Izraelská policie dopadla čtyři z šesti uprchlých palestinských teroristů

Události: Dopadení uprchlých palestinských vězňů (zdroj: ČT24)

Izraelská policie dopadla další dva z šesti Palestinců, kteří začátkem týdne uprchli z izraelské věznice s nejvyšší ostrahou. Informoval o tom policejní mluvčí. Je mezi nimi i Zakaríja Zubajdí, bývalý velitel Brigád mučedníků od al-Aksá. Další jsou členy Palestinského islámského džihádu. Dopadeni tak byli čtyři z šestice vězňů.

Dva muži se skrývali na parkovišti pro nákladní vozy v arabské vesnici v severním Izraeli nedaleko Nazaretu, kde byli o několik hodin dříve dopadeni první dva vězni.

Z věznice Gilboa, která se nachází poblíž vesnice Bejt Šean u Galilejského jezera, trestanci v pondělí uprchli kanalizací ústící do podlahy cely. Útěk, který připomínal spíše scénu z hollywoodského filmu, vyvolal mezi mnohými Palestinci radost, zatímco Izraelcům udělal ostudu, píše agentura Reuters.

Pátrání dál pokračuje

Izraelská policie poskytla záznam, na němž dvojici mužů se zavázanýma očima a pouty odvádí do policejního vozu. Pátrání po dalších dvou trestancích mezitím pokračuje. 

Jeden z mužů, kteří byli dopadeni v sobotu ráno, je bývalý velitel džanínského vojenského křídla palestinské skupiny Fatah Zakaríja Zubajdí, usvědčený v minulosti z několika útoků a nyní souzený za několik zločinů včetně vraždy. Zubajdí kdysi dostal od Izraele amnestii, opět zatčen byl v roce 2019 kvůli údajnému zapojení do další střelby.

Zbylých pět vězňů náleželo k teroristické skupině Islámský džihád. Čtyři si odpykávali doživotní tresty, jeden byl v administrativní vazbě a jeden v soudním řízení. Izrael přislíbil, že důkladně vyšetří pochybení, jež umožnila jejich útěk.

Manifest Palestinců za uprchlé vězně

Palestinci na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě manifestovali na podporu uprchlých vězňů, které považují za hrdiny v boji za získání nezávislého státu na územích, jichž se Izrael zmocnil za války v roce 1967.

„Vyzýváme Palestince v Gaze i na Západním břehu, aby protestovali proti této agresi proti našim vězňům, aby je podpořili a nepředali je do rukou zločinného nepřítele,“ prohlásil předák Palestinského islámského džihádu Chalíd al-Batš.

Izrael tvrdí, že Palestinci zapojení do násilných protiizraelských aktivit jsou teroristé.

Palestinské frakce uvedly, že dopadení mužů bude mít následky. Ozbrojenci z Pásma Gazy, kde vládne militantní skupina Hamás, v pátek po dopadení prvních dvou Palestinců na Izrael vyslali raketu, což vyvolalo ze strany Izraele nálety v palestinské enklávě. Dopadení dalších trestanců podle Reuters může vést k dalším střetům.