.
před 6 hhodinami

Žháři při útocích v Soluni zabili matku političky řecké vládní strany

Při třech útocích v řecké Soluni na domy, v nichž bydlí členové vládní pravicové strany Nová Demokracie (ND), bylo časně ráno zraněno pět lidí. Jedna žena utrpěla rozsáhlé popáleniny a zraněním v nemocnici podlehla. Informoval o tom deník Kathimerini.
před 14 hhodinami

Evropský pohled