Maďarsko nepřijme rozsudek unijního soudu o tranzitních zónách na hranicích

Maďarská vláda odmítá přijmout verdikt Soudního dvora Evropské unie, podle něhož se tranzitní zóny na hranicích Maďarska se Srbskem prakticky rovnají zadržování bez zákonného důvodu a migranti mají být odtamtud puštěni. V úterý to uvedl György Bakondi, bezpečnostní poradce premiéra Viktora Orbána.

Unijní soud se zónami zabýval na žádost maďarského soudu. Na ten se loni obrátili čtyři běženci z Afghánistánu a Íránu, kteří požádali o azyl v Maďarsku po příchodu ze Srbska.

Maďarské zákony však neumožňují udělit ochranný status člověku, který přijde z bezpečné tranzitní země, za niž Budapešť Srbsko považuje. Stěžovatelé se domáhali toho, aby umístění do tranzitní zóny bylo označeno za nezákonné zadržení.

Migranti rovněž chtěli, aby soud nařídil maďarské vládě obnovit azylové řízení, neboť je Srbsko odmítlo přijmout zpět. Maďarské úřady po srbském rozhodnutí nařídily jejich navrácení do zemí původu.

Uvázlí migranti jsou „ohrožení veřejného zdraví“, tvrdí Orbánův mluvčí

„Maďarská vláda neakceptuje rozhodnutí nejvyšší soudní instance EU ohledně tranzitních zón,“ citovala v úterý Orbánova mluvčího Bakondiho agentura MTI. Podle něj jsou tyto zóny součástí systému ochrany hranic a migranti, kteří uvázli na balkánské tranzitní cestě, při nynější situaci s koronavirovou infekcí představují „ohrožení veřejného zdraví“.

Bakondi prohlásil, že verdikt unijního soudu v Lucemburku je „z politického hlediska“ nepřijatelný a Maďarsko podnikne všechny právní kroky k jeho přezkoumání. Jaké konkrétní kroky Orbánův kabinet zamýšlí učinit, ale mluvčí neupřesnil.

Usnesení Soudního dvora EU hned ve čtvrtek po jeho oznámení odmítla ministryně spravedlnosti Judit Vargová. Prohlásila, že maďarské zákony a praxe jsou v souladu s právními normami EU a s mezinárodním právem, protože migranti mohou tranzitní zónu kdykoli opustit směrem do Srbska.

Plot na srbsko-maďarské hranici
Zdroj: Reuters

Verdikt lucemburského soudu podle ní prakticky znamená, že Maďarsko by mělo být povinno nezvládnutelně přijímat migranty. „To je nepřijatelné a je to v rozporu s maďarskou ústavou,“ zdůraznila.

Orbán patří k nejhlasitějším odpůrcům imigrace. Před dvěma lety jeho strana Fidesz vyhrála už potřetí parlamentní volby díky důraznému antiimigračnímu programu, který premiér prosazuje už od roku 2015. V té době bylo Maďarsko tranzitní cestou pro statisíce migrantů mířících přes Balkán do západní Evropy. V posledních letech se počet běženců, kteří dorazí k maďarským hranicím, výrazně snížil.