TÉMA

Věznice

Soud zprostil dozorce věznice obžaloby z mučení odsouzené. U dalších pěti rozsudek zrušil
Soud v Pardubicích zprostil jednoho dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžaloby z mučení odsouzené. U dalších pěti rozsudek zrušil, mohlo jít o přestupek. Okresní soud v Havlíčkově Brodě jim loni v září uložil podmíněné tresty tří let vězení s odkladem na tři roky, právní kvalifikaci činu změnil na zneužití pravomoci. Zároveň dostali dvouletý zákaz vykonávat povolání dozorce. Ve věci okresní soud rozhodoval již potřetí, ve dvou předchozích případech je obžaloby zprostil, odvolací soud však vždy vrátil věc k novému projednání.
13. 2. 2024Aktualizováno13. 2. 2024, 19:03|ČTK
Věznicím scházejí dozorci a strážní. Ve Valdicích museli pozastavit dvě oddělení
Českým věznicím scházejí stovky dozorců a strážných. Nejvíce jich hledají ve Valdicích na Jičínsku. Kvůli nedostatku personálu tam už museli pozastavit dvě specializovaná oddělení pro vězně trpící poruchou chování. Podle vězeňské služby je problém získat hlavně mladé zájemce. Třeba i proto, že ve službě u sebe nesmějí mít vlastní mobilní telefon. Nepomáhá ani náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
6. 2. 2024|ČT24
Ekvádorská policie a armáda osvobodily 178 pracovníků věznic zajatých vzbouřenými vězni
Policie, ozbrojené síly a vězeňská služba v Ekvádoru osvobodila 178 dozorců a dalších zaměstnanců věznic, které drželi vzbouření vězni jako rukojmí. Vězni ovládali od pondělí sedm ekvádorských věznic, v sobotu došlo k ozbrojeným bojům v několika dalších. Vězeňská služba oznámila, že začne vyšetřovat, kdo za vězeňské vzpoury a zajetí dozorců zodpovídá.
14. 1. 2024|ČTK
Vlna násilí v Ekvádoru pokračuje, situace je napjatá ve věznicích
V ekvádorském hlavním městě Quito vybuchlo několik náloží a na východě země zemřeli při žhářském útoku dva lidé. Situace je nadále velmi napjatá ve věznicích, kde vězni zadržují na 180 dozorců a zaměstnanců. Vlna násilí vypukla na konci minulého týdne. Prezident Daniel Noboa v úterý vyhlásil stav vnitřního ozbrojeného konfliktu.
11. 1. 2024|ČTK
„Právní nástroje neplatí.“ V ruských věznicích mizí ukrajinští civilisté
Ve vězeňských táborech a vazebních věznicích Ruska a také na okupovaných územích Ukrajiny jsou tisíce ukrajinských civilistů. Zadrželi je v takzvaných filtračních táborech nebo přímo na ulicích kvůli tomu, že se údajně stavěli na odpor „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá válku proti Ukrajině. Zavřeli je bez obvinění, bez vyšetřování, bez soudu a termínu propuštění na svobodu. Proto je nemožné vypátrat je úřední cestou. Na rozdíl od válečných zajatců neexistují žádné mechanismy vedoucí k jejich osvobození, upozornila britská stanice BBC.
9. 1. 2024|ČTK
Chybí dozorci i strážní, vězni na to reagují zvýšenou agresivitou
Věznicím napříč Českem chybí tisícovka zaměstnanců, z toho tři čtvrtiny strážných a dozorců. Ti, kdo zůstávají, slouží i stovky hodin přesčasů ročně. A vězni na to reagují, zvyšuje se jejich agresivita. Nábor nových lidí se přitom věznicím nedaří. Nástupní mzda dozorce bez praxe je necelých 32 tisíc hrubého.
6. 1. 2024|ČT24
Expolicistu Chauvina, odsouzeného za vraždu Floyda, pobodali ve vězení
Bývalého amerického policistu Dereka Chauvina, odsouzeného za vraždu černocha George Floyda, v pátek ve vězení v Arizoně pobodal a vážně zranil jeden ze spoluvězňů, uvedla agentura AP. Vražda Floyda, kterému Chauvin před smrtí klečel více než devět minut na krku, v roce 2020 ve Spojených státech vyvolala vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí.
25. 11. 2023|
Soud potrestal vězením dva muže kvůli úhynu stovek krav v nevhodných podmínkách
Ústecký krajský soud určil jednateli a řediteli farmy v Krušných horách, kde uhynuly stovky krav, tresty vězení, a to v délce pěti, respektive sedmi let. Soud oběma zároveň uložil zákaz chovu zvířat po dobu deseti let. Firma má zaplatit pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Na farmě Ekochov CMN v Měděnci na Chomutovsku uhynulo od ledna 2021 do jara 2022 nejméně tři sta kusů dobytka. Soud muže potrestal za zvlášť závažný zločin chovu v nevhodných podmínkách ve spolupachatelství, hrozil jim až desetiletý trest.
23. 11. 2023|
Za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích hrozí obviněným až tři roky vězení
Kvůli hrubému zacházení se zvířaty na jatkách v Hraběticích na Znojemsku policie obvinila tři lidi z trestného činu týrání. Případem se policie začala zabývat minulý rok na základě zveřejněných záběrů. Na těch do zvířat zaměstnanci jatek kopou, dávají jim elektrošoky a radí se, jak sešlápnout seleti hlavu. Hrozí jim až tříleté vězení.
9. 11. 2023|Alžběta Mubeenová
Otec surově trestal syny a krmil je jídlem pro psy. Soud mu uložil osm let vězení
Krajský soud v Brně poslal třiatřicetiletého muže za dlouhodobé týrání dvou jeho nezletilých synů a za pokus těžkého ublížení na zdraví na osm let do vězení. Každému také musí uhradit jako nemajetkovou újmu sto tisíc korun. Muž hochy podle rozsudku fyzicky trestal i za drobné prohřešky, bil je násadou paličky na maso, chlapce někdy krmil i jídlem pro psy. Muž vinu dříve popřel, trestal hochy prý jen mírně. Rozsudek není pravomocný, muž se na místě odvolal. Hrozilo mu pět až dvanáct let vězení.
6. 11. 2023|
Za organizování prostituce poslal soud ženu z Těšína na osm let do vězení. Jedné z dívek bylo teprve 16 let
Na osm let do vězení poslal Krajský soud v Ostravě čtyřiašedesátiletou ženu z Českého Těšína, která podle obžaloby na Karvinsku dlouhodobě organizovala prostituci, jedné z dívek přitom bylo teprve šestnáct let. Podle soudu se dopustila kromě trestného činu obchodování s lidmi i ohrožování mravní výchovy dítěte a kuplířství. Žena vinu odmítla.
2. 11. 2023|
Soud zamítl návrh na obnovu řízení v případu dezinformátora Čermáka
Plzeňský krajský soud zamítl návrh na obnovu řízení v kauze Tomáše Čermáka, který byl za výzvy k násilí vůči politikům odsouzen na 5,5 roku vězení. Uvedla to mluvčí soudu Jana Rubášová s tím, že návrh podala neoprávněná osoba. Obnovit proces chtěla bývalá novinářka a aktivistka Jana Peterková, která Čermáka dlouhodobě podporuje. Čermák se nástupu do vězení vyhýbá, byl na něj vydán mezinárodní zatykač.
30. 10. 2023|Šimon Rogner
Cizinec dostal jedenáct let vězení za čtvrtstoletí starou vraždu. Zadržen byl v Litvě a Polsku
Soud v pátek uložil Mychajlovi Poljanskému jedenáct let vězení za vraždu, kterou spáchal v roce 1999 v bytě na pražském Chodově. Při oslavě pravoslavného svátku bodl do zad svého krajana. Nyní vysvětloval, že muže nechtěl zabít, pouze mu chtěl oplatit poškození trička a ránu si „špatně spočítal“. Poljanskyj byl v minulosti odsouzený jako uprchlý, nedávno ho do Česka vydalo Polsko. Verdikt není pravomocný.
13. 10. 2023|
Hacker Nikulin, vydaný z Česka do USA, už je na svobodě, píše iRozhlas
Ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého Česko vydalo na jaře 2018 do Spojených států, byl koncem letošního února propuštěn z vězení, uvádí web iROZHLAS.cz a Český rozhlas - Radiožurnál. Louisianskou věznici Oakdale opustil necelý rok před uplynutím soudem vyměřeného trestu v délce sedmi let a čtyř měsíců, do kterého mu byl započítaný i předchozí pobyt ve vazbě od jeho zatčení v říjnu 2016. Federální soud ani vězeňský úřad podle rozhlasu nevědí, kam Nikulin z vězení zamířil. Nikulina uznal americký soud vinným z toho, že ukradl data z více než 117 milionů internetových účtů.
13. 10. 2023|
„Guru Jára“ je na svobodě. Podle soudu si trest odpykal ve filipínské vazbě
Brněnský krajský soud propustil na svobodu Jaroslava Dobeše, přezdívaného guru Jára, kterého v srpnu převezla z Filipín česká policie. ČT to potvrdila mluvčí soudu i vězeňské služby. Zakladatel esoterické školy byl v Česku odsouzen na 5,5 roku vězení za znásilnění svých klientek, před stíháním se ale skrýval. Od roku 2015 byl společně s další odsouzenou Barborou Plášilovou ve filipínském detenčním zařízení. Soud jim čas strávený v tamější vazbě započítal do doby trestu.
12. 10. 2023|Šimon Rogner
Dlouhé tresty závislým vězňům nepomáhají. Zaměřme se na odbornou pomoc, nabádají experti
Zhruba šedesát procent vězňů má podle odhadů odborníků nějakou formu závislosti a dvanáct procent vězňů pyká za trestné činy souvisejícími s drogami. Dlouhé tresty v nápravě přitom nepomáhají a častá je recidiva, tvrdí experti a doporučují proto spíše kratší či alternativní tresty a odbornou pomoc. Informace ve středu zazněly na tiskové konferenci ke zprávě Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva o potřebě ukončit válku proti drogám.
11. 10. 2023|
Brněnský soud zastavil stíhání Švachuly a dalších v kauze úniku informací z policejních spisů
Krajský soud v Brně v kauze úniku informací z policejních spisů zastavil stíhání tří lidí včetně bývalého místostarosty části Brno-střed za ANO Jiřího Švachuly a podnikatele Samana El-Talabaniho, a to pro neúčelnost. Informovala o tom mluvčí soudu Klára Belkovová. Švachula i El-Talabani byli dosud nepravomocně potrestáni v korupční kauze Stoka, která se týkala manipulace s veřejnými zakázkami. Švachulovi soud uložil devět a půl roku vězení, vinu popřel, El-Talabanimu šest let vězení.
10. 10. 2023|
V ekvádorském vězení zabili šest mužů, kteří byli podezřelí z vraždy kandidáta na prezidenta
V ekvádorském vězení v pátek násilnou smrtí přišlo o život šest mužů, kteří byli podezřelí ze srpnové vraždy prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Jak muži přišli o život, zatím tamní úřady nezveřejnily.
7. 10. 2023|
Soud podmíněně propustil Petra Kotta. „Budu čekat na ženu,“ řekl po odchodu z věznice
Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Petra Kotta z vězení s délkou zkušební doby sedm let. Rozhodnutí je pravomocné, podmíněné propuštění navrhoval i žalobce. Kott má za sebou polovinu osmiletého trestu za korupci, vězení opustil krátce před 14:00. Kotta, jeho manželku Kateřinu Kottovou a bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha soud potrestal za korupční kauzy kolem zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji. Rath z věznice na podmínku vyšel letos v polovině května.
26. 9. 2023Aktualizováno26. 9. 2023, 19:21|
Soud potrestal dva muže za vzpouru za mřížemi. Mají také zaplatit škody vězeňské službě
Čtyři a půl roku za mřížemi vyměřil prvoinstanční soud Tomáši Opeltovi a dva roky Josefu Lukáčovi za to, že se podíleli na vzpouře vězňů v severočeských Bělušicích. Oba mají také zaplatit stovky tisíc jako náhradu škod vězeňské službě a policejnímu ředitelství Ústeckého kraje. U vynesení rozsudku nebyl ani jeden z obžalované dvojice, v minulosti odmítali vinu. Rozsudek není pravomocný.
22. 9. 2023|
V Olomouci vzniká zařízení pro bývalé vězně. Část obyvatel si stěžuje, že je nikdo neinformoval
V olomoucké městské části Svatý Kopeček má brzy vzniknout zařízení pro propuštěné vězně. Otevření plánuje křesťanský spolek Druhá míle. Lidem, kteří po dlouhé době odcházejí z výkonu trestu, chce pomoci snadněji se zapojit do běžného života. Obyvatele městské části ale nikdo předem neinformoval, řada z nich má teď z nového zařízení obavy. Provoz má spolek zahájit do konce roku.
19. 9. 2023|
Před třiceti lety si bývalý agent StB Minařík vyslechl rozsudek za přípravu atentátu na Svobodnou Evropu
Před třiceti lety si bývalý agent StB Pavel Minařík vyslechl rozsudek za přípravu atentátu v mnichovském sídle rádia Svobodná Evropa. Do vězení kvůli tomu ale nikdy nenastoupil. Nadřízená instance čtyřletý trest zrušila a státní zástupci už pak u soudů neuspěli.
17. 9. 2023|
Bývalí političtí vězni z Běloruska popsali pro Reportéry ČT, jak Lukašenkův režim nakládá s odpůrci
Když se před třemi lety běloruský diktátor Alexandr Lukašenko prohlásil vítězem voleb a v zemi se bouřlivě protestovalo, našel podporu u Vladimira Putina. Dnes je jeho nejvěrnějším spojencem a pomáhá mu nejen ve válce proti Ukrajině. Lukašenkův režim organizuje provokace s posíláním migrantů ke svým evropským sousedům, které se tím snaží destabilizovat. Směrem dovnitř se pak vypořádává s každým, kdo projeví sebemenší vzdor. Pro Reportéry ČT natáčel Tomáš Vlach.
12. 9. 2023Aktualizováno12. 9. 2023, 14:06|
Dozorci ze Světlé nad Sázavou dostali za spoutání odsouzené podmínky, odvolali se
Šest dozorců z věznice ve Světlé nad Sázavou obžalovaných původně z mučení odsouzené dostalo podmíněné tresty za zneužití pravomoci. Uvedly to televize CNN Prima News a server iDnes.cz. Havlíčkobrodský soud uložil mužům trest tří let odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Zároveň mají zákaz vykonávat povolání dozorce po dobu dvou let. Muži se ale na místě odvolali. Okresní soud dříve dozorce obžaloby zprostil.
8. 9. 2023|