Italský premiér podal demisi. Zemi čekají složitá jednání o nové koalici nebo předčasné volby

Italský premiér Giuseppe Conte podal svou demisi prezidentovi. Ten jej pověřil dočasným vedením vlády a od středy bude jednat se zástupci stran. Conte vedl koaliční vládu dvou stran: populistického Hnutí pěti hvězd a euroskeptické a protiimigrační Ligy. Spory mezi nimi se v poslední době vyhrotily a především Liga tlačila na konec kabinetu. Její preference totiž významně vzrostly, čehož chce využít v předčasných volbách. Hlasování se však nemusí konat, pokud vznikne nová koalice. Zadlužená Itálie v současnosti vede citlivá jednání s Evropskou komisí o svém rozpočtu na příští rok.

Conte v hodinovém projevu ostře kritizoval šéfa Ligy Mattea Salviniho. Řekl, že nezodpovědně vytvořil politickou krizi. „Ukázal, že sleduje pouze zájmy své a své strany,“ obořil se premiér na svého ministra vnitra. „Jeho rozhodnutí představují vážné riziko pro tuto zemi,“ dodal.

Salvini Conteho kritiku odmítl. Obvinil ostatní politiky, že se bojí předčasných voleb, aby nepřišli o práci. Oznámil, že chce bojovat proti fiskálním pravidlům eurozóny, kvůli nimž prý Itálie chudne. Chtěl by stimulovat ekonomiku země alespoň 50 miliardami eur (1,3 bilionu korun) státních výdajů. Itálie je přitom vysoce zadlužená a Evropská komise jí další rozpočtové schodky nechce dovolit.

Prezident pověřil Conteho dočasným vedením vlády

Prezident Sergio Mattarella bude nyní zjišťovat, zda v parlamentu nevznikla nějaká jiná většina. O tu se pokouší část politiků Hnutí pěti hvězd a opoziční levicové Demokratické strany někdejšího premiéra Mattea Renziho. Ten se už vyjádřil, že je třeba hlavně zastavit šéfa Ligy Salviniho, a vyzval k úřednické přechodné vládě. Jenže tyto strany nejsou vnitřně jednotné a navíc mezi nimi panují velké programové rozdíly.

Možný je podle spolupracovnice ČT v Itálii Nicole Ludwig i nový kompromis mezi Ligou a Hnutím pěti hvězd a vznik staronové koalice. Ta by prosadila snížení počtu zákonodárců, což prosazuje Hnutí pěti hvězd. Poté by splnila Salviniho přání a vyvolala předčasné volby. Ty by se však už nestihly letos na podzim.

Komentář Nicole Ludwig k politickému vývoji v Itálii (zdroj: ČT24)

Pokud se nová parlamentní většina nenajde, zákonodárný sbor se rozpustí a budou se konat předčasné volby. Ty by si přál Salvini uspořádat co nejdříve, protože průzkumy veřejného mínění jeho Lize slibují jasné vítězství.

Naopak Hnutí pěti hvězd podle průzkumů výrazně oslabilo. Jeho šéf Luigi Di Maio proto volby nechce a napsal: „Liga se bude muset zodpovídat ze svého špatného rozhodnutí všechno zničit a zahájit vládní krizi uprostřed srpna, jen aby se vyvezla na průzkumech.“

Premiér Giuseppe Conte a šéf Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio
Zdroj: Yara Nardi/Reuters

Velmi křehké koaliční vztahy

Napětí mezi dvěma vládními stranami je dlouhodobé. Hnutí pěti hvězd vyhrálo poslední parlamentní volby v březnu 2018 s programem boje proti korupci a masivní sociální podpory chudšího jihu země. Slibovalo například zavedení základního nepodmíněného příjmu. V Evropském parlamentu není zařazeno do žádné frakce.

Naproti tomu Liga, která tehdy získala méně zákonodárců, čerpá podporu hlavně na bohatším severu země. Jejímu programu dominuje ostrá kritika Evropské unie a tvrdý odpor k přijímání lidí, kteří do Evropy utíkají z Blízkého východu nebo z Afriky před válkou, diktaturou nebo bídou. Patří do frakce Identita a Demokracie v Evropském parlamentu, kde je partnerkou francouzského Národního sdružení (dříve Národní fronty) Marine Le Penové, Alternativy pro Německo nebo české SPD.

Už dohadování koalice bylo velmi složité. Nakonec se premiérem stal nestranický kompromisní politik Giuseppe Conte.

Krátce po volbách začaly preference Ligy růst, zatímco Hnutí pěti hvězd příznivce ztrácelo. To se projevilo v komunálních volbách v červnu 2018 a především ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019. Ty se 34 procenty vyhrála Liga, zatímco Hnutí pěti hvězd skončilo až třetí se 17 procenty. Průzkumy ukazují podobnou podporu i v současnosti.

Rozpory v koalici vyvolala reakce na pád Morandiho mostu v Janově, korupční skandál politika Ligy Armanda Siriho nebo obvinění, že Liga získávala peníze od režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poslední kapkou byl spor o stavbu vysokorychlostní železnice z Turína do francouzského Lyonu. Hnutí pěti hvězd ji považovalo za zbytečně drahou a pokusilo se její stavbu v parlamentu zrušit. Salvini pak oznámil, že koalice už nefunguje.