Trump kvůli „agresi“ zvažuje zrušení schůzky s Putinem. Šéf Kremlu incident na moři označil za provokaci

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že by mohl kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu odvolat plánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se má uskutečnit na okraj summitu G20 v Argentině. Prezident to řekl v rozhovoru, který zveřejnil list The Washington Post. Představitelé dvacítky největších ekonomik světa se v Buenos Aires sejdou v pátek a v sobotu. Kreml dal najevo, že se schůzkou dál počítá. Později se podobně vyjádřil i Putin a incident označil za provokaci před ukrajinskými volbami.

„Možná na tu schůzku nepůjdu. Možná na tu schůzku vůbec nepůjdu. Nelíbí se mi ta agrese. Vůbec tu agresi nechci,“ řekl americký prezident v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Zdůraznil, že nyní čeká na „úplnou zprávu“ svého týmu bezpečnostních poradců, na základě které rozhodne o dalším postupu.

Zpráva, kterou Trump očekává, se má týkat nedělního ozbrojeného incidentu v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Ruské lodě tam zadržely tři plavidla ukrajinské armády. Část z 24 členů jejich posádek poslal ruský soud v Simferopolu v úterý do vazby, zbylí námořníci stanou před soudem ve středu. Kyjev na incident reagoval vyhlášením válečného stavu v části země.

Trump už v pondělí uvedl, že se mu nelíbí, co se nyní děje mezi Ruskem a Ukrajinou, a ujistil, že na řešení pracuje spolu s evropskými politiky.

Rusko se setkáním počítá

„Příprava pokračuje, schůzka je dohodnutá. Nějakou jinou zprávu od amerických protějšků nemáme,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v odpovědi na dotaz ohledně možnosti, že Trump schůzku zruší.

„Všimli jsme si tohoto prohlášení, jakož i prohlášení mé kolegyně z Bílého domu, která říkala, že Trump plánuje několik setkání, včetně setkání s Putinem,“ dodal. Putinův program na pátek a sobotu je podle Peskova rozepsán minutu po minutě, podle agentury TASS však neupřesnil, který den má být setkání s Trumpem.

Putin mluví o provokaci před ukrajinskými volbami

„Doufám, že budu moci pohovořit s Trumpem v Argentině. Doufám, že můžeme jednat o překážkách obchodu. Trump obecně zastává pozitivní postoj,“ uvedl Putin na investičním fóru v Moskvě, kde zároveň odsoudil západní sankce a označil je za ránu pro ekonomiky států EU.

„Pokud jde o incident v Černém moři, tak je to nepochybně provokace, zorganizovaná nynějším režimem – a domnívám se, že i stávajícím prezidentem – před prezidentskými volbami na Ukrajině v březnu příštího roku,“ prohlásil dále.

Dodal, že v předvolebních průzkumech se prezident Petro Porošenko „nalézá kdesi na páté příčce“ a hrozí mu, že se nedostane ani do druhého kola, a tak musí „cosi udělat, aby vyostřil situaci a vytvořil soupeřům, hlavně z řad opozice, nepřekonatelné překážky“, řekl podle agentury TASS.

Ruský prezident také pochválil pohraničníky, že zadržením ukrajinských narušitelů v Kerčském průlivu splnili svou povinnost: „Vojenské lodě vpadly do výsostných vod Ruské federace, neodpovídaly a nebylo jasné, co se chystají udělat. Jak měli pohraničníci jednat? Kdyby jednali jinak, všichni by skončili před soudem.“

Události: Rusko poslalo do vazby všechny zadržené ukrajinské námořníky (zdroj: ČT24)

Trump se sejde s Merkelovou, Erdoganem i Si Ťin-pchingem

Bílý dům v úterý oznámil, že se Trump na okraj summitu G20 v argentinské metropoli hodlá sejít s řadou představitelů největších ekonomik světa.

Kromě setkání s Putinem měl zatím na programu také schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, japonským premiérem Šinzó Abem, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a indickým premiérem Naréndrou Módím.

Sejít by se měl také s prezidentem hostitelské země Mauriciem Macrim. Na sobotní pracovní večeři s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem hodlá Trump jednat o obchodní dohodě mezi Pekingem a Washingtonem.