Rusko provedlo jeden z největších útoků na Ukrajinu, večer udeřilo na Sumy

Nahrávám video
ČT24: Masivní ruský útok na Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Ukrajina v noci na neděli čelila jednomu z největších vzdušných útoků od začátku otevřené ruské invaze v únoru 2022, řekl ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Ministr energetiky Herman Haluščenko uvedl, že cílem byly objekty sloužící k výrobě a distribuci energie po celé zemi. Údery si vyžádaly celkem devět životů, informovala agentura AFP. Média pak v neděli večer napsala, že Rusové udeřili na město Sumy, přičemž zahynulo nejméně deset lidí včetně dvou dětí. Dalších 52 lidí podle agentury Reuters utrpělo zranění.

Ruský raketový útok večer zasáhl hustě obydlenou část oblastní metropole, upřesnila regionální prokuratura, podle níž jsou mezi zabitými devítiletý chlapec a čtrnáctiletá dívka. „Lékařskou pomoc vyhledalo dvacet místních obyvatel,“ sdělil tento úřad na Telegramu. Více než 400 lidí muselo být evakuováno. Ruské úřady se k nejnovějším útokům nevyjádřily.

„Bezpilotní letouny a rakety proti mírumilovným městům, spícím civilistům a kritické infrastruktuře. To je skutečná odpověď válečného zločince Putina všem, kteří mu nedávno volali a navštívili ho. Potřebujeme mír prostřednictvím síly, ne appeasement,“ popsal už dříve rozsáhlé noční údery Sybiha.

Sybiha ve svém příspěvku patrně narážel na nedávný telefonický rozhovor německého kancléře Olafa Scholze s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po něm varoval, že podobné telefonáty ničím nepřispívají ke spravedlivému míru, a varoval před „otevřením Pandořiny skříňky“, po němž mohou následovat další telefonáty, které oslabí Putinovu izolaci.

Kvůli ruským útokům museli energetici na některých místech nouzově odpojit dodávky energie. „Zažíváme další rozsáhlý útok na energetický systém. (...) Kde je to možné, záchranáři a energetici už pracují na likvidaci následků,“ prohlásil Haluščenko.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusko při svém rozsáhlém útoku vyslalo 120 raket několika typů a také 90 dronů. Protivzdušná obrana zničila přes 140 vzdušných cílů, na odražení útoku se podílely také stíhačky F-16, uvedl. Celkem Rusové prý za poslední týden použili proti Ukrajině 140 střel různých typů, 900 takzvaných klouzavých bomb a 600 útočných dronů.

Způsobené škody

Útok si podle agentury AFP vyžádal celkově devět mrtvých a asi dvacet zraněných. V Mykolajivu na jihu země zemřeli po úderu dronu dva lidé a sedm dalších včetně dvou dětí bylo zraněno, upřesnily záchranné složky. Jedna žena zahynula a dvě osoby byly zraněny ve Lvovské oblasti, v Oděse zemřeli dva lidé a zraněn byl sedmnáctiletý mladík. V Chersonu byla podle místních úřadů při útoku dronu zabita žena.

Státní železniční společnost Ukrazaliznycja sdělila, že ruský úder na depo v Dněpropetrovské oblasti nepřežili dva železničáři a další tři byli zraněni. Informovala také o zpožďování vlaků na některých traťových úsecích v důsledku výpadků elektrického proudu.

Také ve Volyňské a Záporožské oblasti úřady informovaly o blíže neupřesněném poškození energetické a kritické infrastruktury. Výbuchy podle agentury Reuters otřásly také černomořským přístavem Oděsa. Exploze hlásí též Rivne na západě Ukrajiny a Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti.

Útoky směřovaly i na Zakarpatskou oblast na hranicích s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem, která jinak byla až dosud ruských náletů prakticky zcela ušetřena. Trosky nepřátelských dronů a raket dopadly do lesů v okresech Mukačevo a Rachiv, konstatovala vojenská správa v Zakarpatí.

Odstraňování následků útoku podle Zelenského pokračuje v Rivenské, Lvovské, Dněpropetrovské, Volyňské a Oděské oblasti.

Následky ruského raketového útoku na Oděsu
Zdroj: Reuters/Nina Liashonok

Podle společnosti Ukrenergo se jedná o desátý velký útok na energetickou síť země od začátku roku. DTEK, největší soukromá energetická firma na Ukrajině, uvedla, že její tepelné elektrárny se znovu staly terčem ruského útoku. Ten podle ní způsobil na zařízení „vážné škody“.

Ukrenergo podle vyjádření DTEKu provedla nouzové odstávky dodávek elektřiny v Kyjevě a Kyjevské, Doněcké a Dněpropetrovské oblasti. Dílčí odstávky mezitím oznámila také Oděsa. Technici již začali pracovat na opravách, obnova dodávek energie postupně začala v neděli po poledni.

Později společnost oznámila, že v pondělí proběhne dočasné omezení elektřiny ve všech ukrajinských regionech. Firma vyzvala obyvatele, aby minimalizovali spotřebu elektřiny a sledovali harmonogram plánovaných výpadků. „Energetici pracují na odstranění následků,“ dodala společnost.

Polsko vyslalo stíhačky

„V souvislosti s rozsáhlým ruském útokem na objekty nacházející se mimo jiné na západě Ukrajiny zahájily v polském vzdušném prostoru operace polské i spojenecké letouny,“ uvedla polská armáda na sociální síti X. Rusko podle ní na Ukrajinu zaútočilo raketami, balistickými střelami a bezpilotními letouny.

Podle vyjádření gubernátora ruské Kurské oblasti Alexeje Smirnova čelili ukrajinským dronovým útokům. Tvrdí, že při úderech zemřela místní novinářka. Do Kurské oblasti pronikla v srpnu ukrajinská armáda a stále kontroluje její menší část. V sousední Bělgorodské oblasti, která rovněž hraničí s Ukrajinou, podle jejího gubernátora Vjačeslava Gladkova po zásahu ukrajinského dronu zemřel civilista. Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

V ruské autonomní Udmurtské republice se zase na dílnu v areálu továrny zřítil zřejmě dron, informoval šéf regionu Alexandr Brečalov podle telegramového kanálu Astra. Jsou zničená skla v oknech, větší škody ale nevznikly. Jeden člověk skončil se zraněním v nemocnici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Žádní králové,“ znělo opět z tisíců protestů napříč USA

Ve Spojených státech se pod názvem No Kings, neboli Žádní králové, konala další vlna demonstrací proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sobotních shromáždění se zúčastnilo nejméně osm milionů lidí. Podle organizujícího hnutí No Kings jde o rekordní účast, napsala v neděli agentura AFP. Dvě předchozí vlny protestů měly dvanáct milionů účastníků.
včeraAktualizovánopřed 1 mminutou

WP: Pentagon se připravuje na několik týdnů trvající pozemní operaci v Íránu

Pentagon se připravuje na několik týdnů trvající pozemní operaci v Íránu, nejednalo by se však o plnohodnotnou invazi, nýbrž o nájezdy speciálních jednotek a pěchoty. Zatím ale není jasné, jestli americký prezident Donald Trump schválí všechny, některé, nebo žádné z plánů ministerstva obrany, napsal v sobotu deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké představitele. Pentagon se k tomu dosud nevyjádřil.
03:54Aktualizovánopřed 38 mminutami

Íránské revoluční gardy pohrozily útokem na americké univerzity v regionu

Íránské revoluční gardy v neděli pohrozily, že se zaměří na americké univerzity na Blízkém východě, pokud USA do pondělního poledne (10:30 SELČ) neodsoudí ostřelování univerzit. Americko-izraelské údery totiž podle gard zničily dvě íránské univerzity, napsala agentura AFP. Agentura Reuters naopak uvedla, že gardy pohrozily útokem na dvě izraelské nebo americké vysoké školy kvůli útoku na jednu íránskou univerzitu. Izrael a USA útočí od konce února na Írán, který provádí odvetné údery v regionu.
před 2 hhodinami

STVR odmítla odvysílat předávání hudebních cen kvůli obsahu projevů

Veřejnoprávní Slovenská televize a rozhlas (STVR) se rozhodla neodvysílat plánovaný záznam z 18. ročníku udílení hudebních cen Radio_Head Awards. Informoval o tom server Aktuality. Předávání v pátek večer uspořádala hudební rozhlasová stanice Rádio_FM, která je součástí STVR. Vedení sloučené televize a rozhlasu krok odůvodnilo tím, že někteří účinkující prezentovali osobní a politické postoje. Zpěvačka oceněné kapely Fallgrapp Nora Ibsenová postup televize ostře kritizovala a položila otázku, zda nejde o cenzuru v přímém přenosu.
před 3 hhodinami

Jemenští hútíové poprvé od začátku války v Íránu odpálili raketu na Izrael

Jemenští hútíové, kteří jsou spojenci Íránu, poprvé od začátku nynější války na Blízkém východě vypálili raketu na Izrael. O útoku z Jemenu v sobotu časně ráno informoval Izrael a o něco později se k němu hútíové přihlásili, uvedla agentura Reuters, podle níž se tak zvyšuje pravděpodobnost, že konflikt přeroste do ještě širší regionální konfrontace.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po měsíci válku většina americké veřejnosti kritizuje, izraelská ji podporuje

Izrael a Spojené státy přesně před měsícem, v sobotu 28. února, letecky zaútočily na Írán, kde cílily na vysoké představitele teokratického režimu, vedení armády a vojenskou infrastrukturu. Prezident USA Donald Trump to zdůvodnil snahou zabránit Teheránu v získání jaderné zbraně. Bombardování Íránu po měsíci kritizují opoziční demokraté i americká veřejnost. Naproti tomu podpora války u většiny Izraelců zůstává vysoká, ačkoliv část opozice varuje před „válkou bez konce“. Akci podporuje také jen pětina izraelských Arabů.
před 7 hhodinami

Íránské útoky na Saúdskou Arábii za týden zranily desítky amerických vojáků

Při íránských útocích na leteckou základnu Prince Sultána v Saúdské Arábii za uplynulý týden utrpělo zranění kolem třiceti amerických vojáků. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura AP. Jen páteční útok zranil nejméně patnáct vojáků, pět z nich vážně. Počet zraněných Američanů tak od začátku konfliktu překročil podle AP tři sta. Nejméně šest zraněných si vyžádal íránský útok na Abú Dhabí, jednoho zraněného podle agentury Reuters hlásí také vláda Ománu, v Kuvajtu drony útočily na mezinárodní letiště.
27. 3. 2026Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Desetitisíce lidí v Londýně protestovaly proti krajní pravici

Desítky tisíc lidí prošly centrem Londýna na protest proti krajní pravici. Akci s názvem Together Alliance (Aliance Společně), která byla dle agentury AFP největším protestním pochodem proti pravicovému extremismu v historii země, uspořádaly stovky různých skupin, včetně odborů, protirasistických aktivistů a muslimských organizací. Pochod se uskutečnil několik týdnů před místními volbami v Anglii.
před 9 hhodinami
Načítání...