TÉMA

Škola

Stříž se dovolal proti osvobození učitelky v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání proti osvobození učitelky, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Informoval o tom mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Kauzou se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Pražská češtinářka Martina Bednářová na svých výrocích trvá. Dozorový státní zástupce pro ni původně žádal podmíněný trest a pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi.
11. 7. 2024|

Ředitele brněnské školy, z níž kvůli šikaně odcházejí učitelé, ponechali radní ve funkci

Radní městské části Brno-střed zatím neplánují změny ve vedení Základní školy Kotlářská v Brně, kde část učitelů v souvislosti s údajně neřešenou šikanou podala výpověď. Městská část chystá setkání s učiteli a rodiči, škola zajistila šest nových učitelů.
8. 7. 2024|

Děti v Brně šikanují spolužáky i učitele. Pedagogové dávají výpověď

Dvanáct učitelů z druhého stupně základní školy Kotlářská v Brně se rozhodlo dát výpověď. Pedagogové tvrdí, že je šikanují žáci a že to vedení školy odmítá řešit. Šikanu směrem k učitelům i mezi žáky přitom potvrdila Česká školní inspekce (ČŠI). Policie také vyšetřuje lednovou sebevraždu jednoho z žáků základní školy. Situací se bude zabývat radnice Brno-střed.
4. 7. 2024|

Horní Počernice po pádu stropu ve škole zkontrolují statiku všech svých budov

Radnice v pražských Horních Počernicích nechá přes léto zkontrolovat technický stav všech svých budov. Reaguje tak na to, že se ve čtvrtek v jedné z jejích základních škol zřítil sádrokartonový stropní podhled. ČTK to řekl starosta Horních Počernic Petr Měšťan (za ODS a TOP 09).
29. 6. 2024|

Ve škole, kde spadl strop, je zavřené patro. Případ prověřuje policie

Ve škole v Horních Počernicích, kde se ve čtvrtek zřítil sádrokartonový strop, statik uzavřel celé patro. Pohyb v ostatních patrech je bezpečný, vysvědčení tam tak v pátek mohli učitelé předat. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.
28. 6. 2024|

Známky jsou přežitek, míní dětský psycholog. Jak pro koho, oponovala ředitelka školy

Už několik let se hledá nová forma hodnocení ve školách. Aktuálně se na vybraných základních školách zkouší kombinace stupnice a slovní zpětné vazby. O tom, jak s dětmi řešit školní neúspěch, jak je odměnit za dobré známky či jak děti ohodnotit, hovořili v pořadu 90' ČT24 ředitelka základní školy Jana Servusová a dětský psycholog Václav Mertin. „Známky jsou pedagogický přežitek,“ řekl psycholog. Podle Servusové je to složitější, záleží, pro koho jsou známky určeny.
28. 6. 2024|

Ve škole v Horních Počernicích spadl strop. Učitelka děti včas evakuovala

Ve škole v Horních Počernicích spadl strop ze sádrokartonu. Na místě zasahují hasiči. Všechny děti jsou mimo budovu, nikdo nebyl zraněn. Když slyšela učitelka praskání ze stropu, okamžitě vyhnala děti ze třídy. Pád stropu mohl způsobit fatální následky, uvedli hasiči na síti X.
27. 6. 2024Aktualizováno27. 6. 2024, 15:49|

Místo jednoho tiskopisu čtyři stránky. Na několika školách dostanou žáci nový typ vysvědčení

Ani známky, ani slovní hodnocení. Tak trochu něco uprostřed. Některé školy zapojené do projektu Vysvědčení JINAK svým žákům v pátek rozdají nový typ vysvědčení. Místo běžných známek obsahuje čtyřstupňovou škálu doplněnou o slovní hodnocení. Předměty jako hudební, výtvarná nebo tělesná výchova známku nemají vůbec a učitelé je hodnotí pouze slovně. Do projektu Vysvědčení JINAK se dále zapojují další školy. České televizi to řekla jeho vedoucí Jana Kratochvílová.
27. 6. 2024|

Opozice chce znát výši státní podpory pro onsemi

Opozice vyzývá vládu, aby co nejdříve zveřejnila detaily podpory pro americkou firmu onsemi, která chce v Rožnově pod Radhoštěm rozšířit výrobu čipů. Má jít o největší zahraniční investici v historii České republiky. Státní pobídka má být v řádu miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu věří, že se peníze do státního rozpočtu vrátí.
20. 6. 2024|

Čeští žáci si nevěří v kreativitě. Jsou i málo zvídaví

Čeští žáci si podle výsledků mezinárodního testování PISA nevěří v kreativním myšlení, prokázali třetí nejnižší míru sebedůvěry z 64 zúčastněných zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropské unie. Výsledky českých žáků představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Základní úrovně tvůrčího myšlení podle něj nedosáhla asi pětina českých patnáctiletých žáků.
18. 6. 2024|

Aplikace zavede turisty na neznámá, ale zajímavá místa. Na Šumavě ji otestovali školáci

Školáci na Šumavě se v pátek pustili do testování aplikace, která představuje turistům méně známé trasy a učí je chovat se k přírodě šetrněji. Vznikla ve spolupráci se správci národních parků, za dva měsíce svého fungování má už jedenáct tisíc registrovaných uživatelů. Na vytipovaných výletech je upozorňuje na vzácné nebo chráněné rostliny a živočichy. Má pomoci šetřit přírodu tam, kde se potkává nejvíc lidí.
15. 6. 2024|

Film Vzor ukazuje šikanu na školách, působí i jako osvěta

Jak daleko může zajít šikana na základní škole, ukazuje nový film Vzor. Snímek slovinského režiséra Nejce Gazvody vznikal ve spolupráci s českými tvůrci. První diváci ho viděli na festivalech, teď ho uvádí kina a promítat se bude i ve školách. Ve stejné době vznikal i rozhlasový seriál o šikaně. Této problematice se věnuje i nedávný podcastový seriál Českého rozhlasu.
11. 6. 2024|

O funkci ředitele školy nemají učitelé zájem. Odrazuje je papírování, ukázal průzkum

Čeští učitelé nechtějí vykonávat funkci ředitele školy. Zájem o post má pouze šestina z nich, vyplývá z průzkumu PAQ Research. Do více než poloviny konkurzů se přihlásí jen jeden kandidát. A školní inspekce letos zaznamenala už dvě desítky řízení, kam se nepřihlásil vůbec nikdo.
8. 6. 2024|

Izrael zaútočil na školu v uprchlickém táboře, kde se údajně ukrývali teroristé

Izraelská armáda zaútočila na školu v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy. Na místě zemřelo zřejmě několik desítek lidí, údaje o přesném počtu obětí se rozcházejí. Izraelská armáda útok přiznala s tím, že jejím cílem byli teroristé, kteří se ve škole ukrývali, a že se snažila minimalizovat počet civilních obětí. Podle agentury AP se ve škole ukrývali lidé, kteří museli kvůli bojům opustit své domovy.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 15:49|

„Abe jednó dalši generace věděle, jak se mlovilo.“ Žáci zachytili nářečí prarodičů do zvukové mapy

S prarodiči a pamětníky si o nářečích i zapomenutých výrazech povídali žáci základních a středních škol. Vznikly desítky hodin nahrávek a interaktivní zvuková mapa, jak se mluví v různých regionech Česka. Zachycuje také, jak si nejmladší a nejstarší generace rozumějí.
4. 6. 2024|

Přibývá rodin, které potřebují pomoc s financováním obědů pro školáky

V Česku výrazně roste zájem o projekt Obědy do škol. Základní školy napříč zemí potvrzují, že přibývá dětí, kterým rodiče nemůžou zaplatit obědy, protože jim na ně z výdělků nezbývají peníze. Pomáhají jim však podobné projekty, které dětem ze sociálně slabých rodin polední teplé jídlo uhradí. Například v Plzni se do takových projektů zapojilo hned několik škol.
31. 5. 2024|

Na Rohanském ostrově v Praze jsou v plánu tisíce bytů. Vyrůst tam má i nová základní škola

Stavební firmy teď v několika pražských lokalitách staví tisíce nových bytů. Vzniknout mají i na Rohanském ostrově, a to více než dva tisíce bytových jednotek. Developer tam slíbil dát i skoro miliardu korun na novou základní školu a park. Příspěvek ale nejdřív půjde do speciálního fondu, který má v metropoli sloužit právě k zaplacení chybějících škol nebo silnic v budovaných lokalitách.
30. 5. 2024|

Žáci se mohou do pátku přihlásit do druhého kola přijímaček na střední školy

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola. Musí tak učinit nejpozději do pátku 24. května do 23:59. Pro uchazeče je volných 25 720 míst. Na gymnáziích je 1567 volných míst, většina z nich do čtyřletého studia. Na víceletá gymnázia se může dostat dalších 310 dětí. V 1. kole neuspělo zhruba 29 tisíc žáků.
21. 5. 2024Aktualizováno21. 5. 2024, 12:01|

Památkáři vystavili uherské dukáty či pražské groše z unikátního nálezu

Památkáři vystavili v Opavě zlatý a stříbrný poklad, který archeologové našli loni při průzkumu v prostoru školního hřiště v ulici Praskov. Soubor obsahuje hlavně uherské dukáty a pražské groše, které jsou výjimečně zachovalé. Na místě hřiště stál v 15. století opavský hrad, který byl později přestavěn na zámek a ještě později zbořen, řekl ředitel ostravského odborného pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. Poklad čítá 102 mincí, k vidění bude v prostorách Galerie Eisler v Obecním domě Opava do 19. května.
15. 5. 2024|

Některé střední školy dodaly špatné pořadí uchazečů. Cermat hledá řešení

Některé střední školy dodaly státní organizaci Cermat špatné pořadí uchazečů o studium, informoval ředitel organizace Miroslav Krejčí. Udělat nové počítačové seřazení uchazečů je podle něj vyloučené. Seřazení uchazečů trvá několik sekund, ředitelé ale mají zákonnou lhůtu čtyři dny na kontrolu, uvedl Krejčí. Výsledky přijímacího řízení se mají zveřejnit ve středu 15. května v systému DiPSy a na veřejně přístupném místě ve škole. Podle mluvčí ministerstva školství Terezy Fojtové se jedná o drobné chyby, které se Cermat snaží opravit.
13. 5. 2024Aktualizováno13. 5. 2024, 21:14|

Litvínovští gymnazisté kvůli zásahu policie napsali maturitní testy o týden později

Maturanti na gymnáziu v Litvínově psali didaktický test z češtiny o týden později. První řádný termín 3. května byl zrušen kvůli vniknutí muže do budovy gymnázia a následnému policejnímu zásahu. Na nové zadání testů dohlíželi přímo pracovníci z Cermatu. Škola od minulého týdne spolupracuje s policií na zabezpečení prostor gymnázia.
10. 5. 2024|

Slovenská policie zaznamenala přes 1100 pumových výhrůžek za den

Přes 1100 hrozeb pumovými útoky zaznamenala v úterý slovenská policie. Většina se týkala škol, další byly zaměřené na banky či prodejny elektrotechniky, pachatelé prý hrozby směřovali po celé zemi. Slovenská Národná kriminálna agentúra (NAKA) věc vyšetřuje jako teroristický útok.
7. 5. 2024|

Žákyně zažalovala londýnskou školu, že jí neumožnila se modlit. Soud se instituce zastal

Britské školství dostalo vodítko, jak čelit narůstajícímu tlaku muslimských studentů na povolení náboženských modliteb. Prestižní londýnskou střední školu zažalovala její žákyně za to, že jí neumožnila se modlit. Vrchní soud dal ale za pravdu vzdělávací instituci. Její vedení to označuje za zlom v přístupu k multikulturalismu v zemi.
4. 5. 2024|

Proč policie odešla, když ho hledala? Pozůstalí po obětech střelby na filozofické fakultě stále neznají odpovědi

Uběhly už čtyři měsíce od střelby na filozofické fakultě v Praze a pozůstalí dodnes nemají jistotu, zda rozsahu tragédie nemohla policie zabránit. Otázky padají, odpovědi ne. Čeká se na konec vyšetřování. Ve čtvrtek pozůstalí přišli i do sněmovny, aby se zeptali těch, kdo případ vyšetřují. Pro 168 hodin natáčeli Václav Crhonek a Jakub Hříbek.
29. 4. 2024Aktualizováno29. 4. 2024, 10:39|