TÉMA

Národní památkový ústav

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025|

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
15. 4. 2025|

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025|

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025|

Konírna u zámku v Zákupech se v dubnu poprvé otevře veřejnosti

Největší událostí nové památkové sezony v Libereckém kraji je zpřístupnění jižní části hospodářského dvora u zámku v Zákupech. Dvůr navrhli italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi. Obnova části zákupského hospodářského dvora s konírnou, která připomíná barokní katedrálu a je národní kulturní památkou, si vyžádala 373,6 milionu korun. V minulosti dvůr nebyl nikdy turistům přístupný. Od 5. dubna si budou moci návštěvníci svým tempem sto padesát metrů dlouhou konírnou sami procházet, případně s průvodcem absolvovat prohlídku prvního patra.
19. 3. 2025|

Památkáři podali v kauze zámku Opočno ústavní stížnost

Národní památkový ústav (NPÚ) v lednu podal ústavní stížnost proti loňskému verdiktu Nejvyššího soudu (NS) o vydání části mobiliáře státního zámku Opočno na Rychnovsku dědicům rodu Colloredo-Mansfeld, a to Kristině Colloredo-Mansfeldové a jejímu bratranci Jerome Colloredo-Mansfeldovi. V pátek to řekl kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek.
14. 3. 2025|

Státní hrady a zámky letos představí nové prostory a památky na Vltavě

Návštěvníky v hlavní sezoně na státních hradech, zámcích a dalších památkách ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) čekají nové prohlídkové okruhy a tematické akce. Návštěvnická sezona začne 5. dubna a letos bude prodloužena přes podzimní prázdniny, potrvá až do 2. listopadu. Vstupné s výjimkou zámku Hluboká, kde se zvýší o dvacet korun, zůstává stejné jako v loňském roce.
4. 3. 2025|

Stromy vyvolaly spor Prahy 6 s památkáři

Na Praze 6 došlo kvůli stromům ke sporu mezi radnicí městské části a památkáři. Praha 6 vysázela u Písecké brány dřezovce trojtrnné. Vedení památkového ústavu ale nařídilo jejich vykopání. Na místě požaduje pouze lípy, které podle něj s lokalitou historicky korespondují.
20. 2. 2025|

Dvůr Břevnovského kláštera ukrýval přes tisíc koster vojáků

Přes tisíc koster vojáků našli archeologové na dvoře Břevnovského kláštera. Odkryli tam jedno z největších hromadných pohřebišť v Evropě. Pochází z období Sedmileté války. Vzhledem k velikosti a době, kdy se konflikt odehrál, jde podle nich o naprosto ojedinělý soubor.
17. 1. 2025|

Památkový ústav věnuje celý rok Vltavě, pošle pro ni i štafetu

Letos uplyne sto padesát let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Při té příležitosti připravil Národní památkový ústav (NPÚ) celoroční projekt Vltava slavná & splavná, který připomene význam této řeky v přírodních, kulturních, společenských i hospodářských souvislostech. Vyvrcholí výstavou v Jízdárně Pražského hradu.
13. 1. 2025|

Rudá věž smrti přejde do vlastnictví státu

Národní kulturní památka Rudá věž smrti v Ostrově na Karlovarsku přejde do vlastnictví státu a stane se součástí objektů spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ). Stavba připomíná utrpení politických vězňů, které režim přinutil v 50. letech minulého století pracovat v uranových dolech v Jáchymově. Stát objekt převezme od Konfederace politických vězňů (KPV), informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS).
21. 11. 2024Aktualizováno22. 11. 2024|

Archeologové našli u Opavy pozůstatky neznámé středověké vsi

Archeologové při průzkumu staveniště nové silnice I/46, která je součástí jižního obchvatu Opavy, našli pozůstatky doposud neznámé středověké vesnice i dobře zachované pozůstatky germánského osídlení z mladší doby římské.
13. 11. 2024|

Na zámku v Telči vyrůstal, desítky let se o něj staral. Teď kastelán končí

Kastelánem zámku Telč bude od 1. ledna příštího roku Roman Dáňa. Ve správě renesanční památky vystřídá Bohumila Norka, který byl na stejné pozici dlouhých 31 let. Dáňa je dosavadním zástupcem kastelána na zámku Červená Lhota.
12. 11. 2024Aktualizováno12. 11. 2024|

Restituční kauza Walderode se vrací na začátek

Restituční kauza rodu Walderode se po zásahu Ústavního soudu (ÚS) vrací na začátek. Soud vyhověl stížnosti Johanny Kammerlanderové, vdovy po Karlovi des Fours Walderode. Důvodem je porušení práva na soudní ochranu. Ve sporu jde o zámek Hrubý Rohozec v Turnově na Semilsku, lesy a pozemky. Rod usiluje o vrácení majetku od začátku 90. let. Justice musí podle nálezu Ústavního soudu respektovat rozhodnutí z roku 1947, kterým ministerstvo vnitra zachovalo Walderodemu československé občanství. Šance na restituci majetku se tak zvýšila.
26. 9. 2024Aktualizováno26. 9. 2024|

V kladrubském klášteře se po opravě zvlnila dřevěná podlaha

Památkáři reklamují zvlněnou podlahu refektáře kladrubského kláštera na Stříbrsku. Nová podlaha v zimní jídelně mnichů vyšla asi na dva miliony korun. Celková rekonstrukce konventu, který se pro návštěvníky otevřel loni v dubnu, stála 165 milionů. Firma tvrdí, že ke zvlnění podlahy došlo kvůli zvýšené vlhkosti, znalecký posudek si však chce ještě prostudovat.
24. 8. 2024|

Obraz nevyčíslitelné hodnoty z Konopiště ozdobí výstavu při pařížské olympiádě

Francouzský barokní zámek ve Versailles bude během olympijských her hostit velkolepou výstavu o koních a jezdectví. Její hlavní tváří zvolili organizátoři obraz z českých sbírek ze zámku Konopiště – olejomalbu Jezdecký portrét dítěte ze sedmnáctého století. Právě v okolí sídla francouzských králů proběhnou během olympiády všechny jezdecké soutěže.
29. 6. 2024|

Oba několikametroví motýli už jsou na budově obchodního domu Máj

Na fasádu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě dělníci namontovali i druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První plastika byla na fasádu ve Spálené ulici připevněna už v sobotu. Kdy začnou plastiky hýbat mechanickými křídly, není jasné, podle mluvčí investora Michaely Fialoéá Rozšafné to v neděli ještě nebude. V křižovatce se na chodnících po celý víkend shlukovali lidé, kteří si motýly fotografují.
19. 5. 2024|

Památkáři vystavili uherské dukáty či pražské groše z unikátního nálezu

Památkáři vystavili v Opavě zlatý a stříbrný poklad, který archeologové našli loni při průzkumu v prostoru školního hřiště v ulici Praskov. Soubor obsahuje hlavně uherské dukáty a pražské groše, které jsou výjimečně zachovalé. Na místě hřiště stál v 15. století opavský hrad, který byl později přestavěn na zámek a ještě později zbořen, řekl ředitel ostravského odborného pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. Poklad čítá 102 mincí, k vidění bude v prostorách Galerie Eisler v Obecním domě Opava do 19. května.
15. 5. 2024|

Reportéři ČT: Barrandovské terasy se probouzejí k životu. Ne vše je ale tak, jak majitel sliboval

Za první republiky to bylo noblesní výletní místo, kam pravidelně proudily tisíce návštěvníků. Obyčejní lidé mohli na Barrandovských terasách povečeřet vedle filmových hvězd. Poslední desítky let ale terasy chátraly. Teď se probouzejí k novému životu, v jejich sousedství vyrostly nové stavby. Jenže ne všechno je tak, jak současný majitel původně sliboval. Zůstalo něco z prvorepublikové slávy teras, nebo se změnily v uzavřenou luxusní rezidenci? Pro Reportéry ČT natáčel Ondřej Golis.
14. 5. 2024|

Zámku v Uherčicích hrozila demolice. Na jeho opravu dohlíží kastelánka

V letošní turistické sezoně otevře zámek v Uherčicích na Znojemsku i novou prohlídkovou trasu. Památka prošla rekonstrukcí za 60 milionů korun, ještě před pár lety mu přitom hrozila demolice. Postupné navrácení krásy starému šlechtickému sídlu je zásluhou také tamní kastelánky Aleny Lysé. Na zámku bydlí už šest let.
29. 4. 2024|

Chlouba Olomouce bude nejméně dva roky pod lešením. Sloup Nejsvětější Trojice čeká rekonstrukce

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, který je na seznamu památek UNESCO, čeká rekonstrukce. Oprava 32 metrů vysoké dominanty Horního náměstí má trvat až 990 dní. Sloup tak bude před zraky obyvatel a turistů zahalen nejméně dva roky. Na oplocení kolem sloupu budou instalovány fotografie a informace o této památce, popsal akademický sochař René Tikal, který zakázku na opravu získal.
4. 4. 2024Aktualizováno4. 4. 2024|

Památky zdražují vstupné, i tak správci letos očekávají vysokou návštěvnost

Začíná sezona na státních hradech, zámcích a technických památkách. Mnohé nabízejí nové trasy a prostory, případně otevírají po rekonstrukci. Loni si objekty patřící pod Národní památkový ústav prohlédlo skoro čtyři a čtvrt milionu lidí, meziročně o desetinu víc. Správci letos čekají návštěvnost ještě vyšší, a to i přes zdražující vstupné.
28. 3. 2024Aktualizováno28. 3. 2024|

Archeologové v Plasích ukázali nález velmi zachovalých předmětů. Vypovídají o životě mnichů

Archeologové dali nahlédnout do některých z tisícovky předmětů starých tři sta let, které našli před šesti lety v klášteře v Plasích na severu Plzeňska. Konkrétně v jímce ambitu Nové prelatury, která je nově zrekonstruovaná. Nálezy, které vypovídají o životě mnichů v klášteře v době baroka, stále zpracovávají. Výjimečné jsou nejen svým počtem, ale i mírou zachování.
15. 2. 2024|

Původní kolonáda v Lázních Libverda musela kvůli špatnému stavu pryč, na jejím místě vyroste kopie

Stavbaři rozebrali poslední zbytky historické kolonády v Lázních Libverda na Liberecku. Dřevěná konstrukce byla ve špatném stavu. Na jejím místě vznikne kopie. Práce vyjdou na dvacet milionů korun.
2. 2. 2024|
Načítání...