Do Wu-chanu po sporech dorazili experti Světové zdravotnické organizace, zajímá je původ viru

Horizont ČT24: Experti WHO dorazili do Číny (zdroj: ČT24)

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti společně s čínskými vědci budou pátrat po původu onemocnění covid-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.

Vláda v Pekingu příjezd desetičlenného týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému chování, jakým je stěžování si na veřejnosti, připomíná agentura AP.

Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Velké Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu. Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že si budou „vyměňovat názory“ s čínskými vědci, ale neřekl nic k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy.

Nejdříve je ovšem čeká karanténa a testy na koronavirus. „Musí podstoupit čtrnáctidenní karanténu. Poté budou mít další dva týdny na to, aby mohli pracovat. Specialisté budou pátrat třeba tak, že budou mluvit s lidmi z tamních nemocnic a tržiště, kde se virus objevil,“ tvrdí zahraniční zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

S čínskými experty se budou členové týmu během karantény bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc. Podle Šámalové se však veřejnost nedozví výsledek ještě nějakou dobu, a to kvůli vyhodnocování dat.

Průlom ve vyšetřování se neočekává

Uvedla, že se neočekává, že by experti z WHO ve vyšetřování přišli s nějakým zásadním průlomem. „Důkazy dávno zmizely, úřady v prvních týdnech nákazy tržiště uzavřely a dezinfikovaly. I za normálních okolností je to velmi složité,“ tvrdí Šámalová.

Peking minulý týden zahraničním odborníkům zablokoval vstup do země, když odmítl vydat potřebná povolení. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se následně nechal slyšet, že ho přístup Číny „velmi zklamal“; podle Pekingu však šlo o „nedorozumění“.

Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl od netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.