KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

4 minuty
Horizont ČT24: KLDR Rusku dodává rakety i munici
Zdroj: ČT24

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.

Se slzami v očích a květinami v náručí chodí Ukrajinci poklonit se památce pětatřiceti obětí nedělního útoku na město Sumy. Ten se zapíše jako vůbec ten nejkrvavější od roku 2023 a tamní vojenská rozvědka teď naznačuje, že ruská armáda ho mohla podniknout i díky severokorejské pomoci v podobě dodávek balistických raket KN 23.

„Už víme, že útok byl proveden dvěma balistickými raketami Iskander-M nebo KN 23, které vypálily ruské síly ze 112. a 448. brigády z obce Liski ve Voroněžské oblasti a Leženki v Kurské oblasti agresora,“ upřesňuje šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.

Většina ruské munice pochází ze Severní Koreje

Podle analýzy agentury Reuters naprostá většina ruské munice pochází právě z KLDR. Společně s britskou organizací Open Source Centre zmapovala díky informacím tajných služeb, satelitních snímků i záběrům na sociálních sítích severokorejskou podporu za posledních dvacet měsíců. Za tu dobu Rusko obdrželo 64 dodávek v podobě šestnácti tisíc kontejnerů, které údajně obsahovaly miliony kusů munice pro dělostřelectvo.

„Bez podpory KLDR by (ruský vládce) Vladimir Putin ve své válce na Ukrajině selhal,“ míní bývalý koordinátor panelu OSN monitorujícího sankce uvalené na KLDR Hugh Griffiths.

S dodávkami začal Pchjongjang na sklonku roku 2023. Od té doby plují naložené lodě ze severokorejského přístavu Rajin do ruského přístavu Vostočnyj a z něj dál na západ k ukrajinským hranicím. Jedním z hlavních skladů je ten ve městě Tichoreck. Podle analýzy začalo Rusko v létě 2023 objekt rozšiřovat. Loni v září na skladiště zaútočila ukrajinská armáda a podle odhadů zlikvidovala jeho naprostou většinu.

Klíčová role dělostřelectva

„Rusko operuje podle své vojenské doktríny, ve které je dělostřelectvo klíčové, kdy potřebujete ohromné množství i sílu. Viděli jsme to v Čečensku i Sýrii. Rusko jednoduše nemá průmyslovou kapacitu, aby produkovalo munici, kterou potřebuje. Závisí na KLDR,“ vysvětluje Griffiths.

Součástí severokorejské podpory jsou údajně i dodávky houfnic Koksan. Jejich přepravu mají dokazovat záběry analyzované agenturou Reuters. Výhodou severokorejských monstrózních děl je dosah dlouhý až šedesát kilometrů.

„Padesát procent munice na frontě pochází ze Severní Koreje. Začali i s velkými dodávkami zbraní včetně samohybných houfnic ráže 170 milimetrů a raketometů ráže 240 milimetrů,“ řekl v únoru Budanov.

Severokorejské střely lze podle novinářů poznat na první pohled

Klíčové jsou i dodávky severokorejských balistických střel. Podle svědectví novinářů Reuters se poznají na místě útoku hned na první pohled. Úlomky trosek jsou mnohem větší než obvykle a z méně kvalitního kovu.

Od loňského podzimu je také dobře zdokumentováno nasazení severokorejských vojáků. Kreml i Pchjongjang o vojenské podpoře mlčí. Jasné je, že Severní Korea s Ruskem zažívají stále intenzivnější sbližování, které vyvrcholilo loni návštěvou vůdce Kremlu Vladimira Putina v KLDR po téměř čtvrtstoletí a podpisem smlouvy o vzájemné obraně. Severokorejský vládce Kim Čong-un by naopak měl letos zavítat do Ruska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Nemůžeme si dovolit selhat.“ Summit EU řeší půjčku pro Ukrajinu

V Bruselu začal summit EU. Lídři sedmadvacítky budou řešit hlavně další finanční podporu Ukrajiny. Nemůžeme si dovolit selhat, řekla šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO). Vrcholné schůzky se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
04:07Aktualizovánopřed 9 mminutami

Ruští pohraničníci krátce vnikli do Estonska

Tři ruští pohraničníci ve středu nelegálně překročili hranici do sousedního Estonska, kde pobývali asi dvacet minut, než se vrátili do Ruské federace. Serveru Delfi to řekl estonský ministr vnitra Igor Taro. Estonsko je členem Evropské unie i NATO.
před 57 mminutami

Polský ústavní soud není nezávislý a nestranný, uvedl Soudní dvůr EU

Polský ústavní soud porušil několik základních zásad práva Evropské unie. Nesplňuje ani požadavky kladené na nezávislý a nestranný soud kvůli nesrovnalostem při jmenování tří jeho členů a předsedkyně, uvedl v rozhodnutí Soudní dvůr EU. Soud v Lucemburku rozhodoval o žalobě Evropské komise (EK), podané ještě v době, kdy v Polsku byla u moci vláda nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).
11:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Brazilský Kongres schválil návrh zákona, který by Bolsonarovi zkrátil vězení

Brazilský Kongres v noci na čtvrtek schválil návrh zákona o snížení trestu pro exprezidenta Jaira Bolsonara, informovala agentura AFP. Bolsonaro si za plánování státního převratu odpykává trest 27 let a tři měsíce vězení. Díky návrhu zákona by se doba, kterou musí strávit ve vězení, mohla zkrátit na dva roky a čtyři měsíce od začátku výkonu trestu. Normu ale může ještě vetovat současná hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva. Podle AFP však parlament může prezidentské veto přehlasovat.
01:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovenský vládní speciál měl v Bruselu nehodu, podle Fica nevzlétne

Slovenský vládní speciál měl na letišti v Bruselu nehodu. Do trupu letadla narazil vůz se schody pro výstup, píší slovenská média. Slovenský premiér Robert Fico (Smer), kterého stroj ve středu přepravil na summit EU a další schůzky, uvedl, že stroj není schopný letu.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů debatovali o finanční podpoře Ukrajiny

Je logické použít zmrazená ruská aktiva na obranu Evropy proti agresorovi, sdělil v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS). Odkazoval tím na myšlenku poskytnout Ukrajině bránící se ruské agresi reparační půjčku zajištěnou zmrazenými ruskými aktivy nacházejícími se v Belgii. Ta se však obává právních důsledků. Bývalý ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) míní, že se jedná o právně i politicky komplikovaný krok, záruky pro Belgii ze strany evropských států by však považoval za dobrou cestu. Podle poslance Denise Doksanského (ANO) by Evropa Ukrajinu podporovat měla, stejně jako expert Motoristů na zahraniční politiku Jan Zahradil však nechce, aby za půjčky ručilo společně s dalšími zeměmi také Česko.
před 4 hhodinami

Po úderu USA na loď údajně pašující drogy v Tichomoří zemřeli čtyři lidé

Americká armáda ve středu ve východním Tichomoří zasáhla další loď, která podle ní pašovala drogy, a zabila čtyři osoby. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Počet obětí 26 známých úderů zahájených v září tím vzrostl na nejméně 99.
04:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA prodají Tchaj-wanu zbraně za miliardy dolarů, tvrdí Tchaj-pej

Americká vláda pokračuje v prodeji zbraní Tchaj-wanu za 11,1 miliardy dolarů (přes 230,5 miliard korun). S odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany to ve čtvrtek napsala agentura Reuters, podle níž se jedná o největší balíček zbraní, který Spojené státy samosprávnému ostrovu dosud dodaly. Tchaj-wan čelí rostoucímu vojenskému tlaku Číny, která jej považuje za svou součást.
03:53Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...