Požár Libušína začal řešit soud. Hasiči kvůli němu zlepšují ochranu památek před ohněm

Okresní soud ve Vsetíně začal projednávat případ požáru památkově chráněné chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech v roce 2014. Podle obžaloby způsobil neštěstí čtyřiapadesátiletý Pavel Pryszcz z Karviné, který v roce 2007 zanedbal opravu komínů. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí dva až osm let vězení. Obžalovaný odmítl u soudu vypovídat.

Státní zástupce Jiří Sachr uvedl, že Pryszcz zajišťoval opravu havarijního stavu komínů. Práci podle obžaloby zadal dvěma zaměstnancům, kteří nebyli odborně způsobilí, a vyvložkování komína provedli v rozporu s platnými předpisy.

„Obžalovaný Pryszcz jako odpovědná osoba závady nezjistil a neodstranil. Vydal revizní zprávu, že kouřové cesty jsou bez zjevných závad,“ uvedl Sachr.

Když se potom v chatě topilo, vysoké teploty spalin poškozovaly podle obžaloby trámy mezi komínem a dřevěnou trámovou stěnou v kuchyni, což v noci z 2. na 3. března 2007 vedlo k rozsáhlému požáru budovy.

Vzniklou škodu vyčíslil státní zástupce na nejméně 38 milionů korun. Dalších 112 milionů žádá stát, který za tuto částku staví na Pustevnách nový Libušín. I s nejmodernějším plynovým samozhášecím systémem, jehož testy právě probíhají.

Z požáru Libušína se hasiči a památkáři snaží poučit a intenzivněji se zabývají protipožární ochranou památek. Do hradů a zámků postupně umisťují elektrickou požární signalizaci a do těžko přístupných areálů chtějí dál zavádět suchovody, potrubí, která mohou v případě nutnosti hasiči zaplnit vodou.

„Každý objekt má jiná rizika a pokaždé je potřeba se zabývat individuálně tím, jak daná památka funguje. Největším problémem bývá dostupnost pro požární techniku, druhá věc je potom nedostatek hasicí vody,“ upozornil odborník na požární ochranu z Národního památkového ústavu Petr Svoboda.

Hasiči často k památkám neprojedou

To je i případ hradu Bouzov, ke kterému kvůli úzké bráně nemůže přijet hasičské auto. Zabezpečení památky proti požáru proto přinese suchovod. „Měl by procházet nádvořím, aby se na něj hasiči mohli připojit. My bychom toho využili, chtěli jsme předláždit nádvoří, takže se nám to vlastně hodí,“ uvedla kastelánka hradu Zuzana Šulcová.

Suchovody by byly potřeba ale i na dalších památkách, třeba na brněnském hradu Veveří. Ten sice stojí nad přehradou, dostat z ní vodu v případě požáru nahoru by ale hasičům trvalo zbytečně dlouho. I tady se navíc hasiči se svým vozem až přímo do areálu nedostanou. Stavba suchovodu tu ale na rozdíl od bouzovského hradu zatím není ani v plánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánovčera v 20:13

Brno rozšíří modré zóny. Pravidla parkování mění i jinde

Řidiče letos čekají další úpravy parkování v řadě měst. Brno rozšíří modré zóny a zavede zpoplatnění parkování už od nedělního večera, Praha ruší bezplatné stání pro elektromobily. Nová pravidla zavádějí i menší města, která chtějí ulevit místním obyvatelům.
9. 1. 2026

Silné sněžení zkomplikovalo dopravu, problémy byly na dálnicích i v Praze

Západní polovinu republiky v pátek brzo ráno zasáhlo intenzivní sněžení, které zkomplikovalo provoz na dálnicích, horských silnicích i ve městech. Policie řešila zejména v západních, severních a středních Čechách a v Praze desítky nehod. Havárie se zatím podle dostupných informací obešly bez vážných zranění. Sněžení se v průběhu dne přesunulo i na Moravu a do Slezska.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026

Obviněná šéfka zlínské hygieny ke konci ledna rezignuje

Ředitelka krajské hygienické stanice (KHS) Zlínského kraje Eva Sedláčková, kterou policie obvinila kvůli údajnému ujetí od nehody, se rozhodla ke 31. lednu rezignovat, sdělila České televizi mluvčí ministerstva zdravotnictví Naďa Chattová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odstoupení Sedláčkové respektuje a rozhodnutí považuje za odpovědný krok, který přispívá ke zklidnění situace a zachování důvěry veřejnosti ve fungování státní správy.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026

Mráz a led komplikují pohyb chodců ve městech. Přibývá úrazů

Mrazivé počasí a ledovka na chodnících zvyšují počet úrazů napříč republikou. Rizikové jsou i přechody pro chodce. Záchranáři i nemocnice hlásí desítky pádů se zlomeninami, nejčastěji u seniorů. Například pražští záchranáři vyjeli od začátku ledna už ke třem desítkám takových případů. Traumatologové ve zlínské nemocnici ošetřili od víkendu oproti běžným dnům zhruba o 25 procent více lidí.
8. 1. 2026

Policie obvinila šéfku zlínské hygieny za ujetí od nehody, hrozí jí rok vězení

Policie obvinila ředitelku Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evu Sedláčkovou kvůli loňské nehodě, při které na Zlínsku údajně srazila služebním autem motorkáře a od nehody ujela. Sedláčkové hrozí za spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti trest odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti, sdělila zlínská policejní mluvčí Šárka Trnková. Na obvinění upozornil Český rozhlas (ČRo) i Seznam Zprávy, který loni zveřejnil, že řidičkou byla Sedláčková.
7. 1. 2026

Do ulic vyrazili koledníci Tříkrálové sbírky

Do ulic českých měst vyrazili koledníci Tříkrálové sbírky. Lidé mohou přispět do označených a zapečetěných pokladniček, ale také on-line na webu sbírky nebo kdykoliv zaslat dárcovskou SMS, případně přispět na sbírkový účet. Letos jde už o 26. ročník sbírky, kterou každoročně pořádá Charita ČR. Výtěžek je určen lidem v těžké životní situaci, desetina pak směřuje na zahraniční humanitární pomoc.
3. 1. 2026

Požár rodinného domu v Kroměříži nepřežil jeden člověk

V Kroměříži hořel ráno rodinný dům. Muž, kterého z něj hasiči vynesli, v důsledku udušení zemřel. Zachráněná žena utrpěla rozsáhlé popáleniny, vrtulník ji transportoval do popáleninového centra v Brně. Příčinu požáru i výši způsobené škody zjišťuje vyšetřovatel hasičů.
2. 1. 2026
Načítání...